Ο κατήφορος συνεχίστηκε (ΚΑΙ) στο Ηράκλειο!

Για την 6η αγωνιστική των play offs, o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΟΦΗ ...

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Ροντρίγκο – Βαρέλα – Ίνγκασον – Γιαννούλη, αμυντικά χαφ τους Καντουρί – Μαουρίσιο, μπροστά τους οι Λημνιός - Μπίσεσβαρ – Στοχ και την κορυφή της επίθεσης ο Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτου τελική προσπάθεια στο ματς, όταν ο Λημνιός από τα δεξιά βρήκε τον Μπίσεσβαρ στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων και αυτός από κοντά νίκησε τον Γουάιλι.

Στα λεπτά που ακολούθησαν, δώσαμε άνευ λόγου και αιτίας γήπεδο στον ΟΦΗ, που αφού απείλησε με την κεφαλιά του Κουτρουμπή στο 13' και πέντε λεπτά αργότερα με το σουτ του Μαρινάκη που σταμάτησε στο δοκάρι, ήρθε στο 18' ο Νέιρα να πετύχει το 1-1.

Στο 28' ο Κουμπαράκης έδειξε την κίτρινη στον Κουτρουμπή για μαρκάρισμα στον Σφιντέρσκι, είδε την φάση και στο VAR, αλλά έκρινε πως δεν ήταν για κόκκινη!

Ο ΠΑΟΚ σταδιακά πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά ο ΟΦΗ χτύπησε στο 43' στην κόντρα και με τον Φιγκεϊρέδο έφτασε στην ανατροπή!

Στο 5ο από τα επτά λεπτά των καθυστερήσεων ο Λημνιός είχε μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά το σουτ του το σταμάτησε ο Γουάιλι.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Φερέιρα πέρασε στο ματς τον Μιχαηλίδη αντί του Ροντρίγκο και τον Εσίτι αντί του Ελ Καντουρί, παίζοντας πλέον 3-5-2. Ο ΠΑΟΚ πίεσε για την ισοφάριση, στο 59' αποβλήθηκε ο Κουτρουμπής με 2η κίτρινη, για να έρθει στο 76' ο Μιχαηλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ να ισοφαρίσει!

Η ομάδα είχε περισσότερα από 35 λεπτά στη διάθεσή της για να γυρίσει το ματς, είχε 2-3 καλές στιγμές για να το πετύχει, αλλά στο 81' ο Κουμπαράκης έδειξε ανύπαρκτη 2η κίτρινη κάρτα στον Εσίτι, αποκαθιστώντας την αριθμητική ισορροπία!

Στο 97ο λεπτό, παραλίγο να γινόταν το 3-2 με τον Νέιρα να σταματιέται από τον Πασχαλάκη, ο οποίος Πασχαλάκης στην τελευταία φάση του ματς βρέθηκε σε θέση για γκολ αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ!

ΟΦΗ: Γουάιλι, Κουτρουμπής, Νέιρα, Μαρινάκης (89' Νάστος), Γιαννούλης, Φιγκεϊρέδο (89' Μάνος), Βαζ (61' Βίκτορ), Στάικος (77' Σακόρ), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46' Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί (46' Εσίτι), Μαουρίσιο, Λημνιός (63' Άκπομ), Στοχ (61' Στοχ), Μπίσεσβαρ (63' Μάτος), Σφιντέρσκι.

..................................

Τέλος, με τον Πασχαλάκη να παίρνει την κεφαλιά στην τελευταία φάση από καλή θέση και να αστοχεί!

97ο λεπτό: Παραλίγο το 3-2 με τον Νέιρα να σταματιέται από τον Πασχαλάκη

91ο λεπτό: Κίτρινη στον Γουάιλι

7 λεπτά οι καθυστερήσεις

89ο λεπτό: Μάνος στη θέση του Φιγκεϊρέδο και Νάστος αντί του Μαρινάκη

88ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟΚ με τον Άκπομ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα, μόλις άουτ

86ο λεπτό: Ανάποδο ψαλίδι ο Μαουρίσιο, μπλόκαρε ο Γουάιλι

81ο λεπτό: 2η κίτρινη στον Εσίτι (αυστηρή, βρήκε μπάλα) και κίτρινη στον Γιαννούλη του ΟΦΗ

77ο λεπτό: Σακόρ στη θέση του Στάικου

76ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση και κίτρινη στοιν Κοροβέση! Το φάουλ το εκτέλεσε ο Μιχαηλίδης και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

63ο λεπτό: Μπαίνουν Μάτος και Άκπομ στις θέσεις των Μπίσεσβαρ και Λημνιού

61ο λεπτό: Τζόλης αντί του Στοχ και Βίκτορ αντί του Βαζ

59ο λεπτό: Δεύτερη κίτρινη στον Κουτρουμπή, με 10 ο ΟΦΗ

55ο λεπτό: Κίτρινη στον Στάικο για μαρκάρισμα στον Μαουρίσιο

51ο λεπτό: Σουτ του Γιαννούλη από πολύ καλή θέση άουτ

50ό λεπτό: Κίτρινη στον Εσίτι

49ο λεπτό: Ο Βαρέλα στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά από εξαιρετική θέση άουτ, μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Στοχ

46ο λεπτό: Μιχαηλίδης αντί του Ροντρίγκο και Εσίτι αντί του Ελ Καντουρί, 3-5-2 ο ΠΑΟΚ

45'+7': Κίτρινη στον Νέιρα

45'+5': Ο Γουάιλι σταματάει το σουτ του Λημνιού

45'+3': Σουτ του Λημνιού μπλόκαρε ο Γουάιλι

43ο λεπτό: 2-1 ο ΟΦΗ με Φιγκεϊρέδο

39ο λεπτό: Κίτρινη στον Φερέιρα για διαμαρτυρία

38ο λεπτό: Κίτρινη στον Ροντρίγκο

36ο λεπτό: Κεφαλιά του Μπίσεσβαρ μπλόκαρε ο Γουάιλι

28ο λεπτό: Κίτρινη στον Κουτρουμπή, η φάση ελέγχθηκε με VAR για κόκκινη, αλλά τελικά δεν την έδειξε ο Κουμπαράκης

23ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση! Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στον Ελ Καντουρί που σούταρε αουτ

Ο ΠΑΟΚ μετά το 0-1 έδωσε γήπεδο στον ΟΦΗ και το πλήρωσε! Εκτός του γκολ οι Κρητικοί είχαν νωρίτερα και δοκάρι, ενώ σε 1-2 περιπτώσεις ο Πασχαλάκης απέκρουσε τις προσπάθειες των γηπεδούχων

18ο λεπτό: 1-1 ο Νέιρα

16ο λεπτό: Σουτ του Μαρινάκη στο δοκάρι μας

13ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης σε κόρνερ την κεφαλιά του Κουτρουμπή

5ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μπίσεσβαρ μετά από προσπάθεια του Λημνιού

21:30 To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΟΦΗ: Γουάιλι, Κουτρουμπής, Νέιρα, Μαρινάκης (89' Νάστος), Γιαννούλης, Φιγκεϊρέδο (89' Μάνος), Βαζ (61' Βίκτορ), Στάικος (77' Σακόρ), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν. Αναπληρωματικοί: Σωτηρίου, Σακόρ, Νάστος, Μάνος, Ναμπί, Βίκτορ, Βαφέας, Μπολάκης, Νοικοκυράκης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46' Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί (46' Εσίτι), Μαουρίσιο, Λημνιός (63' Άκπομ), Στοχ (61' Στοχ), Μπίσεσβαρ (63' Μάτος), Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Εσίτι, Λάμπρου, Ακπόμ, Τζόλης