Μεγάλο διπλό στην εκπνοή στο ΟΑΚΑ!

Στο πλαίσιο του 1ου αγώνα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 0-1. Σκόρερ ο Μουργκ στο 94'!

Το παιχνίδι δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και αν δεν υπήρχε το γκολ του Μουργκ στις καθυστερήσεις αύριο το πρωί θα είχε ξεχαστεί! Λάθη, λάθη, λάθη και από τις δύο ομάδες, κάκιστο θέαμα, σε ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό.

Η αθηναϊκή ομάδα είχε στο πρώτο 45λεπτο την καλύτερη στιγμή της στο 26ο λεπτό, όταν ο Πασχαλάκης σταμάτησε το σουτ του Ολιβέιρα, με τον ΠΑΟΚ να καταγράφει την μοναδική του τελική στο 45λεπτο, δύο λεπτά πριν την εκπνοή του, όταν η ομάδα πίεσε ψηλά, ο Τζόλης έκλεψε την μπάλα, αλλά το σουτ του το μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

Ίδια και χειρότερη η εικόνα στην επανάληψη, το 0-0 διαγραφόταν σαν πολύ πιθανό αποτέλεσμα, μέχρι που φτάσαμε στο 94'. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Ουάρντα που είχε μπει σαν αλλαγή στο 63' στη θέση του Καντουρί, κέρδισε φάουλ από τον Νεντελτσεάρου, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή!

Το εκτέλεσε αριστουργηματικά ο Μουργκ στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Τσιντώτα, χαρίζοντας με αυτόν τον τρόπο στον ΠΑΟΚ μια πολύτιμη νίκη!

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Νταντσένκο, Λόπες, Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος (63' Σιμάνσκι), Γκαρσία, Μάνταλος (88' Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (63' Αλμπάνης), Ολιβέιρα (68' Ανσαριφάρντ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (63' Σοάρες), Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Καντουρί (63' Ουάρντα), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Κρμέντσικ (73' Σφιντέρσκι).

..................................

94ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο ΠΑΟΚ!!! Αριστοτεχνικό φάουλ του Μουργκ και 0-1

68ο λεπτό: Ανσαριφάρντ στη θέση του Ολιβέιρα

63ο λεπτό: Μπήκαν Ουάρντα, Σοάρες στις θέσεις των Καντουρί, Βιεϊρίνια, Για την ΑΕΚ βγήκαν Γαλανόπουλος Τάνκοβιτς, και μπήκαν Σιμάνσκι, Αλμπάνης

57ο λεπτό: Κίτρινη στον Καντουρί

49ο λεπτό: Κακό τελείωμα του Ελ Καντουρί, μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια

48ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάνταλο για μαρκάρισμα στον Ντόουγκλας

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγή ο ΠΑΟΚ

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ

45+1: Κίτρινη στον Βιεϊρίνια

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

43ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ πίεσε ψηλά, ο Τζόλης έκλεψε την μπάλα, αλλά το σουτ του το μπλόκαρε ο Τσιντώτας

26ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης σταματάει το σουτ του Ολιβέιρα

23ο λεπτό: Φτάσαμε στα μισά του ημιχρόνου, δεν απειλείται ιδιαίτερα ο ΠΑΟΚ αλλά και δεν απειλεί

21ο λεπτό: Κίτρινη στον Ζίβκοβιτς για χέρι

18ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση και κίτρινη στον Ολιβέιρα. Χωρίς συνέχεια η φάση

8ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης απέκρουσε το κοντινό πλασέ του Λόπες

To παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ στη σέντρα

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Νταντσένκο, Λόπες, Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος (63' Σιμάνσκι), Γκαρσία, Μάνταλος (88' Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (63' Αλμπάνης), Ολιβέιρα (68' Ανσαριφάρντ). Αναπληρωματικοί: Αθανασιάδης,  Μιτάι, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι, Σαρδέλης, Μαχαίρας, Ανσαριφάρντ, Αλμπάνης, Κοσίδης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (63' Σοάρες), Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Καντουρί (63' Ουάρντα), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Κρμέντσικ (73' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Τσιγγάρας, Ουάρντα, Κωνσταντέλιας, Καγκάβα, Μουργκ, Σφιντέρσκι.