Η πρόκριση θα κριθεί στο ΟΑΚΑ ...

Για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 με την ΑΕΚ στην Τούμπα ...

Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Λύρατζη, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, αμυντικά χαφ τους Κούρτιτς, Σβαμπ και μπροστά τους τους Ντόουγκλας, Ζαμπά, Ζίβκοβιτς και στην κορυφή της επίθεσης τον Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενομένου και ειδικά στο 2ο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου απειλητικός για την εστία της αθηναϊκής ομάδας, χωρίς βέβαια να είναι κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο μισό του αγώνα, όπου είχε 1-2 μικροευκαιρίες!

Στην καλύτερη πάντως στιγμή του ματς, ο Πασχαλάκης στο 62' σταμάτησε τον Τσούμπερ στο τετ α τετ, γλιτώνοντας τα χειρότερα για την ομάδα μας, που προβλημάτισε απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος ήρθε στη Θεσσαλονίκη με πολλές και σημαντικές απουσίες.

Η ομάδα δεν είχε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα και φυσικό επακόλουθο ήταν να λείψουν οι στιγμές που θα ανησυχούσαν τον Τσιντώτα. Όλα λοιπόν θα κριθούν στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ, εκεί που ελπίζουμε να δούμε έναν καλύτερο ΠΑΟΚ να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (71΄Βιεϊρίνια), Κούρτιτς, Σβαμπ, Ντόουγκλας (77' Μιτρίτσα), Ζαμπά (71' Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Άκπομ (77' Σφιντέρσκι).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (92' Σβάρνας), Σιμάνσκι, Γέβτιτς (80' Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (87' Χατζησαφί).

.......................................

94o λεπτό: Κίτρινη στον Σφιντέρσκι

92ο λεπτό: Κίτρινη στον Κούρτιτς για διαμαρτυρία

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

91ο λεπτό: Ο Τσιντώτας μπλόκαρε την κεφαλιά του Σφιντερσκι

Στο ίδιο λεπτό Σφιντέρσκι στη θέση του Άκπομ και ο Μιτρίτσα αντί του Ντόουγκλας

77ο λεπτό: Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Λύρατζης σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μοχαμάντι και πήγε στο δοκάρι

71ο λεπτό: Μπήκαν Μπίσεσβαρ, Βιεϊρίνια στις θέσεις των Ζαμπά, Σίντκλεϊ

68ο λεπτό: Κίτρινη σε Τσιντώτα, Μήτογλου και Άκπομ

62ο λεπτό: Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Πασχαλάκη να σταματάει τον Τσούμπερ

52ο λεπτό: Σουτ του Λύρατζη άουτ η μπάλα

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

45'+1': Κεφαλιά του Κρέσπο μετά από κόρνερ, μπλόκαρε ο Τσιντώτας

1 λεπτό οι καθυστερήσεις

41ο λεπτό: Κίτρινη στον Σιμόες

41ο λεπτό: Ίδια τύχη είχε και το σουτ του Ζίβκοβιτς

40ό λεπτό: Κεφαλιά του Ντόουγκλας, άουτ

38ο λεπτό: Ο Παχαλάκης μπλόκαρε τη σέντρα του Γέβτιτς

35ο λεπτό: Ο Μήτρογλου έβαλε την προβολή στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ μετά το σουτ του Ντόουγκλας

34ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Γέβτιτς

19ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης πρόλαβε και απέκρουσε προ του Τσούμπερ που έφυγε στην κόντρα

14ο λεπτό: Ο Τσιντώτας σταμάτησε το σουτ του Ζίβκοβιτς. Στο ίδιο λεπτό το σουτ του Κούρτιτς πέρασε άουτ

6ο λεπτό: Σουτ του Κούρτιτς, απέκρουσε ο Τσιντώτας

Το παιχνίδι ξεκίνησε

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (71΄Βιεϊρίνια), Κούρτιτς, Σβαμπ, Ντόουγκλας (77' Μιτρίτσα), Ζαμπά (71' Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Άκπομ (77' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Ταλιχμανίδης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μουργκ, Μπίσεσβαρ, Μιτρίτσα, Σφιντέρσκι, Κούτσιας

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες ()92' Σβάρνας, Σιμάνσκι, Γέβτιτς (80' Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (87' Χατζησαφί). Αναπληρωματικοί: Χατζηεμμανουήλ, Σβάρνας, Μισελέν, Χατζισαφί, Μιτάι, Λε Ταλέκ, Μάνταλος, Κοσίδης, Γιούσης

..........................................

Το pregame της αναμέτρησης

17:20 Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

18:18 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι Πασχαλάκης, Ταλιχμανίδης, λίγο νωρίτερα εμφανίστηκαν οι τερματοφύλακες της αθηναϊκής ομάδας

4 βαθμούς δείχνει αυτήν την ώρα το θερμόμετρο στην Τούμπα, με την θερμοκρασία να αναμένεται να πέσει κι άλλο την ώρα του αγώνα