Το "έσωσε" ο Σφιντέρσκι στο τέλος!

Για την 4η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-0 στην Τούμπα τον ΟΦΗ, πιο δύσκολα πάντως από ότι δείχνει το τελικό σκορ ...

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδη, Μάτος, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Γιαννούλη, Πέλκα, Α. Ζίβκοβιτς και Τσόλακ.

Ο ΠΑΟΚ –με τον Λέο Μάτος στη σύνθεσή του- ξεκίνησε παίζοντας πιεστικά, έκλεισε τον ΟΦΗ στο μισό γήπεδο και δεν άργησε να παράγει φάσεις!

Στο 4ο λεπτό, μετά από κόρνερ ο Ζίβκοβιτς, κατέληξε στο δοκάρι η κεφαλιά του Μάτος, για την ακρίβεια στη συμβολή των δοκών!

Στο 8ο λεπτό, ο Ελ Καντουρί άνοιξε το σκορ μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών μας και τελική πάσα του Σβαμπ.

Μετά το 15ο λεπτό ο ΟΦΗ ισορρόπησε το παιχνίδι, απείλησε σε δύο περιπτώσεις με σουτ του Ναμπί, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 34ο λεπτό, όταν ο Βάτερμαν απέκρουσε το σουτ του Σβαμπ από το ύψος του πέναλτι, μετά από μπαλιά του Τσόλακ!

Δύο λεπτά αργότερα ο Ναμπί έπιασε δυνατό σουτ που σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι μας στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι έφταναν σχετικά εύκολα μέχρι έξω από τη μεγάλη μας περιοχή, χωρίς να καταφέρουν να πατήσουν μέσα σε αυτήν, σε δύο περιπτώσεις όμως τα σουτ του Ναμπί λίγο έλειψαν να βρουν στόχο!

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ παρουσίασε μια πολύ κακή εικόνα και έδωσε στον ΟΦΗ το δικαίωμα να ελπίζει πως μπορεί να φύγει από την Τούμπα με θετικό αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 3-4 καλές ευκαιρίες, την ώρα που ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς φώναξε όταν χρειάστηκε παρόν!

Στο 89ο λεπτό ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά, μετά από καλοτραβηγμένο κόρνερ του Σβαμπ σημείωσε το 2-0 και στο 92ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έγραψε 3-0 με μακρινό πλασέ, την ώρα που ο Βάντερσον ήταν εκτός εστίας.

Ενδιάμεσα των δύο τελευταίων τερμάτων, ο Τζόλης είχε ένα σουτ στο δοκάρι!

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (74' Λύρατζης), Καντουρί, Σβαμπ, Γιαννούλης, Πέλκας (74' Τζόλης), Α. Ζίβκοβιτς (86' Εσίτι), Τσόλακ (81' Σφιντέρσκι)

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουές, Μαρινάκης (72' Λυμπεράκης), Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης (72' Γιάννου), Στάικος (46' Στάρτζεον), Ναμπί, Νέιρα, Μεγιάδο (86' Σολίς), Σαρδινέρο.

...............................

94ο λεπτό: Κίτρινη στον Διαμαντή

92ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι και 3-0 με μακρινό πλασέ την ώρα που ο Βάντερσον ήταν εκτός εστίας

91ο λεπτό: Δοκάρι ο Τζόλης!

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

89ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά, μετά από καλοτραβηγμένο κόρνερ του Σβαμπ!

86ο λεπτό: Εσίτι στη θέση του Ζίβκοβιτς

86ο λεπτό: Σολίς στη θέση του Μεγιάδο

85ο λεπτό: Κεφαλιά του Στάρτζεον μπλόκαρε ο Ζϊβκοβιτς

84ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Ίνγκασον

82ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς με τα πόδια το σουτ του Ναμπί!

81ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Τσόλακ

80ό λεπτό: Κεφαλιά του Σελίμοβιτς άουτ!

79ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει την προσπάθεια του Γιάννου

78ο λεπτό: Σουτ του Ζίβκοβιτς μπλόκαρε ο Βάντερσον

75ο λεπτό: Χαρίζει 2η κίτρινη στον Σελίμοβιτς ο Τζοβάρας

74ο λεπτό: Λύρατζης στη θέση του Μάτος και Τζόλης στη θέση του Πέλκα

73ο λεπτό: Σουτ του Σβαμπ άουτ

72ο λεπτό: Βγαίνουν Μαρινάκης, Κοροβέσης, μπαίνουν Γιάννου, Λυμπεράκης

61ο λεπτό: Σε κόρνερ ο Βάντερμαν το δυνατό σουτ του Ζίβκοβιτς

52ο λεπτό: Σουτ του Ζίβκοβιτς έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και τη μπλόκαρε εύκολα ο Βάντερσον

49ο λεπτό: Κίτρινη στον Ελ Καντουρί για μαρκάρισμα, η φάση ξεκίνησε από λάθος του Μιχαηλίδη

46ο λεπτό: Στάρτζεον στη θέση του Στάικου

Ξεκίνησε η επανάληψη με τους φιλοξενούμενους στη σέντρα.

Ημίχρονο στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 1-0. 36" μετά τη συμπλήρωση των 45 λεπτών, ο ρέφερι σταμάτησε την αντεπίθεσή μας, σφυρίζοντας τη λήξη

42ο λεπτό: Κίτρινη στον Νέιρα για φάουλ στον Ίνγκασον

36ο λεπτό: Δοκάρι για τον ΟΦΗ με μακρινό σουτ του Ναμπί

34ο λεπτό: Ο Βάτερμαν απέκρουσε το σουτ του Σβαμπ από το ύψος του πέναλτι, μετά από μπαλιά του Τσόλακ!

29ο λεπτό: Σκληρό φάουλ του Σελίμοβιτς στον Μάτος και κίτρινη κάρτα. Ίδιο χρώμα κάρτα και στον πάγκο μας για διαμαρτυρία

24ο λεπτό: Κίτρινη στον Μεγιάδο, για φάουλ στον Ελ Καντουρί

20ό λεπτό: Σουτ του Ναμπί, σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς

8ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛλ ο Ελ Καντουρί μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών μας και τελική πάσα του Σβαμπ

6ο λεπτό: Γύρισμα ο Ουές, σε κόρνερ ο Ζϊβκοβιτς

4ο λεπτό: Κόρνερ ο Ζίβκοβιτς, δοκάρι η κεφαλιά του Μάτος, στη συμβολή των δοκών η μπάλα

2ο λεπτό: Σουτ του Τσόλακ μπλόκαρε ο Βάτερμαν

18:15 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα