Ήττα ΚΑΙ στη Λάρισα για τον ΠΑΟΚ...

Λάρισα – ΠΑΟΚ mateco: 74-70

Την ήττα με 74-70 γνώρισε ο ΠΑΟΚ mateco από τη Λάρισα, σε εκτός έδρας παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο ΠΑΟΚ mateco παρέμεινε στις 7 νίκες και θα αναζητήσει τα αποτελέσματα που θα βελτιώσουν την εικόνα και τη θέση του στη βαθμολογία στα επόμενα 6 παιχνίδια.

Με καλάθι του Καμαριανού ο ΠΑΟΚ mateco άνοιξε τη διαφορά και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 9 (8-17) στο 6ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και απάντησαν με σερί 9-1 και μείωσαν στον πόντο (Ι7-18) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε για 7 περίπου λεπτά χωρίς καλάθι και με έναν μόλις πόντο και η Λάρισα κατάφερε να περάσει μπροστά με 4 (22-18) με τρίποντο του Ζάρα. O Χριστοδούλου με τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ mateco (24-25), αλλά ο Καράμπελας με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 6 πόντων (33-27) στους γηπεδούχους. Η διαφορά έφτασε και τους 9 (36-27), με τον ΠΑΟΚ mateco να προσπαθεί να επιστρέψει και να κάνει την αντεπίθεσή του (38-33 με καλάθι του Greene) ως τη λήξη του ημιχρόνου.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Γιάνκοβιτς συνεχίστηκε η προσπάθεια του ΠΑΟΚ mateco να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο να διατηρούν το προβάδισμα (51-44 στο 25'). Με τις άμυνες να κυριαρχούν και χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και από τις δύο ομάδες, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους στο +9 (57-48).

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4 σερί πόντους του Maric και προηγήθηκε 61-48. Νέα προσπάθεια επιστροφής και με καλάθι του Rivers η διαφορά μειώθηκε στους 5 (63-58 στο 34'). O ΠΑΟΚ mateco πλησίασε και στους 3 (66-63 και 68-65 στο 37'30''). Με τη διαφορά στους 3 (69-66), ο Rivers αστόχησε τρίποντο, ο Moody ευστόχησε και έδωσε αέρα 5 πόντων (71-66). Ο Χριστοδούλου με τρίποντο μείωσε στους 3 (73-70) στα 11'', αλλά οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, καθώς η προσπάθεια της ομάδας για να γυρίσει το παιχνίδι δεν είχε αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-33, 57-48, 74-70