Κλώτσησε τις ευκαιρίες, χάθηκε η κούπα!

Στο πλαίσιο του τελικού Κυπέλλου Ελλάδος 2022-2023, ο ΠΑΟΚ έχασε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, με 2-0 από την ΑΕΚ ...

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές για τον ΠΑΟΚ, καθώς στο 6'  ο ΠΑΟΚ βγήκε στην κόντρα μετά από κόρνερ της ΑΕΚ, με τον Ρότα να τραβάει εσκεμμένα τον Τάισον, όντας τελευταίος παίκτης, και βλέπει την κόκκινη κάρτα!

Στο 11ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ωραία συνεργασία των Μπράντον και Τάισον, με τον Βραζιλιάνο να γυρίζει την μπάλα στα όρια της περιοχής και τον Σβαμπ να σουτάρει, για να στείλει την μπάλα μόλις άουτ! Δύο λεπτά αργότερα, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κωνσταντέλια να βρίσκει τον Σάστρε και τον Ισπανό να σουτάρει δυνατά, για να του πει "όχι" ο Στάνκοβιτς!

Στο 19' σέντρα του Σάστρε στην περιοχή, κεφαλιά του Μπράντον άουτ, στο 20' το δυνατό σουτ του Ζίφκοβιτς πέρασε για λίγο άουτ! Στο 26' ο Μουκουντί σκόραρε μετά την εκτέλεση του φάουλ από τον Ελίασον. Στο 30ο λεπτό, χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει! Ο Κωνσταντέλιας γύρσε από τα αριστερά και ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά, για να "απαντήσει" με διπλή προσπάθεια ο Στάνκοβιτς.

Στο 39' το ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε! Ο Κωνσταντέλιας σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ πάνω από την εστία! Τρία λεπτά αργότερα, δοκάρι με τον  Σάστρε να σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή και η μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Το σφύριγμα της λήξης από τον Γερμανό βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0, σκοράροντας σε μια από τις ελάχιστες επισκέψεις της στην περιοχή μας, με τους παίκτες μας να σπαταλούν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να βρουν δίχτυα.

Στην επανάληψη η εικόνα της ομάδας δεν ήταν καλή, ο ΠΑΟΚ ήταν μπλοκαρισμένος στη διπλή άμυνα της ΑΕΚ και ουσιαστικά απείλησε στο 77ο λεπτό όταν το σουτ του Ντόουγκλας από καλή θέση πέρασε άουτ! Οι αλλαγές του Λουτσέσκου, όλες μετά το 60',  δε βοήθησαν (άργησε να βάλει δεύτερο φορ) και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα με 2-0, καθώς στις καθυστερήσεις ο Φερνάντες αφού απέφυγε τον Ίνγκασον σημείωσε το τελικό 2-0...

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ρότα, Σιμάνσκι (61' Γιόνσον), Πινέδα (61' Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς (86' Φερνάντες), Ελίασον (82' Μάνταλος), Γκαρσία (61' Άμραμπατ), Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (62' Μπίσεσβαρ), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (86' Κεντζιόρα), Ράφα Σοάρες (62' Βιεϊρίνια), Σβαμπ (78' Ελ Καντουρί), Ντόουγκλας, Αν. Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (86' Τζίμας), Μπράντον.

..................................

91ο λεπτό: 2-0 ο Φερνάντες

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

89ο λεπτό: Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ και κίτρινη στον Άμραμπατ. Το εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια, άουτ η μπάλα.

88ο λεπτό: Ο Στάνκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Τζίμα

86ο λεπτό: Μπήκαν Κεντζιόρα και Τζίμας στις θέσεις των Κουλιεράκη και Κωνσταντέλια. Φερνάντες στη θέση του Γκατσίνοβιτς

85ο λεπτό: Σουτ του Κωνσταντέλια, άουτ

82ο λεπτό: Μάνταλος στη θέση του Ελίασον

78ο λεπτό: Ελ Καντουρί στη θέση του Σβαμπ

77ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σουτ του Ντόουγκλας από καλή θέση, άουτ!

74ο λεπτό: Ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε την μπάλα σε σουτ του Τάισον

67ο λεπτό: Κεφαλιά του Ζίβκοβιτς, άουτ.

62ο λεπτό: Μπήκαν Βιείρίνια, Μπίσεσβαρ και βγήκαν Ράφα Σοάρες και Σάστρε.

61ο λεπτό: Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μπήκαν οι Γιόνσον, Σιντιμπέ, Άμραμπατ και βγήκαν οι Σιμάνσι, Πινέδα, Γκαρσία.

50ό λεπτό: Κίτρινη στον Ντόουγκλας.

47ο λεπτό: Σουτ του Ντόουγκλας άουτ!

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες.

4 λεπτά έξτρα χρόνος.

42ο λεπτό: Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Σάστρε σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή και η μπάλα στο δοκάρι.

40ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Σβαμπ για φάουλ στον Πινέδα.

39ο λεπτό: Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κωνσταντέλιας σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή και στέλνει την μπάλα άουτ πάνω από την εστία!

38ο λεπτό: Νέο κόρνερ.

37ο λεπτό: Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, ενώ έχει μείνει πεσμένος ο Λιβάι Γκαρσία.

35ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Σιμάνσκι.

30ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία του ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει! Ο Κωνσταντέλιας γυρίζει από τα αριστερά και ο Σβαμπ παίρνει την κεφαλιά, για να "απαντήσει" με διπλή προσπάθεια ο Στάνκοβιτς.

29ο λεπτό: Δοκιμάζει σουτ ο Τάισον, χωρίς να ανησυχήσει ο Στάνκοβιτς.

26ο λεπτό: Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Μουκουντί σουτάρει εύστοχα μετά την εκτέλεση του φάουλ από τον Ελίασον.

26ο λεπτό: Φάουλ του Κωνσταντέλια και στημένη φάση από καλή θέση για την ΑΕΚ.

20ο λεπτό: Ακόμη μια καλή ευκαιρία για την ομάδα μας, με δυνατό σουτ του Ζίφκοβιτς που περνάει για λίγο άουτ!

19ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, σέντρα του Σάστρε στην περιοχή, κεφαλιά του Μπράντον άουτ.

13ο λεπτό: Νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Με τον Κωνσταντέλια να βρίσκει τον Σάστρε και τον Ισπανό να σουτάρει δυνατά, για να του πει "όχι" ο Στάνκοβιτς!

11ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ωραία συνεργασία των Μπράντον και Τάισον, με τον Βραζιλιάνο να γυρίζει την μπάλα στα όρια της περιοχής και τον Σβαμπ να σουτάρει, για να στείλει την μπάλα μόλις άουτ!

Με 10 πλέον η ΑΕΚ!

6ο λεπτό: Στην κόντρα ο ΠΑΟΚ μετά από κόρνερ της ΑΕΚ, με τον Ρότα να τραβάει εσκεμμένα τον Τάισον, όντας τελευταίος παίκτης, και βλέπει την κόκκινη κάρτα!

5ο λεπτό: Πρώτη επικίνδυνη φάση στο παιχνίδι για την ΑΕΚ, παράλληλο γύρισμα του Χατζισαφί και ο Κοτάρσκι λέει όχι στον Λιβάι Γκαρσία.

Έναρξη αγώνα με την ΑΕΚ στην σέντρα

....................................

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ρότα, Σιμάνσκι (61' Γιόνσον), Πινέδα (61' Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς (86' Φερνάντες), Ελίασον (82' Μάνταλος), Γκαρσία (61' Άμραμπατ), Τσούμπερ. Αναπληρωματικοί: Θεοχάρης, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Μάνταλος, Άμραμπατ, Φαν Βέερτ, Φερνάντες, Ζίνε.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (62' Μπίσεσβαρ), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (86' Κεντζιόρα), Ράφα Σοάρες (62' Βιεϊρίνια), Σβαμπ (78' Ελ Καντουρί), Ντόουγκλας, Αν. Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (86' Τζίμας), Μπράντον. Αναπληρωματικοί: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Ντάντας, Φιλίπε Σοάρες, Ελ Καντουρί, Μουργκ, Μπίσεσβαρ, Τζίμας.

Το pregame της αναμέτρησης.

Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των ομάδων.

Η ΚΕΔ όρισε τον Γερμανό Felix Brych να διαιτητεύσει τον τελικό, βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Mark Borsch και Stefan Lupp , 4ος ο Ευαγγέλου, στο VAR o επίσης Γερμανός Perl Gunter, στο AVAR o Νικολακάκης και παρατηρητής διαιτησίας ο Τεροβίτσας.

19:00 Οι παίκτες  βγήκαν για την καθιερωμένη βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ

19:40 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες της αεκ, ακολούθησαν Κοτάρσκι, Ταλιχμανίδης και Ζίβκοβιτς

19:50 Και οι υπόλοιποι παίκτες της αεκ στον αγωνιστικό χώρο. Ένα λεπτό αργότερα βγήκε και ο ΠΑΟΚ!

20:15 Επιστρέφουν στα αποδυτήρια οι παίχτες των δύο ομάδων.

σβαμπ

finalpregame

brandoncup

ntelias

20:30 Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο, με τους δύο αρχηγούς να φέρνουν το τρόπαιο στο κέντρο του γηπέδου.