Πρόκριση με συνοπτικές διαδικασίες ...

Για τον επαναληπτικό αγώνα της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε ΚΑΙ στην Τούμπα την Καλαμάτα με 2-0 ...

Ο Λουτσέσκου, θέλοντας να δώσει ανάσες σε κάποιους παίκτες, προχώρησε σε εκτεταμένο rotation και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα Σάστρε, Νάσμπεργκ, Κάργα, Βιεϊρίνια, αμυντικά χαφ τους Σβαμπ, Ντάντας, μπροστά τους τους Φιλίπε Σοάρες, Νάρεϊ, Μπίσεσβαρ, και στην κορυφή της επίθεσης τον Μπράντον.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μπράντον Τόμας. Προηγήθηκε γύρισμα του Νάρει στη περιοχή και εκτέλεση του Τόμας με ωραίο πλασέ για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα κάθετη ο Μπίσεσβαρ και ο Τόμας έγραψε το 2-0! Πλέον ο Δικέφαλος είχε συνολικό σκορ 4-0, βάζοντας ταφόπλακα στα όποια όνειρα είχαν ο Αναστόπουλος, ο Τάτος και οι λοιποί για πρόκριση!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς πάντως να γίνουν απειλητικοί, ενώ στο 32ο λεπτό είχαμε αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Αντρέ Ρικάρντο να παίρνει τη θέση του τραυματία Φιλίπε Σοάρες.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 49ο λεπτό, ο Νάρεϊ βγήκε τετ α τετ με τον Μέντες, αλλά πλάσαρε πάνω του, σπαταλώντας μια πολύ καλή ευκαιρία, ενώ λίγο αργότερα το ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπίσεσβαρ πέρασε άουτ!

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε με ευκολία το σκορ και ο Λουτσέσκου έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Σελιμάι μπήκε στο (72ο λεπτό στη θέση του νεοεισελθόντα Λύρατζη που τραυματίστηκε!), αλλά και στον Τζίμα που πέρασε στο παιχνίδι στο 72' στη θέση του Μπίσεσβαρ και είχε 1-2 πολύ καλές ενέργειες!

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε (63' Λύρατζης, 72' Σελιμάι), Κάργας, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Ντάντας, Σβαμπ, Φιλίπε Σοάρες, Νάρεϊ (63΄Α. Ζίβκοβιτς), Μπίσεσβαρ (72' Τζίμας), Μπράντον.

Καλαμάτα: Μέντες, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Μπενίτες (70' Κωνσταντινόπουλος), Μοσέρ (84' Τριανταφυλλάκης), Μαβινγκά, Αρναρέλλης (76' Τάτος), Μαρκόφσκι (70' Βασιλογιάννης).

72ο λεπτό: Σελιμάι στη θέση του Λύρατζη και Τζίμας αντί του Μπίσεσβαρ

69ο λεπτό: Σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι, Λύρατζης και Ασίγκμπα, μάλλον θα γίνει αλλαγή ο Λύρατζης!!!

63ο λεπτό: Μπήκαν Λύρατζης, Ζίβκοβιτς στις θέσεις των Σάστρε, Νάρεϊ

62ο λεπτό: Κίτρινη στον Νάρεϊ

56ο λεπτό: Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπίσεσβαρ, άουτ

49ο λεπτό: Ο Νάρεϊ σε τετ α τετ με τον Μέντες, πλάσαρε πάνω του!

34ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπενίτες, για φάουλ κλωτσιά στον Μπίσεσβαρ

32ο λεπτό: Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Αντρέ Ρικάρντο να παίρνει τη θέση του Σοάρες

31ο λεπτό: Πεσμένος στο έδαφος ο Σοάρες, που δείχνει να έχει πρόβλημα στον προσαγωγό!

25ο λεπτό: Μικρή ανησυχία για τον Νάρει ο οποίος έμεινε για λίγο στο χόρτο, σηκώθηκε όμως και για την ώρα συνεχίζει κανονικά

24ο λεπτό: Πρώτη ουσιαστική φάση για την Καλαμάτα, δυνατό αλλά άστοχο σουτ και η μπάλα άουτ

18ο λεπτό: Σέντρα από τα αριστερά για την Καλαμάτα, καθαρίζει όμως εύκολα ο Κάργας

15ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!! Ξανά ο Τόμας! Ασίστ ο Μπίσεσβαρ με κάθετη πάσα στον Ισπανό που πλασάρει εύστοχα για το 2-0

14ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!! Γύρισμα του Νάρει στη περιοχή και εκτέλεση του Τόμας με ωραίο πλασέ για το 1-0

11ο λεπτό: Καλή ευκαιρία με δυνατό σουτ του Βιειρίνια, διώχνει ο Μέντες με δυσκολία

7ο λεπτό: Εκτελείται χωρίς να προκύψει φάση, απομακρύνει η άμυνα

6ο λεπτό: Εκτελεί απευθείας ο Βιειρίνια, απόκρουση και νέο κόρνερ

5ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλό σημείο

4ο λεπτό: Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, με τη μπάλα να μένει ψηλά στη περιοχή και τελικά μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε (63' Λύρατζης, 72' Σελιμάι), Κάργας, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Ντάντας, Σβαμπ, Φιλίπε Σοάρες, Νάρεϊ (63΄Α. Ζίβκοβιτς), Μπίσεσβαρ (72' Τζίμας), Μπράντον. Αναπληρωματικοί: Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Κουλιεράκης, Σελιμάι, Ρικάρντο, Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα, Τζίμας

Καλαμάτα: Μέντες, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Μπενίτες (70' Κωνσταντινόπουλος), Μοσέρ (84' Τριανταφυλλάκης), Μαβινγκά, Αρναρέλλης (76' Τάτος), Μαρκόφσκι (70' Βασιλογιάννης). Αναπληρωματικοί: Ταΐρης, Άλβες, Γκότσης, Κωνσταντινόπουλος, Καραχάλιος, Τάτος, Τριανταφυλλάκης, Βασιλόγιαννης, Ρόβας.

......................................

19:30 Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων, με τους παίκτες να κάνουν την καθερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ

Στη θύρα 8 φιλοξενούνται οι φίλοι της πελοποννησιακής ομάδας

20:08 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ, ακολούθησαν αυτοί της Καλαμάτας 5 λεπτά αργότερα

20:22 Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν για προθέρμανση, ακολούθησε και ο ΠΑΟΚ

20:35 περίπου 30 λεπτά πριν την έναρξη με πολύ λίγο κόσμο στο γήπεδο για την ώρα

20:45 Ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους οι παίκτες του ΠΑΟΚ και επιστρέφουν στα αποδυτήρια