Τρίποντο με το μυαλό στην Μπενφίκα!

Για την 1η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα την ΑΕΛ με 1-0 ...

O Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδη στην άμυνα, Καντουρί, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ, Γιαννούλη στα χαφ, μπροστά τους οι Τζόλης, Πέλκας και στην κορυφή της επίθεσης ο Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο ματς απέναντι σε έναν αντίπαλο που κατέβηκε με αμυντικές διαθέσεις, είχε εξ αρχής την κατοχή της μπάλας και άρχισε να βγάζει από νωρίς τελικές προσπάθειες με κάποια σουτ που δεν βρήκαν όμως στόχο.

Δε συνέβη όμως το ίδιο στο 16ο λεπτό όταν ο Τζόλης με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση μετά από μπαλιά του Μπίσεσβαρ, άνοιξε το σκορ.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να χτίζει με υπομονή επιθέσεις προσπαθώντας να βρει διαδρόμους για την εστία του Νάγκι, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δεν εγκατέλειψαν την αμυντική τους τακτική παρά το σε βάρος τους σκορ.

Η κατοχή της μπάλας έφτασε στο 66%, χωρίς όμως ο ΠΑΟΚ να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος για την εστία της ΑΕΛ.

Οι καλύτερες στιγμές μας μέχρι που ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Τσαγκαράκη, ήρθαν στο 30ό λεπτό όταν ο Μπίσεσβαρ έσκαψε την μπάλα στον Πέλκα που προσπάθησε να σκοράρει όπως ο Τζόλης, αλλά βρήκε αέρα και στο 44ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ, η κεφαλιά του Σβαμπ πέρασε άουτ.

Σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησε η επανάληψη, το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό αλλά στο 63ο λεπτό, χάθηκε απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας γύρισε στον Άκπομ που σε κενή εστία δεν βρήκε μπάλα!

Η ομάδα μας δεν απειλούνταν από τους φιλοξενούμενους, είχε μια δυο καλές στιγμές για να καθαρίσει το ματς, δεν το έκανε και στο φινάλε απειλήθηκε με ισοφάριση! Στο 94' η ΑΕΛ κόντεψε να βρει γκολ, όταν ο Τρούγιτς σούταρε και ο Ίνγκασον έβαλε την προβολή στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η είσοδος στο 73' του Αντρίγια Ζίβκοβιτς που έδειξε καλά στοιχεία και έτοιμος να βοηθήσει τον Δικέφαλο, καθώς και η επανεμφάνιση των Κρέσπο - Ζαμπά, μετά από πολύ καιρό!

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ (90' Κρέσπο), Γιαννούλης, Τζόλης (90' Ζαμπά), Πέλκας (73' Ζίβκοβιτς), Άκπομ (79' Σφιντέρσκι).

ΑΕΛ: Νάγκι, Φιλίπ, Μιχαήλ, Ζίζιτς (90' Μαϊδανός), Μπέρτος (89' Γρηγορόπουλος), Σεσέροβιτς, Σπαρβ, Τρούγιτς, Τόρζε (81' Πινακάς), Μιλοσάβλιεβιτς (57' Πλατέλλας), Ντουρμισάι.

..................................

94ο λεπτό: Ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Τρούγιτς να σουτάρει και ο Ίνγκασον να βάζει την προβολή σε κόρνερ

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: Μπήκαν Κρέσπο και Ζαμπά στις θέσεις των Τζόλη και Μπίσεσβαρ

89ο λεπτό: Γρηγορόπουλος και Μαϊδανός στις θέσεις των Μπέρτου και Φιλίπ

86ο λεπτό: Ο Νάγκι σταμάτησε διαδοχικά σουτ του Τζόλη και του Ελ Καντουρί

84ο λεπτό: Ο Νάγκι μπλόκαρε την μπάλα σε σουτ του Ζίβκοβιτς

81ο λεπτό: Πινακάς στη θέση του Τόρζε

79ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Άκπομ. Στο ίδιο λεπτό σουτ του Ζϊβκοβιτς άουτ!

75ο λεπτό: Ζίβκοβιτς στη θέση του Πέλκα, το περιβραχιόνιο στον Βαρέλα

75ο λεπτό: Σουτ του Σβαμπ άουτ

73ο λεπτό: Κίτρινη στον Μιχαηλίδη

69ο λεπτό: Κίτρινη στον Πέλκα, πάρα πολύ αυστηρή

68ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Νάγκι απέκρουσε πολύ δύσκολα την κεφαλιά του Άκπομ

63ο λεπτό: Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας γύρισε στον Άκπομ που σε κενή εστία δεν βρήκε μπάλα!

59ο λεπτό: Σουτ του Μιχαηλίδη άουτ

57ο λεπτό: Πλατέλλας στην θέση του Μιλοσάβλεβιτς

55ο λεπτό: Κίτρινη στον Καντουρί

54ο λεπτό: Κίτρινη στον Ζίζιτς για φάουλ στον Σβαμπ

49ο λεπτό: Κίτρινη στον Τρούγιτς για φάουλ στον Μιχαηλίδη

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

45΄+1': Άουτ το πλασέ του Άκπομ σε ταχύτατη κόντρα του ΠΑΟΚ, υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ ο παίκτης μας

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

44ο λεπτό: Σέντρα του Μπίσεσβαρ, κεφαλιά του Σβαμπ άουτ

43ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντουρμισάι για μαρκάρισμα στον Γιαννούλη

40ό λεπτό: Κίτρινη στον Ίνγκασον

26ο λεπτό: Κίτρινη στον Σπαρβ

20ό λεπτό: Στο 66% η κατοχή της μπάλας για τον Δικέφαλο

16ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Τζόλης με σουτ στην κίνηση μετά από μπαλιά του Μπίσεσβαρ

10ο λεπτό: Ο Πέλκας προσπάθησε να κρεμάσει τον Νάγκι που μπλόκαρε την μπάλα

7ο λεπτό: Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το εκτέλεσε ο Σβαμπ με πάσα στον Πέλκα, τη σέντρα του οποίου την απομάκρυνε ο Νάγκι

5ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Σβαμπ, άουτ η μπάλα

4ο λεπτό: Άουτ το σουτ του Τζόλη, ένα σουτ που έκανε πιεζόμενος από το ύψος της μεγάλης περιοχής

2ο λεπτό: Σέντρα του Μπίσεσβαρ, σουτ του Γιαννούλη άουτ

1ο λεπτό: Σουτ του Τόρζε μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ (90' Κρέσπο), Γιαννούλης, Τζόλης (90' Ζαμπά), Πέλκας, Άκπομ (79' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Μιχάι, Κρέσπο, Εσίτι, Νινούα, Α. Ζίβκοβιτς, Ζαμπά, Σφιντέρσκι, Κούτσιας

ΑΕΛ: Νάγκι, Φιλίπ, Μιχαήλ, Ζίζιτς (90' Μαϊδανός), Μπέρτος (89' Γρηγορόπουλος), Σεσέροβιτς, Σπαρβ, Τρούγιτς, Τόρζε (81' Πινακάς), Μιλοσάβλιεβιτς (57' Πλατέλλας), Ντουρμισάι. Αναπληρωματικοί: Μπάγιτς, Ηλιάδης, Πλατέλλας, Μούζεκ, Πινακάς, Ζαχαράκης, Μαϊδάνος, Γρηγορόπουλος και Γκαζάλ