Άλλη μια ήττα στην εκπνοή!

Ο Diego Kapelan ευστόχησε σε τρίποντο μόλις έξι δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του αγώνα, ο Jalen Riley αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε στη Νίκαια από τον Ιωνικό με 74-71 για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco που αγωνίστηκε χωρίς Μαργαρίτη, Σαλούστρο και Sibert, έκανε μεγάλη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν κατάφερε να ανατρέψει το σε βάρος του 70-64 και να προηγηθεί 70-71 με καλάθι του Franke, 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ωστόσο το τρίποντο του Kapelan έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Riley που ήταν πολύ άστοχος δεν κατάφερε να απαντήσει και το παιχνίδι χάθηκε.

Ήταν ένας αγώνας που έγινε σε δύσκολες συνθήκες.

Ο Nate Renfro πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Καμπερίδης με τρίποντο ισοφάρισε 5-5, για να ακολουθήσει ένα νεκρό διάστημα και ένα σερί 13-0 από τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν 18-5 στο 5'30''. Ολιγόλεπτη διακοπή λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος και με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, ο ΠΑΟΚ mateco διόρθωσε την εικόνα του. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο +12 (25-13), με σερί 0-7 ως τη λήξη του δεκάλεπτου, η διαφορά μειώθηκε στους 5 (25-20).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (30-22) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, για να αναλάβει δράση ο Polley. Με το πρώτο του τρίποντο μείωσε 32-27, με το δεύτερο ισοφάρισε 34-34 και με το τρίτο μείωσε 38-37 (19'), για να έρθει ο Hands να δώσει προβάδισμα και πάλι (38-39) στη λήξη του ημιχρόνου!

Με τον Hands να φτάνει τους 12 πόντους, ο ΠΑΟΚ mateco ήταν μπροστά με 3 (43-46) στα μισά της τρίτης περιόδου (25'), ενώ με το τέταρτο τρίποντο του Polley, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 8 (43-51 στο 26'). Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν στο παιχνίδι και αφού ισοφάρισαν 51-51, πήραν το προβάδισμα (54-53) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου! Ο Hands έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τρίποντο στο 35΄ 64-64), ακολούθησε σερί 6-0 των γηπεδούχων (70-64) και η απάντηση με 0-7 από την ομάδα μας (70-71), πριν το καθοριστικό τρίποντο του Kapelan.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 38-39, 54-53, 74-71

ΙΩΝΙΚΟΣ: Kapelan 16 (4), Nunez 8, Simmons 8 (2), Αρσενόπουλος, Μαυροκεφαλίδης 12, Μάντζαρης 5 (1), Hawkins 9, Lacy 12 (1), Parks 4,

ΠΑΟΚ mateco: Franke 22 (3), Riley 3 (1), Τσιακμάς, Hands 20 (1), Polley 15 (5), Σλαφτσάκης, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης 3 (1), Renfro 6.