Γάβροι, στον τελικό πάμε ΕΜΕΙΣ!

Για τον επαναληπτικό αγώνα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό, στη ρεβάνς του 0-0 της Τούμπας και προκρίθηκε στον τελικό του ΟΑΚΑ...

Από τη μέρα που μπήκε στη ζωή μας ο Ράζβαν Λουτσέσκου αναφέρει συνεχώς μία λέξη: mentality. Αυτό είναι το Α και το Ω της ομάδας του, αυτό είναι που δουλεύει πρώτα και πάνω απ' όλα. Αυτό το mentality κατέθεσε ο ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο του "Γεώργιος Καραϊσκάκης" για 120 λεπτά και έφυγε θριαμβευτής με το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας 2021-22.

Ακόμα κι όταν όλα πηγαίνουν στραβά. Ακόμα κι όταν η ομάδα είναι με την πλάτη στον τοίχο. Ακόμα κι όταν όλα δείχνουν να έχουν τελειώσει, ο ΠΑΟΚ πάντα βρίσκει έναν τρόπο να σηκώνεται, να παλεύει και να παίρνει αυτό που θέλει.

Στο Φάληρο ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε. Είχε την κατοχή, είχε τις περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες, παρά τα προβλήματα που προέκυψαν πριν αλλά και κατά τη διάρκεια του αγώνα, είδε τον αντίπαλό του να προηγείται, αλλά δεν τα παράτησε ποτέ.

Με υπομονή, επιμονή, πείσμα, αστείρευτο πάθος και καθαρό μυαλό στις κρίσιμες στιγμές βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να πάρει μία σπουδαία πρόκριση μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού με ένα γκολ του Τσόλακ στο 109′.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι δύο ομάδες έκαναν τον ημιτελικό... τελικό και για 120 λεπτά κατέθεσαν όλες τους τις δυνάμεις με στόχο την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο πρώτο 10λεπτο, πήρε την κατοχή, αλλά δεν βρήκε διαδρόμους προς την εστία του Πασχαλάκη . Ο ΠΑΟΚ από την άλλη βρήκε χώρους κι άρχισε να απειλεί στην κόντρα με τον Α.Ζίβκοβιτς στο 6′ να μην βρίσκει στόχο, όπως και ο Σίντκλεϊ στο 24′.

Ο Μπουχαλάκης απάντησε με ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ στο 26΄, ενώ την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Καμαρά δύο λεπτά αργότερα.

Ο Ντόουγκλας είχε ένα καλό σουτ στο 35′ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Βάτσλικ, με τον Πασχαλάκη να κάνει μεγάλη επέμβαση στο 41′ σε τετ α τετ με τον Μασούρα.

Στην ανάπαυλα ήρθε το πρώτο πρόβλημα για τον Δικέφαλο, με τον Μπίσεσβαρ να μην μπορεί να συνεχίσει και να δίνει τη θέση του στον Φελίπε Σοάρες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον ρυθμό να ανεβαίνει όσο περνούσε η ώρα και τις δύο ομάδες να απειλούν εκατέρωθεν.

Στο 47′ ο Άκπομ έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 66′ ο Μιτρίτσα έκανε δυνατό σουτ, αλλά ο Βάτσλικ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 72′ ο Α.Ζίβκοβιτς έκλεψε ψηλά, πάσαρε στον Σοάρες , αλλά ο Βάτσλικ σταμάτησε την προσπάθεια του Πορτογάλου.

Ένα λεπό αργότερα ο Ίνγκασον έκανε σπουδαία επέμβαση πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Πασχαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά σουτ του Ροντρίγκες.

Στο 82′ ο Σοάρες πήγε να βάλει το γκολ της σεζόν, έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ από το κέντρο αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε μεγάλη επέμβαση και παραχώρησε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βάτσλικ σταμάτησε και το σουτ του Μιτρίτσα , ο οποίος αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή, δίνοντας τη θέση του στον Τέιλορ , με τον Πασχαλάκη να παίρνει τη σκυτάλη και να λέει όχι στον Λαλά, με το 0-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην παράταση. Η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω-κάτω, χωρίς να υπάρχουν πολλές ευκαιρίες. Ο Τέιλορ έκανε ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ, με τον Καμαρά να απαντάει με άστοχη προσπάθεια.

Στο 104′ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ελ Αραμπί από τον Πασχαλάκη . Ο Ισπανός διαιτητής μετά από χρήση του VAR καταλόγισε την παράβαση και ο επιθετικός του Ολυμπιακού ευστόχησε για το 1-0.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έκανε μία ακόμα αναγκαστική αλλαγή, με τον Τσόλακ να περνάει στη θέση του Σοάρες , η οποία όμως έμελλε να αποδειχθεί... χρυσή.

Ο ΠΑΟΚ στο 109′ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Λύρατζης έκανε εξαιρετική κίνηση από δεξιά, έδωσε στον Σβαμπ , αυτός με μία αδιανόητη πάσα με το εξωτερικό βρήκε τον Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή, ο Πορτογάλος έκανε το γύρισμα με προβολή κι ο Τσόλακ σε κενή εστία έκανε το 1-1.

Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ έκανε υποδειγματική διαχείριση, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απειλήσουν με αξιώσεις και το τελικό σφύριγμα έδωσε το έναυσμα για να ξεκινήσει το πάρτι μέσα στο σπίτι του αντιπάλου.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο και θα αντιμετωπίσει στις 21 Μαΐου τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

γάβρος: Βατσλίκ, Λαλά (111' Κουντέ), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μ. Καμαρά (61' Καρβάλιο), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (111' Βρουσάι), Ροντρίγκες (75' Αγκιμπού Καμαρά), Μασούρας (87' Βαλμπουενά), Τικίνιο (75' Ελ Αραμπί)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Αουγκούστο (89' Σβαμπ), Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ (46' Σοάρες-Τσόλακ 105+1'), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (62' Μίτριτσα-89' Τέιλορ), Άκπομ (72' Ολιβέιρα)

Πηγή: paokfc.gr

...............................

Τέλoς

122ο λεπτό: 1 λεπτό ακόμα..

120ο λεπτό: 3 λεπτά καθυστερήσεις.

119ο λεπτό:  Λίγος χρόνος ακόμα..

115ο λεπτό: Κόκκινη στον Καρυπίδη. Το αστείο διαιτητάκι τ χει χαμένα.

114o λεπτό: Καθαρές φάσες για κάρτες. Πάλι δε δίνει τπτ.

110ο λεπτό: Κόκκινη στον πάγκο στον Αουγκοστο.

108ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛ!!!!!ΤΣΟΛΑΚ!!! ΣΕΝΤΡΑ ΣΒΑΜΠ ΓΥΡΙΣΜΑ ΟΛΙΒΕΙΡΑ ΓΚΟΛ ΤΣΟΛΑΚ!!

106ο λεπτό: Τσόλακ στη θέση Σοάρες.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

Λήξη παράτασης

104ο λεπτό: Γκολ απο ανύπαρτκο πέναλτυ. Αυτός εινια ο γαβρος.

103ο λεπτό: Ο αστείος δίνει πέναλτυ.

102ο λεπτό: Ελέγχεται φάση με βαρ για πέναλτυ.

98ο λεπτό: Σουτ Τέυλορ λίγο άουτ.

96ο λεπτό: Μόνο κατς δεν παίζει ο Μπουχαλάκης! Κάρτα δε δίνει ο αστείος!

91ο λεπτό: Καθαρό τράβηγμα στον Τέυλορ εντός περιοχής, δε δίνει τίποτα ο διαιτητής.

Έναρξη παράτασης

Πάμε για παράταση

90ο λεπτό: 5 λεπτά καθυστερήσεις.

88ο λεπτό: Μιτρίτσα και Αουγκουστο δεν μπορούν. Σβαμπ και Τέυλορ μπαίνουν

86ο λεπτό: Τεράστια φάση του Μιτρίτσα! Αποκρούει ο Βάλτσικ!

84ο λεπτό: ο Ζιβκοβιτς σε μια τρελή κούρσα κόβεται με καθρό φάουλ. Δε δίνει τίποτα.

83ο λεπτό: Σοάρες από το κέντρο κόντεψε να βάλει ένα τρελό γκολ!

82ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ βγάζει πολλές προυποθέσεις αλλά χαλάει την τελική πάσα.

78ο λεπτό: Κούρτιτς από φάουλ, η μπάλα ψηλά.

76ο λεπτό: Μετά από 10 μαρκαρίσματα πήρε επιτέλους κάρτα ο Παπασταθόπουλος!

74ο λεπτό: Μεγάλη απόκρουση Πασχαλάκη.

73ο λεπτό: Ολιβέιρα στη θέση Άκπομ.

72ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία με τον Ζιβκοβιτς να κλέβει ψηλά και ο Σοάρες να σουτάρει και με πολύ δυσκολία διώχνει ο Βάλτσικ

65ο λεπτό: Πολύ καλό Σουτ Μιτρίτσα! Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ!

60ο λεπτό: Μιτρίτσα στη θέση Μουργκ.

58ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να πιέσει ψηλά.

48ο λεπτό: Σέντρα Μούργκ, κεφαλιά Ακπομ η μπάλα άουτ.

46ο λεπτό: Σοάρες στη θέση Μπίσεσβαρ!

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Τέλος ημιχρόνου.

46ο λεπτό: Ο Μπίσεσβαρ φαίνεται να μην μπορεί να συνεχίσει μετά από τόσα κλωτσίδια!

45ο λεπτό: Δόθηκε κάρτα στο Ζιβκοβιτς! Μετά από τόσες κλωτσιές σε εμάς έδωσε κάρτα ο αστείος!

42ο λεπτό: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!Δόθηκε κάρτα μετά από 5-6 καθαρά μαρκαρίσματα για κάρτα. Ο Μπίσεσβαρ έχει φάει απίστευτο ξύλο όπως και ο Άκπομ!

40ο λεπτό: Λάθος Λύρατζη ο Πασχαλάκης κάνει όμως μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Μασούρα.

37ο λεπτό: Καλό σουτ Αουγκούστο, λίγο άουτ η μπάλα.

35ο λεπτό:Παλι ο Παπασταθόπουλος με χέρια τον Άκπομ! Καμία κάρτα!

31ο λεπτό: Καλή φάση με τον Μπίσεσβαρ να είναι όμως offside.

28ο λεπτό: Ανύπαρκτο φάουλ δίνει στον Μπίσεσβαρ την ώρα που ο ΠΑΟΚ βρισκόταν έξω από την περιοχή του ολυμπιακού.

25ο λεπτό: Σουτ για τους γηπεδούχους, η μπάλα άουτ.

23ο λεπτό: Καλό σουτ από τον Σίντλευ από τα πλάγια, λίγο άουτ η μπάλα.

16ο λεπτό:Ο Παπασταθόπουλος τράβαγε από τη φανέλα τον Άκπομ, ο διαιτητής πάλι δε δίνει κάρτα.

15ο λεπτό: Πολύ καλή ανάπτυξη με τον Άκπομ να ξεκινάει από το κέντρο και να μοιράζει, ο Μουργκ γύρισε την μπάλα στο κέντρο της περιοχής αλλά δε βρέθηκε κάποιος να σουτάρει.

11ο λεπτό: Φάουλ για κίτρινη κάρτα στον Μπίσεσβαρ δε δίνεται.

9ο λεπτό: Καθαρό φάουλ στον Άκπομ δε δίνεται. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κάνανε σέντρα χωρίς να ανησυχήσει η άμυνά μας.

6ο λεπτό: Καλή ανάπτυξη με Άκπομ Μπισεσβαρ και το Ζίβκοβιτς να σουτάρει από πλάγια. Η μπάλα άουτ.

2ο λεπτό: Κατέβασμα των γηπεδούχων, offside.

Το παιχνίδι ξεκινάει με τον  ΠΑΟΚ στη σέντρα.

Έναρξη αγώνα

.......................................

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ροντρίγκες, Μασούρας, Τικίνιο. Αναπληρωματικοί: Τζολάκης, Κουντέ, Λόπες, Ελ Αραμπί, Βρουσάι, Καρβάλιο, Α. Καμαρά, Μπα, Βαλμπουενά

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Ντόουγκλας, Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ, Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ και Άκπομ. Αναπληρωματικοί: Ταλιχμανίδης, Βαρέλα, Τέιλορ, Σβαμπ, Σοάρες, Μιτρίτσα, Τσόλακ, Κούτσιας, Ολιβέιρα.

.....................................

Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.

Απόντες για τον ΠΑΟΚ οι Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, άπαντες τραυματίες.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ισπανός Βαλεντίν Γκόμεθ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ρομέρο και Γρανάδο. Στο VAR θα είναι ο επίσης Ισπανός Βιλανουέβα και 4ος ο Φωτιάς.

Σε εξέλιξη η προθέρμανση των δύο ομάδων.

Υπενθυμίζουμε ότι στο Κύπελλο μετράει το εκτός έδρας γκολ σε περίπτωση ισοπαλίας στα τέρματα, σε αντίθεση με ότι συμβαίνει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Όποια ομάδα περάσει στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, που κερδίζει και μέσα στη Λαμία