Πλήρωσε τις χαμένες βολές ...

Για τον 2ο αγώνα των Play Ins του Basketball Champions League, o Δικέφαλος έχασε στην PAOK Sports Arena από τη γαλλική SIG Strasbourg με 79-80 ...

Ο ΠΑΟΚ mateco είχε δύο ευκαιρίες στην τελευταία φάση το αγώνα, για να πάρει τη νίκη. Ο David DiLeo, αστόχησε σε τρίποντο και αμέσως μετά, ευστόχησε μόνο στη μία από τις τρεις βολές που εκτέλεσε και η Ευρωπαϊκή πορεία της ομάδας μας ολοκληρώθηκε, μετά την ήττα με 79-80 από την SIG Strasbourg.

Η Γαλλική ομάδα συνεχίζει στους «16» του Basketball Champions League και ο ΠΑΟΚ mateco μένει με την πίκρα του αποκλεισμού και της απώλειας δύο εντός έδρας αγώνων στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ mateco αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ακόμη και με διαφορά 13 πόντων στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, δεν παράτησε το παιχνίδι. Από το 22-35, έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 32-9 και δεν ισορρόπησε απλά το παιχνίδι, αλλά έχοντας τον απόλυτο έλεγχο, πέρασε μπροστά ακόμη και με 10 πόντους (54-44).

Ο David DiLeo που δεν είχε πετύχει πόντο στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αυτός που με 8 συνεχόμενους πόντους έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης και σε ένα χρονικό σημείο όπου ο Marvin Jones χρεώθηκε με 4 φάουλ και αναπόφευκτα έμεινε στον πάγκο. Ο Αμερικανός σέντερ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ mateco, βοήθησε όταν επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά η αποβολή του με 5 φάουλ (3'34'' πριν το τέλος) στοίχισε πολύ!

Η SIG Strasbourg μείωσε στους 5 (57-52) στη λήξη της τρίτης περιόδου και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά σε όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Ο John Roberson είχε πετύχει μόλις 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε όμως 14 στην τέταρτη περίοδο και είχε καθοριστικό ρόλο στην επιστροφή της SIG Strasbourg στο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην τελευταία φάση. Αστοχία για τον ΠΑΟΚ mateco, νίκη για την SIG Strasbourg και τέλος...

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80

ΠΑΟΚ (21/37δ, 6/21τρ, 19/26β, 32ρ, 12ας, 5κλ, 12λ): Ρίβερς 10, Χριστοδούλου, Λοβ 6, Καμαριανός 8, Ντι Λέο 9, Μάντζαρης 6, Καμπερίδης 3, Τζόουνς 15, Τολιόπουλος 9, Γιάνκοβιτς 11, Λι 2

Strasbourg 14/25δ, 14/29τρ, 16/20β, 32ρ, 10ας, 7κλ, 15λ): Ρόμπερσον 16, Καβαλιέρ 6, Ουντανό 2, Λάντσντοουν 10, Μίτσελ 10, Μορίν 2, Μπόχατσικ 12, Μέιγ 3, Έντι 19, Κουριέ