Όταν σοβαρεύτηκε ... το γύρισε!

Για την 3η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον ΟΦΗ με 3-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκοτ στο 49' ...

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη, στην άμυνα τους Γιαννούλη – Ίνγκασον – Βαρέλα – Μάτος, αμυντικά χαφ τους Ελ Καντουρί – Εσίτι, μπροστά τους Λημνιό – Μπίσεσβαρ – Λάμπρου και στην κορυφή της επίθεσης τον Άκπομ.

Στο πρώτο 45λεπτο ο Δικέφαλος σε γενικές γραμμές απογοήτευσε με τα άκρως προβλέψιμο παιχνίδι του, αναπτυσσόταν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα μονόπλευρα (από τα δεξιά) ενώ δεν είχε ούτε την κατοχή της μπάλας, κάτι που σπάνια συμβαίνει στα φετινά εντός έδρας παιχνίδια.

Υπήρχαν στιγμές στο ξεκίνημα του παιχνιδιού που η ομάδα πίεσε ψηλά, ευελπιστώντας σε κάποιο κλέψιμο, αλλά χωρίς να τα καταφέρει με τον ΟΦΗ να απειλεί στο 27o λεπτό, όταν κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, εκτελέστηκε από τον Νέιρα με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι μας, την ώρα που ο Πασχαλάκης έμεινε άγαλμα.

Ο ΠΑΟΚ φώναξε παρών στο ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου όταν και είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει!

Στο 41ο λεπτό, μετά από σέντρα του Λάμπρου, ο Μάτος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ελ Καντουρί με μια δεύτερη την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άκπομ από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ, μετά από γύρισμα του Ελ Καντουρί από τα δεξιά!

Στο 49ο λεπτό, ο Πασχαλάκης αρχικά απέκρουσε το σουτ του Στάικου και στη συνέχεια ο Νέιρα έκανε το 0-1. Η αντίδραση του Φερέιρα ήταν η διπλή αλλαγή στο 55ο λεπτό με τους Σφιντέρσκι και Τζόλη να μπαίνουν στις θέσεις των Μπίσεσβαρ και Λάμπρου.

Στο 59' ο Τζόλης με σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Γιαννούλη ισοφάρισε, με τον βοηθό αρχικά να δείχνει οφ σάιντ σε μια εύκολη φάση, στην οποία εκτέθηκε

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια προσπάθησε να βρει διαδρόμους προς την εστία του , είχε 1-2 αξόλογα σουτ που δεν βρήκαν στόχο και στο 87ο λεπτό, δόθηκε πέναλτι (πεντακάθαρο) για τον ΠΑΟΚ, το εκτέλεσε μετα απο τρία λεπτά ο Άκπομ και πέτυχε το 2-1.

Κερασάκι στην τούρτα το γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Ελ Καντουρί με δυνατό σουτ, μετά από απόκρουση του του Γουάιλι σε σουτ του Σφιντέρσκι

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (76' Ροντρίγκο), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (76' Μαουρίσιο), Καντουρί, Λημνιός (69' Στοχ), Λάμπρου (57' Τζόλης), Μπίσεσβαρ (55' Σφιντέρσκι), Ακπόμ.

ΟΦΗ: Γουάιλι, Μπράουν, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (64' Δεληγιαννίδης), Στάικος (83' Νοικοκυράκης), Βίκτορ, Νέιρα (95' Μάνος), Βαζ (64' Ναμπί), Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο.

......................................

99ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ελ Καντουρί με δυνατό σουτ, μετά από απόκρουση του Γουάιλι σε σουτ του Σφιντέρσκι

94ο λεπτό: Κίτρινη σε Ελ Καντουρί και Νέιρα

8 λεπτά οι καθυστερήσεις

87ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, το εκτέλεσε μετα απο τρία λεπτά ο Άκπομ και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

84ο λεπτό: Κίτρινη στον Τζόλη

83ο λεπτό: Νοικοκυράκης στη θέση του Στάικου

76ο λεπτό: Μαουρίσιο στη θέση του Εσίτι και Ροντρίγκο αντί του Μάτος

76ο λεπτό: Κίτρινη στον Βίκτορ

72ο λεπτό: Ο Νέιρα απομάκρυνε την κεφαλιά του Σφιντέρσκι με τον Γουάιλι εξουδετερωμένο

69ο λεπτό: Στοχ στη θέση του Λημνιού

66ο λεπτό: Ο Γουάιλι δύσκολα το σουτ του Ελ Καντουρί

64ο λεπτό: Διπλή αλλαγή ο ΟΦΗ. Μπήκαν Δεληγιαννίδης - Ναμπί και βγήκαν Κοροβέσης - Βαζ

59ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Τζόλης με σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Γιαννούλη

55ο λεπτό: Σφιντέρσκι και Τζόλη βάζει ο Φερέιρα στις θέσεις των Μπίσεσβαρ και Λάμπρου

49ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης αρχικά απέκρουσε το σουτ του Στάικου και στη συνέχεια ο Νέιρα έκανε το 0-1

45ο λεπτό: Ο Άκπομ από καλή θέση στέλνει την μπάλα άουτ, μετά από γύρισμα του Ελ Καντουρί

44ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπράουν

41ο λεπτό: Σέντρα ο Λάμπρου, ο Μάτος πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Ελ Καντουρί με μια δεύτερη την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι

38ο λεπτό: Την τελευταία στιγμή ο Μάτος προλαβαίνει την μπάλα προ του Σεμέδο που έφευγε στην πλάτη της άμυνας

36ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Γιαννούλη, απελπιστικά άουτ η μπάλα

31ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ λίγο έξω από την περιοχή του ΟΦΗ. Το εκτέλεσε ο Γιαννούλης απελπιστικά άουτ

27o λεπτό: Φάουλ για τον ΟΦΗ σε καλή θέση. Εκτελέστηκε από τον Νέιρα με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι μας! Άγαλμα ο Πασχαλάκης

20ό λεπτό: Γύρισμα ο Λάμπρου, έκανε την προβολή ο Άκπομ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό

16ο λεπτό: Κεφαλιά του Φιγκεϊρέδο, κόρνερ η μπάλα

11ο λεπτό: Σέντρα ο Μάτος, κεφαλιά ο Λάμπρου άουτ

10ο λεπτό: Κυρίως από τα δεξιά αναπτύσσεται ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του ματς

7ο λεπτό: Γύρισμα του Μάτος από τα δεξιά, δεν πρόλαβε να μπει στη φάση ο Άκπομ

4ο λεπτό: Γρήγορη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, κανείς δε βρέθηκε στην πορεία της μπάλας στη σέντρα του Λημνιού

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (76' Ροντρίγκο), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (76' Μαουρίσιο), Καντουρί, Λημνιός (69' Στοχ), Λάμπρου (57' Τζόλης), Μπίσεσβαρ (55' Σφιντέρσκι), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μαουρίσιο, Στοχ, Τζόλης, Σφιντέρσκι

ΟΦΗ: Γουάιλι, Μπράουν, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (64' Δεληγιαννίδης), Στάικος, Βίκτορ, Νέιρα, Βαζ (64' Ναμπί), Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο. Αναπληρωματικοί: Σωτηρίου, Σακόρ, Μάνος, Ναμπί, Βαφέας, Μεγιάδο, Δεληγιαννίδης, Περδίκης, Νοικοκυράκης

...................................................