Τελικός Κυπέλλου - Μακέλι: Ο διαιτητής που έκανε τον CR7 να φύγει από το γήπεδο (vid)

Από sdna.gr:Οι αριθμοί του top class, άρχοντα του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας, Ντάνι Μακέλι, ο «έρωτας» του με τον Ολυμπιακό και με το πέναλτι με την Ομόνοια που προκάλεσε αντιδράσεις στην Κύπρο. Ο τελικός της Ελλάδας με την Ισπανία U19 το 2012.
Πηγή: sdna.gr

Είναι νέος, από τους κορυφαίους διαιτητές στην Ευρώπη και στα 38 του ήρθε η ώρα να πάρει γεύση και από έναν τελικό Κυπέλλου Ελλάδας, έστω και κεκλεισμένων των θυρών.

Ο Ντάνι Μακέλι, είναι ο διαιτητής από το πάνω ράφι που επέλεξε ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ για να διαιτητεύσει το μεγάλο παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ, απόψε στο Ολυμπιακό Στάδιο και να τον προσθέσει στα 514 επίσημα παιχνίδια που έχει στην καριέρα του σύμφωνα με την ιστοσελίδα transfermarkt.

Παράλληλα, θα είναι ο 10ος τελικός στο ενεργητικό του όπου όπως φαίνεται και στον σχετικό πίνακα έχει διαιτητεύσει σε τελικούς Europa League (Σεβίλλη - Ίντερ, την περσινή περίοδο), Super Cup Σαουδικής Αραβίας, Ολλανδικού Κυπέλλου, ολλανδικού Super Cup, τελικό play off ολλανδικού πρωταθλήματος αλλά και τελικό Euro U19 πριν από εννέα χρόνια, όπου η φιναλίστ ήταν η Ελλάδα!

Όπου κι αν είσαι, είναι και το καζίνο σου, με ολοκαίνουριες επιλογές συναρπαστικών παιχνιδιών. Πάτα εδώ!
Ο γεννημένος στις 28/1/1983 Μακέλι, προτού σφυρίξει σε παιχνίδια του Euro που αρχίζει σε περίπου ένα μήνα, θα παίξει απόψε για δεύτερη φορά στο ελληνικό Κύπελλο έπειτα από τον επαναληπτικό ημιτελικό του Άρη με την ΑΕΚ (2-2) την περίοδο 2019-20.

Ο συγκεκριμένος αγώνας δεν είναι όμως, η μοναδική εμπειρία που έχει από ελληνικό πρωτάθλημα. Ήταν στο 0-0 της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ στις 15/7/2020 για τα play off και στις 3/1/2021 στο 3-0 του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ.

Παλιότερα, το μακρινό 2012, ήταν διαιτητής στο τελικό του Euro U19 όπου η Ισπανία είχε νικήσει με 1-0 την Ελλάδα των Μπουχαλάκη, Μπακασέτα, Διούδη, Σταφυλίδη και των άλλων «νέων» με προπονητή τον Κώστα Τσάνα.

«Έρωτας» με τον Ολυμπιακό

Με τον Ολυμπιακό ο Μακέλι έχει... έρωτα! Τον Αύγουστο του 2017, ήταν διαιτητής στο 0-1 του Ολυμπιακού επί της Ριέκα για τα play off του Champions League και στις 23/9/2020 ήταν στο εντός έδρας 2-0 των «ερυθρόλευκων» επί της Ομόνοιας, πάλι για τα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στην Ευρώπη. Το πέναλτι με το οποίο μάλιστα, είχε σημειωθεί το 1-0 είχε προκαλέσει θύελλα διαμαρτυριών στην Κύπρο.

Από τους οχτώ αγώνες προκριματικών του Champions League δηλαδή, που έχει στο ενεργητικό του, στους δύο έχει αγωνιστεί ελληνική ομάδα.

Στις 22/10/2019, είχε οριστεί και στο 2-3 του Ολυμπιακού με την Μπάγερν για τη φάση των ομίλων του Champions League.

Την ομάδα του Πειραιά, την έχει βρει στο δρόμο του και δύο φορές στο Europa League. Στις 26/2/2015 στο 2-2 με την Ντνίπρο και στις 9/3/2017 στο 1-1 με τη Μπεσίκτας για τους «16» της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Συνολικά δηλαδή, έχει διαιτητεύσει σε ένα παιχνίδι της ομάδας του Πειραιά στο πρωτάθλημα, τρία για το Champions League και άλλα δύο για το Europa League: Σύνολο έξι αγώνες με απολογισμό: τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μόνο μία ήττα, αυτή από την Μπάγερν!

Ακόμη, στις 2/10/2014 είχε σφυρίξει και στο 2-0 του Αστέρα Τρίπολης με την Παρτιζάν για τους ομίλους του Europa League και τέλος, στις 26/3/2019 ήταν στο ισόπαλο 2-2 της Ελλάδας, εκτός έδρας με τη Βοσνία, για τα προκριματικά του Euro.

Η ανοδική πορεία στο ChampionsLeague

Το γεγονός όμως, ότι ο Ολλανδός αστυνομικός, στο επάγγελμα, είναι σε διαρκώς ανοδική πορεία στην Ευρώπη, αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι φέτος έχει οριστεί σε οχτώ παιχνίδια του Champions League (όχι σε προκριματικά) με τελευταίο. τον ημιτελικό της Ρεάλ με την Τσέλσι (1-1) στις 27/4.

Οχτώ παιχνίδια στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης φέτος, από έξι την περίοδο 2019-20 και 2018-19, πέντε τη σεζόν 2017-18, από δύο τις περιόδους 2016-17 και 2015-16 και ένα την αγωνιστική περίοδο 2014-15.

Το... αξέχαστο Σερβία - Πορτογαλία και ο CR7

Το... κοντέρ του φέτος, έχει σταματήσει στους 41 αγώνες. όπου εκτός από τα εννέα παιχνίδια στο Champions League, τα δύο στο Europa League, έχει ακόμη, μεταξύ άλλων, 23 αγώνες στην πρώτη κατηγορία του ολλανδικού πρωταθλήματος, δύο για το Nations League, ένα για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων και ένα για το Μουντιάλ.

Για το τελευταίο παιχνίδι, της Σερβίας με την Πορτογαλία 2-2 για τα προκριματικά του Μουντιάλ, στις 27/3/2021 έχει γίνει ιδιαίτερος ντόρος εξαιτίας ενός σοβαρού λάθους του Μακέλι και του βοηθού του.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και με το σκορ στο 2-2, δεν μέτρησαν γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο για το οποίο, όπως φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο, η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη την γραμμή της εστίας προτού την απομακρύνει ο Μίτροβιτς. Ο CR7 εξοργίστηκε κι ενώ απέμενε ένα λεπτό για το φινάλε έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ολλανδός ρέφερι είπε στην πορτογαλική εφημερίδα A Bola ότι ζήτησε συγγνώμη από τον Ομοσπονδιακό προπονητή της Πορτογαλίας, για τη συγκεκριμένη φάση. «Ζήτησα συγγνώμη από τον Φερνάντο Σάντος και στην Πορτογαλία για ό,τι συνέβη. Ως ομάδα διαιτητών πάντα δουλεύουμε για να παίρνουμε σωστές αποφάσεις. Όταν βρισκόμαστε στις ειδήσεις για τους λάθος λόγους, δεν μας κάνει χαρούμενους» ανέφερε στην πορτογαλική εφημερίδα.

Όπως έγινε γνωστό, ο Μακέλι δεν θα πάρει μαζί του στο Euro, το βοηθό του Μάριο Ντικς, που είχε τον έλεγχο της εστίας της Σερβίας στο γκολ του Ρονάλντο.