Καταστροφικό και πάλι το 3ο δεκάλεπτο!

Ήττα για την ομάδα μπάσκετ με 89-74 από τον βάζελο στο ΟΑΚΑ σε παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

Την δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στην STOIXIMAN.GR Basket League γνώρισε ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε με 89-74 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Ο ΠΑΟΚ ήταν μέσα στο παιχνίδι για ένα ημίχρονο (43-39), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε την επαφή του με το σκορ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 12-4. Στη συνέχεια όμως, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με τον Kevin Dillard και χάρη σε ένα τρίποντο του Brandon Triche, η πρώτη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (19-19). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στο 14΄ με 2/2 ελεύθερες βολές του Ousman Krubally πέρασε μπροστά με 25-26. Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ριμπάουντ και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (43-39) μέχρι και το τέλους του πρώτου μέρους.

Ο Παναθηναϊκός καθάρισε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με την ευστοχία του από την περιφέρεια «έτρεξε» ένα σερί 28-11 και ανέβασε τη διαφορά στο +22 (72-50). Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το παιχνίδι, μειώνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους (83-72) στο 37΄, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 89-74.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Kevin Dillard με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Ousman Krubally σημείωσε double double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Πολύ καλός ήταν και ο Δημήτρης Κατσίβελης που είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74

Παναθηναϊκός: Singleton 4, Rivers 5 (1), Παππάς 5, Denmon 17 (5), Gist 5, Βουγιούκας 11, Gabriel 3 (1), Auguste 2, Lojeski 14 (3), Καλάθης 1ΠΑΟΚ1, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 6 (2)

ΠΑΟΚ: Dillard 22 (2), Klassen 3, Χρυσικόπουλος, Krubally 11, Καρράς, Τσόχλας 1, Μαργαρίτης 4, Καραμανώλης, Κατσίβελης 15 (1), Jones 11 (2), Triche 7 (2)

...................................................................

61-47 με 2/2 βολές του Παππά

64-47 Ντένμον, ο ΠΑΟΚ έχει χάσει τη συγκέντρωση των δύο πρώτων περιόδων!

66-47 Βουγιούκας

Time out o Παπαθεοδώρου, καθώς βλέπει τη διαφορά στο -19 για τον ΠΑΟΚ και την ομάδα να είναι κοντά σε μια ακόμη ήττα, την 4η συνεχόμενη σε επίσημα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις!

66-47 τρίποντο και από τον Μήτογλου...

69-50 Ντίλαρντ με καλάθι και φάουλ

72-50 Μήτογλου και πάλι, μάλλον μας τρολάρει ο τύπος... Η άμυνα του ΠΑΟΚ βρίσκεται σε άλλο γήπεδο και η ομάδα δείχνει να έχει παρατήσει το παιχνίδι