Άλμα πρόκρισης στην Καλαμάτα!

Για το πρώτο παιχνίδι της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την Καλαμάτα με 0-2...

Έχοντας τη συμπαράσταση 500 οπαδών του ο ΠΑΟΚ έβαλε γερές φάσης πρόκρισης, χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Νέλσον Ολιβέιρα και Μπράντον Τόμας ...

Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Ράφα Σοάρες, Νάσμπεργκ, Κάργα, Σάστρε, αμυντικά χαφ τους Φιλίπε Σοάρες, Ντόουγκλας, μπροστά τους οι Μπίσεσβαρ, Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ολιβέιρα.

Το πρώτο μισό του παιχνιδιού δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, οι ομάδες έπαιξαν επιφυλακτικά και οι επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ... με το σταγονόμετρο! Ο ΠΑΟΚ στο 25ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κωνσταντέλια από τον Ασίγκμπα. Το πέναλτι το εκτέλεσε εύστοχα ο Ολιβέιρα κάνοντας το 0-1.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κοτάρσκι νίκησε τον Μπακαγιόκο στο τετ α τετ, κρατώντας την εστία μας ανέπαφη!

Νευρικό το ματς στην επανάληψη, με πολλά λάθη και παντελή έλλειψη φάσεων, μέχρι το 78ο λεπτό, όταν ο Μουργκ με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Μπράντον που με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καλαμάτας κάνοντας το 0-2. Αυτό έμελε να είναι και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Καλαμάτα: Μέντες, Μαβινγκά (86' Ντα Σίλβα), Κωνσταντινόπουλο, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιο (86' Μπενίτες), Καραγκούνης, Μόζερ (68' Τάτος), Ρόβας (86' Τριανταφυλλάκης), Αρναρέλλης (73' Βασιλόγιαννης).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Νάσμπεργκ (58' Κουλιεράκης), Κάργα, Σάστρε (75' Βιεϊρίνια), Φιλίπε Σοάρες (65' Σβαμπ), Ντόουγκλας, Μπίσεσβαρ (65' Μουργκ), Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ, Ολιβέιρα (75' Μπράντον).

...................................

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

89ο λεπτό: Σέντρα του Σβαμπ, δεν προλαβαίνει την μπάλα ο Μπράντον

81ο λεπτό: Κεφαλιά του Κουλιεράκη μετά από εκτέλεση κόρνερ, άουτ η μπάλα

78ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μπράντον Τόμας, μετά από μπαλιά του Μουργκ!

75ο λεπτό: Μπήκαν Μπράντον και Βιεϊρίνια, βγήκαν Ολιβέιρα και Σάστρε

74ο λεπτό: Κίτρινη σε Ντόουγκλας και Τάτο

68ο λεπτό: Τάτος στη θέση του Μοζέρ

65ο λεπτό: Μπήκαν Σβαμπ και Μουργκ και βγήκαν Φιλίπε Σοάρες και Μπίσεσβαρ

60ό λεπτό: Κίτρινη κάρτα και στον Ολιβέιρα

59ο λεπτό:  Κίτρινη κάρτα στον Μπακαγιόκο, για το μαρκάρισμα που επέφερε τον τραυματισμό του Νάσμπεργκ

58ο λεπτό: Μπήκε ο Κουλιεράκης και βγήκε ο Νάσμπεργκ, ο οποίος νωρίτερα είχε συγκρουστεί με Κοτάρσκι - Μπακαγιόκο

51ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαβινγκά για φάουλ στον Νάρεϊ.

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

Στην ανάπαυλα βραβεύτηκαν οι Γεωργόπουλος και Μαυρέας, καθώς αμφότεροι αγωνίστηκαν και στις δύο ομάδες

45'+1': Κίτρινη στον Σάστρε για μαρκάρισμα στον Μπακαγιόκο

43ο λεπτό: Ο Κοτάρσκι σταμάτησε στο τετ α τετ τον Μπακαγιόκο, μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους!

26ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ολιβέιρα από τα 11 μέτρα και 0-1

25ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, καθώς ο Ασίγκμπα ανέτρεψε τον Κωνσταντέλια.

24ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση

22ο λεπτό: Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε το σουτ του Μαβινγκά

20ό λεπτό: Κεφαλιά του Κωνσταντέλια μετά από σέντρα του Σάστρε, η μπάλα πέρασε άουτ

20ό λεπτό: Ψάχνει διαδρόμους ο ΠΑΟΚ για να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων

14ο λεπτό: Ο Μέντες μπλόκαρε το σουτ του Νάρεϊ

13ο λεπτό: Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ με τον Σάστρε να σουτάρει -μέσα από τη μεγάλη περιοχή- άουτ