Τραγική εμφάνιση σε κομβικό ματς!

Για την 5η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ έχασε στην Τούμπα από την ΑΕΚ με 0-2 ...

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη, στην άμυνα τους Γιαννούλη – Ίνγκασον – Βαρέλα – Μάτος, αμυντικά χαφ τους Ελ Καντουρί – Εσίτι – Μαουρίσιο, μπροστά τους Τζόλη – Σφιντέρσκι .

Στο πρώτο 45λεπτο ο Δικέφαλος απογοήτευσε πλήρως με το πολύ κακό παιχνίδι του, χωρίς να μπορεί να αναπτυχθεί καθόλου ούτε από τις πτέρυγες ούτε από τον άξονα! Η εικόνα της ομάδας ήταν μια σκέτη απελπισία, χωρίς ίχνος υπερβολής σε αυτό!

Μηδενική η βοήθεια του Φερέιρα στην ομάδα, ο τύπος έχει 12 μήνες στον πάγκο μας και ακόμη ψάχνεται σε σχήματα και πρόσωπα! Πήρε μια ομάδα που έπαιζε καλό ποδοσφαιρο και την κατάντησε σε μαύρο χάλι! Δικαιολογίες υπάρχουν πολλές όμως ο Πορτογάλος δεν πείθει ούτε τον εαυτό του πλέον!

Στο 8ο λεπτό, ακυρώθηκε σωστά γκολ του Σφιντέρσκι καθώς νωρίτερα έκανε φάουλ ο Μαουρίσιο (κράτημα στον Σιμόες). Στη συνέχεια η αθηναϊκή ομάδα εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που άφηνε ο ΠΑΟΚ και κυκλοφορούσε την μπάλα προσπαθώντας να φτάσει σε αξιόλογες τελικές προσπάθειες.

Ο Πασχαλάκης σε 1-2 περιπτώσεις φώναξε παρών, αλλά στο 41' ο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Λιβάγια πέτυχε το 0-1.

Με την έναρξη της επανάληψης πέρασαν στο ματς οι Μπίσεσβαρ – Σοάρες αντί των Εσίτι – Μάτος, σε μια προσπάθεια του Φερέιρα να δώσει πνοή στην ομάδα! Οι αλλαγές ελάχιστα βοήθησαν, η ομάδα δεν μπορούσε να απειλήσει και στο 80ό λεπτό, έγινε το0-2 με πέναλτι του Λιβάγια! Αρχικά ο "λίγος" Ιταλός ρέφερι, έδωσε φάουλ εκτός περιοχής και με τη βοήθεια του VAR έδωσε τελικά το πέναλτι

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει και να μπει στο ματς, χωρίς να τα καταφέρει σε δύο καλές ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν με τους Μπίσεσβαρ και Λάμπρου!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (46' Σοάρες), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (46' Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Ελ Καντούρι, Τζόλης (55' Μιχαηλίδης), Στοχ (74' Λάμπρου), Σφιντέρσκι (55' Άκπομ).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος (82' Σιμάνσκι), Κρίστιτσιτς, Λιβάγια (82' Οικονόμου), Αλμπάνης (62' Βέρντε), Ολιβέιρα.

.......................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμετρησης

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

88ο λεπτό: Τεραστια χαμενη ευκαιρία ο Λάμπρου, απομάκρυνε ο Λόπες

87ο λεπτό: Αραούχο στη θέση του Ολιβέιρα

86ο λεπτό: Κίτρινη στον Βαρέλα

85ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο Μπίσεσβαρ μετά από γυρισμα του Γιαννούλη, σουταρε από καλή θέση στα σώματα

82ο λεπτό: Μπήκαν ο Οικονόμου και ο Σιμάνσκι, βγήκαν ο Λιβάγια και ο Μάνταλος

80ό λεπτό: 0-2 ο Λιβάγια με πέναλτι! Αρχικά έδωσε φάουλ εκτός περιοχής και με τη βοήθεια του VAR έδωσε πέναλτι

78ο λεπτό: Κίτρινη στον Ίνγκασον γα διαμαρτυτρία

74ο λεπτό: Λάμπρου στη θέση του Στοχ, κλείνει τις αλλαγές ο Φερέιρα

67ο λεπτό: Ωραίο συρτό γύρισμα του Σοάρες από τα δεξιά, δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ο Άκπομ

66ο λεπτό: Κίτρινη στον Τσιγκρίνσκι για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ

66ο λεπτό: Κίτρινη στον Καρυπίδη για διαμαρτυρια

62ο λεπτό: Βέρντε στη θέση του Αλμπάνη

59ο λεπτό: Στον Στοχ έγινε  καθαρό φάουλ και μάλιστα σε πολύ καλή θέση, αλλά ο Ιταλός αν και ήταν στο μέτρο, δεν το έδωσε

55ο λεπτό: Μπαίνουν Άκπομ - Μιχαηλίδης στις θέσεις των Σφιντέρσκι - Τζόλη

52ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ άουτ

46ο λεπτό: Σοάρες στη θέση του Μάτος και Μπίσεσβαρ αντί του Εσίτι

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

41ο λεπτό: 0-1 με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι

40ό λεπτό: Τεράστια επέμβαση Πασχαλάκη σε φάουλ του Λιβάγια!

Η Κ17 αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας καθώς επικράτησε στον τελικό επί του Ολυμπιακού στα πέναλτι

31o λεπτό: Κίτρινη στον Ματος

11ο λεπτό: Κίτρινη στον Παυλίνιο για φάουλ στον Μαουρίσιο

8ο λεπτό: Ακυρώνεται γκολ του Σφιντέρσκι καθώς νωρίτερα έκανε φάουλ ο Μαουρίσιο (κράτημα στον Σιμόες)

7ο λεπτό: Καλο σουτ του Κρίστισιτς, άουτ η μπάλα

5ο λεπτό: Σουτ του Τζόλη άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (46' Σοάρες), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (46' Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Ελ Καντούρι, Τζόλης (55' Μιχαηλίδης), Στοχ (74' Λάμπρου), Σφιντέρσκι (55' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπίσεσβαρ, Λημνιός, Λάμπρου, Ακπόμ

ΑΕΚ: Μπάρκας, Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος (82' Σιμάνσκι), Κρίστιτσιτς, Λιβάγια (82' Οικονόμου), Αλμπάνης (62' Βέρντε), Ολιβέιρα. Αναπληρωματικοί: Τσιντώτας, Οικονόμου, Λάτσι, Σταμούλης, Σιμάνσκι, Σαμπανάτζοβιτς, Βέρντε, Αραούχο, Μαχαίρας

.................................

20:05 Πασχαλάκης, Ζίβκοβιτς ξεκίνησαν ζέσταμα, τρία λεπτά αργότερα εμφανίστηκαν αυτοί της αθηναϊκός ομάδας

20:25 Βγήκαν για προθέρμανση οι παίκτες της ΑΕΚ, για να ακολουθήσει ο Δικέφαλος του Βορρά