Αποκλεισμός μετά από τρεις σερί κατακτήσεις!

Στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας με 2-0 από τον Ολυμπιακό...

Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Γνωστό. Στο Καραϊσκάκη όλες οι λεπτομέρειες ήταν κόντρα. Τα γκολ που δεν μπήκαν, τα γκολ που μπήκαν, το πως μπήκαν. Όλα. Κι ο ΠΑΟΚ αναγκάζεται τρία χρόνια μετά να παραδώσει το στέμμα του Κυπελλούχου.

Ο Δικέφαλος στα πρώτα 45 λεπτά είχε τον έλεγχο του ρυθμού και προσπαθούσε με ορθολογικό τρόπο ανάπτυξης να βρει χώρο στις αντεπιθέσεις. Στο δεύτερο προσπάθησε ν'ανακόψει τη λογική αντίδραση του Ολυμπιακού. Δέχτηκε γκολ, βγήκε μπροστά, είχε την ευκαιρία του αγώνα με τον Βαρέλα και μετά προδόθηκε από ένα λάθος των διαιτητών που καθάρισε το ματς.

Ο Αμπέλ Φερέιρα ξεκίνησε την αναμέτρηση με 4-3-3, δίνοντας φανέλα βασικού στον νεαρό Τζόλη και ξεκινώντας με τριάδα στα χαφ με τους Μαουρίσιο , Εσίτι και Ελ Καντουρί . Ο Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος και σοβαρός στο γήπεδο, έκανε σωστή διαχείριση του αγώνα, δεν έπετρεψε στον αντίπαλο να δημιουργήσει ευκαιρίες, ενώ στο 30′ έχασε μεγάλ η ευκαιρία με τον Λημνιό να αστοχεί από καλή θέση.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Μασούρα να αστοχεί μέσα από την περιοχή. Στο 39′ ο Μπουχαλάκης, που είχε κίτρινη κάρτα έκανε σκληρό φάουλ στον Ελ Καντουρί , αλλά δεν είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια, ο Πασχαλάκης στη συνέχεια σταμάτησε ένα σουτ του Καμαρά και το πρώτο μέρος έκλεισε χωρίς γκολ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να αυξάνει την πίεσή του, αλλά τον ΠΑΟΚ να αμύνεται σωστά. Ο Πασχαλάκης είπε όχι σε κεφαλιά του Ελ Αραμπί, ενώ λίγο αργότερα ο Μαουρίσιο αστόχησε με απευθείας φάουλ από καλό σημείο. Στο 56′ ο Σεμέδο έκανε ένα εγκληματικό φάουλ στον Λημνιό, αλλά δεν είδε καν κάρτα.

Στο 65′ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μασούρα, με τον Ίνγκασον να μην προλαβαίνει να διώξει τη μπάλα πριν φτάσει στον επιθετικό του Ολυμπιακού.

Παρα το τέρμα των γηπεδούχων ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, που θα τον έβαζε και πάλι σε ρόλο οδηγού. Στο 83′ ο Βαρέλα έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία, όταν έπιασε κεφαλιά μέσα από την περιοχή και ο Σα τον σταμάτησε.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 87′. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, ο Φορτούνης ήταν εκτός γηπέδου λόγω τραυματισμού, ο διαιτητής Κάιπερς του έδωσε εντολή να μπει την ώρα που η μπάλα παιζόταν από την πλευρά του, ο παίκτης του Ολυμπιακού πέρασε στο χορτάρι, μετά από σπρώξιμο και του τέταρτου διαιτητή Παπαπέτρου και έκλεψε τη μπάλα από τον Γιαννούλη από πίσω, έδωσε στον Καμαρά κι αυτός με σουτ έκανε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Δικέφαλος έδωσε ό, τι είχε στο γήπεδο κόντρα σε όλους και σε όλα, αλλά δεν κατάφερε να βρεθεί για τέταρτη σερί σεζόν στον τελικό της διοργάνωσης και να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (41′ Φορτούνης), Καμαρά, Μασούρας (79′ Καφού), Λοβέρα (46′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (88′ Χασάν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης , Μάτος (74′ Μπίσεσβαρ ), Ίνγκασον , Βαρέλα , Γιαννούλης , Εσίτι (74′ Στοχ ), Μαουρίσιο , Ελ Καντουρί , Τζόλης (63′ Ροντρίγκο ), Λημνιός (63′ Λάμπρου ), Άκπομ (63′ Σφιντέρσκι ).

84ο λεπτό: Κίτρινη στον Φορτούνη

83ο λεπτό: Ο Στοχ εκτέλεσε φάουλ, ο Βαρέλα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σα απέκρουσε

80ό λεπτό: Γύρισμα ο Σφιντέρσκι σε κόρνερ ο Σα

80ό λεπτό: Καφού στη θέση του Μασούρα

73ο λεπτό: Μπίσεσβαρ και Στοχ στις θέσεις των Εσίτι και Μάτος

66ο λεπτό: Κίτρινη στον Καμαρά για μαρκάρισμα και στον Ελ Καντουρί για διαμαρτυρία

65ο λεπτό: 1-0 Σε σέντρα που βγήκε από τα δεξιά ο Μασούρας με κεφαλιά ψαράκι σκόραρε

63ο λεπτό: Τριπλή αλλαγή ο ΠΑΟΚ. Ροντρίγκο, Λάμπρου και Σφιντέρσκι στις θέσεις των Τζόλη, Λημνιού, Άκπομ

60ό λεπτό: Κίτρινη στον Τσιμίκα για φάουλ στον Τζόλη και ευκαιρία για ένα καλό σουτ. Απευθείας άουτ ο Μαυρίσιο

59ο λεπτό: Μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη σε κεφαλιά του Ελ Αραμπί

58ο λεπτό: Κίτρινη στον Λημνιό για μαρκάρισμα στον Φορτούνη

56ο λεπτό: Παρατηρήσεις στον Σεμέδο, μπορούσε και κίτρινη

54ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το σουτ του Μασούρα

53ο λεπτό: Κίτρινη στον Ίνγκασον για καθυστέρηση

46ο λεπτό: Ραντζέλοβιτς στη θέση του Λοβέρα

Ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να είναι πολύ σοβαρός στην αμυντική του λειτουργία ως τώρα!

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

44ο λεπτό: Σουτ του Τζόλη άουτ

43ο λεπτό: Ο Μασούρας από καλή θέση σούταρε άουτ

42ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Καμαρά

41ο λεπτό: Φορτούνης στη θέση του Μπουχαλάκη

35ο λεπτό: Πολύ καλή αμυντική λειτουργία ο ΠΑΟΚ ως τώρα!

32ο λεπτό: Κίτρινη στον Εσίτι για μαρκάρισμα στον Καμαρά

30ό λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Λημνιό! Από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ!

19ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπουχαλάκη για μαρκάρισμα στον Άκπομ

21:31 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

21:30 Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νίκου Αλέφαντου

γάβρος: Σα, Ομάρ, Σεμέντο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (41' Φορτούνης), Καμαρά, Γκιγέρμες, Λοβέρα (46' Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (80' Καφού), Ελ-Αραμπί. Αναπληρωματικοί: Τζολάκης, Φορτούνης, Καφού, Τοροσίδης, Σισέ, Γκασπάρ, Σουρλής, Ραντζέλοβιτς, Χασάν

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (73' Στοχ), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (73' Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Καντουρί, Λημνιός (63' Λάμπρου), Τζόλης (63' Ροντρίγκο), Ακπόμ (63' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Ροντρίγκο, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπίσεσβαρ, Στοχ, Λάμπρου, Σφιντέρσκι

.......................................

Το pregame της αναμέτρησης ...

19:50 Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ με τους παίκτες να κάνουν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Ο Δικέφαλος καλείται να υπερασπιστεί το 3-2 του πρώτου αγώνα και να πάρει την πρόκριση σε έναν ακόμη τελικό!

20:30 Ξεκίνησαν προθέρμανση οι τερματοφύλακές μας

21:00 Σε εξέλιξη η προθέρμανση των παικτών μας