Έχασε τις ευκαιρίες στο ΟΑΚΑ, έμεινε στο "Χ"

Για την 2η αγωνιστική των play offs, o ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό ...

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλη, αμυντικά χαφ τους Εσίτι, Καντουρί, μεσοεπιθετικά τους Λημνιό, Μπίσεσβαρ, Πέλκα και στην κορυφή της επίθεσης τον Ακπόμ.

Ο Δικέφαλος ήταν ο κυρίαρχος στο πρώτο 30λεπτο της αναμέτρησης, με την ομάδα να λειτουργεί εξαιρετικά στο δημιουργικό κομμάτι και να βγάζει σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσει σε κάποιο γκολ!

Εσίτι και Ελ Καντουρί ήταν πολύ καλοί στο ανασταλτικό κομμάτι, ενώ και οι μεσοεπιθετικοί μας ήταν μια μόνιμη απειλή για την περιοχή του Παναθηναϊκού. Συνεχή τα ανεβάσματα των Γιαννούλη – Βιεϊρίνια, με μεγάλη συμμετοχή αμφότεροι στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ από τις πτέρυγες!

Μόλις στο 3ο λεπτό, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ από καλή θέση να πλασάρει αλλά ο Διούδης να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ! Τρία λεπτά αργότερα την ίδια τύχη είχε το σουτ του Λημνιού, το οποίο απέκρουσε με το πόδι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Και οι δύο ευκαιρίες μας ήταν απόρροια καλά οργανωμένων προσπαθειών, ενώ στο 27' ο Λημνιός με κοντινό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Διούδη που και πάλι απέκρουσε σωτήρια!

Χωρίς υπερβολή ο Διούδης ήταν αυτός που κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό στο πρώτο 30λεπτο, με την αθηναϊκή ομάδα να έχει την πρώτη τελική στο ματς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Μπουζούκης εκτέλεσε άουτ το φάουλ στο οποίο υπέπεσε ο Εσίτι.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που στο 47' έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν βγήκε τετ α τετ ο Πέλκας και απέκρουσε ο Διούδης! Το παιχνίδι μετά το 60' δεν είχε ρυθμό, ο Φερέιρα πέρασε στο ματς τους Μαουρίσιο - Σφιντέρσκι στο 86' (!!!) και το τελικό 0-0 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά, με τον ΠΑΟΚ για μια ακόμη φορά να μην μπορεί να κερδίσει!

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Δώνης (74' Καμπετσής), Ζαχίντ (46' Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (58' Ανουάρ), Μπουζούκης (87' Κολοβός), Μακέντα (87' Νούνιες).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (46' Μάτος), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (86' Μαουρίσιο), Καντουρί, Λημνιός (86' Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (46' Λάμπρου), Πέλκας (78' Ροντρίγκο), Ακπόμ.

..........................................

95ο λεπτό: Κίτρινη στιν Ινσούα

91ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιαννούλη για αγκωνιά και σε Γιόχανσον - Λάμπρου για τη συμπλοκή που είχαν

89ο λεπτό: Ο Καμπετσής από καλή θέση δε βρήκε την μπάλα, μετά από γύρισμα του Κολοβού. Η καλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο ματς

53ο λεπτό: Κίτρινη στον Ελ Καντουρί και φάουλ σε καλή θέση για τον Παναθηναϊκό

47ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία ο ΠΑΟΚ! Τετ α τετ ο Πέλκας, απέκρουσε ο Διούδης!

Ξεκίνησε η επανάληψη. Μάτος και Λάμπρου στις θέσεις των Βιεϊρίνια - Μπίσεσβαρ, Αγιούμπ στη θέση του Ζαχίντ

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

45ο λεπτό: Φάουλ για τον Παναθηναϊκό σε καλή θέση, το εκτέλεσε ο Μπουζούκης άουτ

36ο λεπτό: Κίτρινη στον Πέλκα

34ο λεπτό: Κεφαλιά του Πέλκα μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ, άουτ η μπάλα

Ο Διούδης κρατάει μόνος του τον Παναθηναϊκό με σωτήριες επεμβάσεις

27ο λεπτό: Φοβερή ευκαιρία ο ΠΑΟΚ! Ο Λημνιός με γυριστό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Διούδη που και πάλι απέκρουσε!

21ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπουζούκη για μαρκάρισμα στον Γιαννούλη

Είναι πολύ καλύτερος ο ΠΑΟΚ στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης

15ο λεπτό: Ο Ινσούα προλαβαίνει και σταματάει τον Πέλκα την τελευταία στιγμή

6ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟΚ! Ο Λημνιός από εξαιρετική θέση σούταρε και ο Διούδης με το πόδι απέκρουσε

3ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ από καλή θέση να πλασάρει αλλά ο Διούδης να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα...

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Δώνης (74' Καμπετσής), Ζαχίντ (46' Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (58' Ανουάρ), Μπουζούκης (87' Κολοβός), Μακέντα (87' Νούνιες). Αναπληρωματικοί:  Χριστογεώργος, Κολοβός, Χατζηθεοδωρίδης,  Αγιούμπ, Νούνες, Ανουάρ, Σερπέζης, Καμπετσής.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (46' Μάτος), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (86' Μαουρίσιο), Καντουρί, Λημνιός (86' Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (46' Λάμπρου), Πέλκας (78' Ροντρίγκο), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μάτος, Μιχάι, Μαουρίσιο, Στοχ, Λάμπρου, Τζόλης, Σφιντέρσκι

..................................

7:55 Έφτασε στο ΟΑΚΑ η αποστολή του ΠΑΟΚ και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Πολλές και σημαντικές οι απουσίες για τον Δικέφαλο, καθώς για διάφορους λόγους δε θα παίξουν οι: Κρέσπο, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Ζαμπά, Βέρνμπλουμ

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ ...

8:35 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ, ακολούθησαν αυτοί του Παναθηναϊκού

8:55 Σε εξέλιξη η προθέρμανση των ομάδων

Ο Νάγκι τραυματίστηκε στη διάρκεια της προθέρμανσης (θλάση) και μάλλον θα ξεκινήσει ο Μπουζούκης