Απέφυγε την ήττα με Κούρτιτς στην εκπνοή!

Για τον πρώτο αγώνα της φάσης των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 στο Αλκαζάρ με την τοπική ΑΕΛ ...

Ο αντίπαλος δεν πέρασε πάνω από έξι φορές το κέντρο. Στη μια από αυτές έβαλε ένα γκολ που έκανε τα μαύρα σύννεφα που έχει μαζέψει πάνω του ο ΠΑΟΚ να πυκνώσουν περισσότερο. Οι χαμένες ευκαιρίες έδειχναν dejavu. Η φωτοβολίδα του Κούρτιτς δεν έδωσε νίκη, δεν έδωσε όση αυτοπεποίθηση έψαχνε η ομάδα, αλλά απέτρεψε την ψυχολογική ελεύθερη πτώση. Το ταμπλό τελικά έγραψε ΑΕΛ-ΠΑΟΚ 1-1 και μετέφερε την υπόθεση πρόκριση με μια νίκη στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ πήγε με τη χειρότερη δυνατή ψυχολογία στο Αλκαζάρ μετά τα γεγονότα και τα παιχνίδια της προηγούμενης εβδομάδας. Μπήκε στο γήπεδο με μοναδικό στόχο τη νίκη, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε αποτέλεσμα την κυριαρχία του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.Η ΑΕΛ ουσιαστικά στη μοναδική της ευκαιρία βρήκε γκολ και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι την τελευταία στιγμή της αναμέτρησης. Εκεί όμως μίλησε η ικανότητα του Γιάσμιν Κούρτιτς στις στατικές φάσεις. Ο Σλοβάκος με ένα απίθανο χτύπημα διαμόρφωσε το τελικό 1-1 και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό της Τούμπας.

O Ράζβαν Λουτσέσκου προχώρησε σε πολλές αλλαγές, έδωσε φανέλα βασικού στον Ίνγκι Ίνγκασον μετά από επτά μήνες, έπαιξε με Άκπομ και Σφιντέρσκι ταυτόχρονα στο γήπεδο από το ξεκίνημα κι ο ΠΑΟΚ μπήκε στο γήπεδο με στόχο να επιστρέψει στις νίκες.Ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό και απείλησε την εστία του Σουλούκου. Ο Άκπομ στο 5′ δεν έκανε καλή επαφή κι ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 20′ ο Σφιντέρσκι δεν βρήκε στόχο μέσα από την περιοχή, ενώ στο 31′ η κεφαλιά του Μιχάι πέρασε άουτ.Δύο λεπτά μετά ο Μουργκ με απευθείας φάουλ τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Σουλούκου, ενώ στο 37′ ο Άκπομ πήρε τη μπάλα από τον Μιχάι στην πλάτη της άμυνας, έκανε το κοντρόλ, αλλά δεν πρόλαβε να εκτελέσει.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 55΄ο Άκπομ έχασε μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Άγγλος φορ έκανε ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή, έστησε ιδανικά το σώμα του για να εκτελέσει, αλλά η προσπάθεια του δεν βρήκε στόχο.Στο 63′ ο Λουτσέσκου έκανε τριπλή αλλαγή ρίχνοντας στο γήπεδο τους Σίντκλεϊ , Α.Ζίβκοβιτς και Κούρτιτς με στόχο να φρεσκάρει την ομάδα μεσοεπθετικά, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα.Μετά από σέντρα από τα αριστερά και μία πρώτη κεφαλιά, ο Ταχάρ πρόλαβε τον Ζίβκοβιτς κι έκανε το 1-0.Το ταμπούρι της ΑΕΛ στο δικό της μισό του... χωραφιού δεν απέτρεψε την πίεση και τις ευκαιρίες του ΠΑΟΚ, με A.Ζίβκοβιτς, Μιχάι , Ελ Καντουρί, φαινόταν όμως να αποτρέπει το γκολ. Ο Κούρτιτς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τον κεραυνό του έδωσε ανάσα στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΛ: Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ (73' Ηλιάδης), Γιάκος (62' Συμελίδης), Κούστα (62' Ακούνια), Μαυρίας (62' Παπαγεωργίου Κ.), Γλυνός (82' Μπαντιμπαγκά).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς , Λύρατζης (83' Σίντκλεϊ ), Ίνγκασον , Μιχάι , Τέιλορ , Εσίτι (63' Κούρτιτς ), Σβαμπ (75' Μπίσεσβαρ ), Μουργκ (63΄ Α.Ζίβκοβιτς ), Ελ Καντουρί , Σφιντέρσκι , Άκπομ .

....................................

Τέλος χωρίς να κρατηθεί σωστός χρόνος!

93ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΛΛΛΛ!!! 1-1 Ο ΚΟΥΡΤΙΤΣ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΦΑΟΥΛ!

90ο λεπτό: Συνεχίζει να μη βρίσκει γκολ ο ΠΑΟΚ, 5 λεπτά καθυστερήσεις.

87ο λεπτό: Οι παίκτες των γηπεδούχων κάνουν καθυστερήσεις.

83ο λεπτό: Επικίνδυνη σέντρα Μπίσεσβαρ  χωρίς να μπορεί κάποιος να τη σπρώξει στα δίχτυα.

82ο λεπτό: Κούτσιας στη θέση Άκπομ

78ο λεπτό: Ωραία επίθεση με τελική σέντρα Τέυλορ, ο Σβιντέρσκι κεφαλιά αλλά δεν απειλεί.

75ο λεπτό: Και ο Μπίσεσβαρ στο ματς.

70ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Κούρτιτς, η μπάλα άουτ.

64ο λεπτό: Ανοίγουν το σκορ οι γηπεδούχοι μετά απο μια σέντρα γιόμα και ξεχασμένο παίκτη με το Ζίβκοβιτς να μην μπορεί να κόψει.

62ο λεπτό: Ζιβκοβιτς Σίντλευ Κούρτιτς μπαίνουν σαν αλλαγές.

57ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ πιέζει πάρα πολύ.

55ο λεπτό: Νέα τεράστια ευκαιρία με ωραίο συνδυασμό Σβιντέρσκυ-Άκπομ ο τελευταίος με αριστερό να σουτάρει, η μπάλα λίγο άουτ.

50ο λεπτό: 2 κόρνερ απειλητικά για την ομάδα μας χωρίς να καταφέρουμε να σκοράρουμε.

48ο λεπτό: Εκτελεί ο Σβαμπ φάουλ χωρίς να καταφέρει να απειλήσει.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

45ο λεπτό: Δεν βγάζουν σωστές πάσες οι παίκτες λίγο πριν περιοχη.

41ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ από το Σφιντέρσκι, η μπάλα πέρασε άουτ.

36ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία Άκπομ τετ-α-τετ που αργεί να σουτάρει και κόβεται από αμυντικό. Άργησε πολύ ο Ακπομ

32ο λεπτό: Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Μούργκ, η μπάλα λίγο άουτ.

30ο λεπτό: Ωραία σέντρα Μουργκ μετά από κόρνερ, ο Μιχαί δεν πιάνει καλά την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση

25ο λεπτό: Άναρχο ματς στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να συνδυασθεί καλά μέσα στο γήπεδο.

20ο λεπτό: Σουτ του Σβιντέρσκυ φεύγει ψηλά.

15ο λεπτό: Πέρασε ανεκμετάλλευτο το πρώτο κόρνερ για την ομάδα μας.

14ο λεπτό: Άναρχο παιχνίδι τα τελευταία λεπτά

10ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να πάρει τα ηνία του αγώνα.

5ο λεπτό:Ωραία συνεργασία Καντουρί-Άκπομ, ο τελευταίος τεντώθηκε, πλάσαρε αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Αελ.