Άξιζε το διπλό, έμεινε στο "Χ"...

Για την 5η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ έμεινε στο 1-1 στο ΟΑΚΑ, με την αεκ ...

Το τελικό σκορ αδικεί κατάφωρα τον ΠΑΟΚ, καθώς ήταν η ομάδα που κατέβηκε στο γήπεδο για να παίξει ποδόσφαιρο, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που από το 1ο λεπτό επιδόθηκαν σε ένα ταμπούρι διαρκείας!

Ανύπαρκτοι επιθετικά οι γηπεδούχοι, κατάφεραν και πέτυχαν γκολ στο 23΄με τον Ανσαριφάρντ στην πρώτη τους τελική στο ματς και κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να έχει ως τότε πολύ καλές ευκαιρίες που δεν αξιοποιήθηκαν με τους, Τσόλακ στο 9', Μάτος στο 13', Τζόλη στο 15' και Ζίβκοβιτς στο 21'.

Στο 25ο λεπτό, σκόραρε ο Τζόλης αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι με την υπόδειξη του VAR.  Το γκολ της χάρτινης επηρέασε τον ΠΑΟΚ που ανέκοψε τον επιθετικό του ρυθμό και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την αθηναϊκή ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.

Ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, οι γηπεδούχοι πέρασαν τη σέντρα ελάχιστες φορές (!), ο Φερέιρα πήρε τα ρίσκα του βάζοντας στο ματς πιο επιθετικογενείς παίκτες, όμως χρειάστηκε να φτάσουμε στο 87' για να έρθει το 1-1 από τον Μουργκ.

Ως τότε οι παίκτες μας έψαχναν με υπομονή την τρύπα στην άμυνα της χάρτινης κάτι που τελικά κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο, με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει τη σέντρα, ο Σφιντέρσκι να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και ο Μουργκ με μια δεύτερη από κοντά να σκοράρει.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 97', όταν Τσόλακ και Σφιντέρσκι συνδυάστηκαν, αλλά ο Πολωνός είδε τον Τσιντώτα να αποκρούει το πλασέ του με το πόδι! Τεράστια χαμένη ευκαιρία, που σίγουρα θα προκαλούσε αρκετά εμφράγματα αν μετουσιωνόταν σε γκολ!

αεκ: Τσιντώτας, Χνιντ, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου Παουλίνιο (70' Βασιλαντωνοπουλος), Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Μιτάι (46' Λόπες), Τάνκοβιτς (60' Αλμπάνης, 80' Σαμπανάζοβιτς), Ανσαριφάρντ (60' Ολιβέιρα), Λιβάγια.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης (81' Μουργκ), Εσίτι (58' Νινούα), Σβαμπ, Μάτος (68' Ουαγκέ), Γιαννούλης, Τζόλης (68' Σφιντέρσκι), Α. Ζίβκοβιτς (81' Μπίσεσβαρ), Τσόλακ ........................... Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης Τέλος 97ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στην εκπνοή! Ο Σφιντερσκι από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει! 94ο λεπτό: Κεφαλιά του Τσόλακ, μπλόκαρε ο Τσιντώτας

6 λεπτά οι καθυστερήσεις

89ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μουργκ με κοντινή κεφαλιά

88ο λεπτό: Σεντρα ο Μουργκ κεφαλιά ο Μπίσεσβαρ άουτ

84ο λεπτό: Κίτρινη στον Λιβάγια

81ο λεπτό: Μπίσεσβαρ και Μουργκ στις θέσεις των Ζϊβκοβιτς και Μιζαηλίδη

80ό λεπτό: Αλλαγή στην αλλαγή για την αεκ. Σαμπανάζοβιτς στη θέση του τραυματία Αλμπάνη

77ο λεπτό: Γυριστό του Σφιντέρσκι άουτ η μπαλα!

77ο λεπτό: Κίτρινη στον Σάκχοφ

72ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς σωτήρια σταμάτησε το γύρισμα του Αλμπάνη

70ό λεπτό: Βασιλαντωνόπουλος στη θέση του Παουλίνιο

68o λεπτό: Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπήκαν Σφιντέρσκι και Ουαγκέ στις θέσεις των Τζόλη και Μάτος

61ο λεπτό: Καλοεκτελεσμένο φάουλ του Νινούα, πέρασε η μπάλα από Βαρέλα - Μάτος

60ό λεπτό: Αλμπάνης και Ολιβέιρα στις θέσεις των Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ

58ο λεπτό: Νινούα στη θέση του Εσίτι

54ο λεπτό: Κίτρινη στον Μιχαηλίδη, νωρίτερα φάουλ στον Τζόλη δε δόθηκε

50ό λεπτό: Σουτ του Μάτος άουτ

46ο λεπτό: Λόπες στη θέση του Μιτάι

Ημίχρονο. Η μοναδική τελική της αεκ στο πρώτο 45λεπτο ήταν γκολ! Ο ΠΑΟΚ είχε καθαρές ευκαιρίες που δεν αξιοποιήθηκαν!

45'+1': Κίτρινη στον Κρίστιτσιτς

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

44ο λεπτό: Σουτ του Σβαμπ, πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

40ό λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Νεντελτσιάρου

25ο λεπτό: Σκόραρε ο Τζόλης αλλά το ακύρωσε για χέρι (VAR)

23ο λεπτό: 1-0 η αεκ κόντρα στη ροή του ματς με Ασναριφάντ

21ο λεπτό: Βολίδα του Ζίβκοβιτς άουτ η μπάλα, δίπλα από το αριστερό δοκάρι της αεκ

15ο λεπτό: Ο Τζόλης από εξαιρετική θέση σούταρε χλιαρά και ο Τσιντώτας μπλόκαρε

13ο λεπτό: Σέντρα ο Γιαννούλης, κεφαλιά ο Μάτος άουτ

9ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Τσόλακ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να μην αξιοποιεί τη σέντρα του Ζίβκοβιτς, στέλνοντας την μπάλα άουτ

To παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ στη σέντρα

αεκ: Τσιντώτας, Χνιντ, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου Παουλίνιο (70' Βασιλαντωνοπουλος), Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Μιτάι (46' Λόπες), Τάνκοβιτς (60' Αλμπάνης, 80' Σαμπανάζοβιτς), Ανσαριφάρντ (60' Ολιβέιρα), Λιβάγια. Αναπληρωματικοί: Αθανασιάδης, Λόπες, Λάτσι, Βασιλαντωνόπουλος, Σαμπανάτζοβιτς, Μπότος, Αλμπάνης, Ολιβέιρα, Μαχαίρας

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης (81' Μουργκ), Εσίτι (58' Νινούα), Σβαμπ, Μάτος (68' Ουαγκέ), Γιαννούλης, Τζόλης (68' Σφιντέρσκι), Α. Ζίβκοβιτς (81' Μπίσεσβαρ), Τσόλακ. Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ουαγκέ, Μιχάι, Περέιρα, Ντόουγκλας, Νινούα, Μπίσεσβαρ, Μουργκ, Σφιντέρσκι

.............................

19:00 Έφτασε η αποστολή του ΠΑΟΚ στο γήπεδο και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο, ακολούθησαν οι γηπεδούχοι