Κρατάει τον πόντο και συνεχίζει...

Το τμήμα βόλεϊ Γυναικών του ΠΑΟΚ αναμετρήθηκε με τον Ολυμπιακό στο κλειστό γήπεδο «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Volleyleague Γυναικών 2020-2021, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2.

Δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, όπου με εξαιρετικές άμυνες και εύστοχες επιθέσεις προηγήθηκε γρήγορα με 2-6. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος με πίεση στο σερβίς έβαλε δύσκολα στην υποδοχή των γηπεδούχων, κατάφερε να προηγηθεί με 4-9, αναγκάζοντας τον προπονητή των Πειραιωτών να καλέσει τάιμ άουτ. Προς τα μέσα του σετ, οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αναποτελεσματικότητα του Δικεφάλου, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 13-13. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος έχασε την συγκέντρωση του, επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να πάρει διαφορά τεσσάρων πόντων, 20-16. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στον πόντο, 20-19, ωστόσο στη συνέχεια το σετ κατέληξε στις γηπεδούχες με 25-20.

Ισορροπημένο ξεκίνημα στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες πίεσαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ με 8-4. Τα εξαιρετικά σέρβις της Πολυνοπούλου έβαλαν δύσκολα στην υποδοχή του Ολυμπιακού, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 9-8. Στα μέσα του σετ ο Δικέφαλος έχασε... έδαφος, επιτρέποντας τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 17-10. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, όμως δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά, με τον Ολυμπιακό να το κατακτά με 25-18.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (2-6). Εμφανώς βελτιωμένος ο Δικέφαλος, με εξαιρετική υποδοχή και καθαρό μυαλό στην επίθεση, κατάφερε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας δέκα πόντων στα μέσα του σετ (7-17). Ο ΠΑΟΚ έδωσε συνέχεια στο όμορφο βόλεϊ, και με σύμμαχο το εξαιρετικό μοίρασμα παιχνιδιού, το μπλοκ και την υποδοχή, τομείς οι οποίοι λειτούργησαν άψογα, κατάφερε να προηγηθεί με 8-21.. Τυπική διαδικασία οι τελευταίοι πόντοι του σετ, με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά με 10-25, μένοντας ζωντανός στη διεκδίκηση του αγώνα.

Με... φόρα από το τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να πάρει από νωρίς τα ηνία στο τέταρτο σετ, όπου προηγήθηκε με 1-5. Ο Δικέφαλος με συγκέντρωση στην υποδοχή και καθαρό μυαλό στην επίθεση διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στα μέσα του σετ (11-14). Αμφίρροπη εξέλιξη προς το τέλος του τέταρτου σετ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να εξακολουθεί να διατηρεί το προβάδισμα (19-20). Με ένα ξέσπασμα στους τελευταίους πόντους του σετ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να το κατακτήσει με 21-25 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Μουδιασμένο ξεκίνημα του Δικεφάλου στο τάι μπρέικ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με 4-0. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισορροπήσει όμως οι γηπεδούχες διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σετ, κατακτώντας το τελικά με 15-9.

Εν κατακλείδι, όταν ο ΠΑΟΚ απέβαλε το άγχος που τον χαρακτήριζε στα δύο πρώτα σετ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ με χαρακτηριστική άνεση, και παρολίγον να πετύχει την ολική ανατροπή. Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ κρατάνε από το σημερινό παιχνίδι τον πόντο και συνεχίζουν στο πλάνο και στο δρόμο που έχουν χαράξει.

Ο Δικέφαλος στρέφει πλέον το βλέμμα στον κρίσιμο εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο την ΑΕΚ, στις 7 Νοεμβρίου 2020, για την την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Volleyleague Γυναικών 2020-2021.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-18, 10-25, 21-25, 15-09)

ΠΑΟΚ (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 15 (7/13 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 7 (3/11 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες), Κούμπουρα 27 (23/51 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βεργίδου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Πότοκαρ 8 (6/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 31% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. - 32% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.