Μεγάλο διπλό η Κ19 στις καθυστερήσεις!

Για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ19 του ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την αντίστοιχη του γάβρου με 0-1...

Μεγάλη νίκη για την Κ19 του Δικεφάλου, που επικράτησε με 0-1 του Ολυμπιακού στου Ρέντη, το 4/4 στην φετινή Super League Σουρωτή και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Οι Γκαρσία και Σνάουτσνερ κατέβασαν την ομάδα με την πετυχημένη συνταγή των προηγούμενων ημερών. Ο Παπαδόπουλος ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, οι Λύρατζης και Τσαούσης κάλυψαν τα άκρα της άμυνας, ενώ στα στόπερ βρέθηκαν οι Διαμαντής και Μιχαηλίδης, την τριάδα στα χαφ αποτέλεσαν οι Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης και Χατζηστραβός, ενώ στη γραμμή κρούσης βρέθηκαν οι Τζοβάρας, Γαϊτανίδης και Δούμτσης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και έψαξαν την κόντρα χάνοντας την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Δικέφαλος από την μεριά του μετά το 15′ ανέβασε στροφές και μέχρι την ανάπαυλα δημιούργησε τέσσερις ανεπανάληπτες ευκαιρίες, με τον Γαϊτανίδη να χάνει δύο τετ α τετ.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή και τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και έψαχνε μεθοδικά το γκολ της νίκης, με ηρεμία στο παιχνίδια του. Μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών, η λύτρωση ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Χατζηστραβού διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κ19 του Δικεφάλου με αυτή την νίκη της έμεινε μόνη πρώτη στην βαθμολογία της Super League Σουρωτή και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην Κύπρο για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ στην πρώτη αναμέτρηση για το Youth League (03.10, 19:00).

Η σύνθεση του Δικεφάλου: Παπαδόπουλος, Λύρατζης , Τσαούσης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης (65′ Σαλαμούρας), Χατζηστραβός, Γαϊτανίδης (88′ Πουρναράς), Τζοβάρας, Δούμτσης (78′ Πανίδης)

.....................................................

92ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ στις καθυστερήσεις για την Κ19! Ο Μιχαηλίδης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χατζηστραβού, είναι ο σκόρερ

Μόνο το γκολ λείπει από τον ΠΑΟΚ που είναι αισθητά καλύτερος των γηπεδούχων, που είναι ως τώρα (80ό λεπτό) ανύπαρκτοι επιθετικά

64ο λεπτό: Διαμαρτυρίες του Πάμπλο Γκαρσία προς τον βοηθό που ανέκοψε επίθεσή μας με οφ σάιντ

49ο λεπτό:  Σουτ του Τζοβάρα, μπλόκαρε ο Καραργύρης, ο κορυφαίος παίκτης του γάβρου ως τώρα στο ματς!

35ο λεπτό: Σουτ του Βοΐλη, το απέκρουσε ο Παπαδόπουλος

22o λεπτό: Δύο χαμένα τετ α τετ για τον Δικέφαλο από τον Γαϊτανίδη, το δεύτερο σε αυτό το λεπτό με τον Τζουβάρα να βγάζει τον Γαϊτανίδη σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Καραργύρης να αποκρούει

Στα μισά του ημιχρόνου, παραμένει το 0-0

15ο λεπτό: Αναγνωριστικό το πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι, από μία τελική για κάθε ομάδα

11:00 To παιχνίδι ξεκίνησε, υπό βροχή

γάβρος: Καραργύρης, Γαλούπης, Πέϊος, Ράμα, Γκοτζαμανίδης, Νεοφυτίδης, Ξενιτίδης, Φέκκας, Κωστανάσιος, Μαρίνος, Βοίλης

ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Λύρατζης, Τσαούσης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός, Γαϊτανίδης, Δούμτσης, Τζοβάρας. Αναπληρωματικοί: Ταλιχμανίδης, Καλουτσικίδης, Πουρναράς, Μανιώτης, Σαλαμούρας, Πανίδης, Γιαξής