Η κληρωτίδα "έβγαλε" ... Σερβέτ! (1978)

Από aspromavresistories.blogspot.com: Ο Ιούλιος ήταν και είναι φυσικά ένας μήνας κατά τον οποίον εδώ και δεκαετίες γίνονται κληρώσεις των Ευρωπαϊκών Κυπέλλων.
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Σαν σήμερα λοιπόν στις 11/7/1978, πραγματοποιήθηκε στη Ζυρίχη η κλήρωση των Ευρωπαϊκών Κυπέλλων για την περίοδο 1978-1979, με τον ΠΑΟΚ να συμμετέχει στο Κύπελλο Κυπελλούχων σαν φιναλίστ, αφού λίγες εβδομάδες νωρίτερα έχασε την ευκαιρία να στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδας, χάνοντας με 2-0 στον τελικό από την αεκ, στο Καραϊσκάκη...

Τον Δικέφαλο εκπροσώπησε στη διαδικασία ο Γιώργος Παντελάκης και η κληρωτίδα έφερε αντίπαλό μας για τον πρώτο προκριματικό γύρο την ελβετική Σερβέτ. Το πρώτο παιχνίδι ορίστηκε να γίνει στις 13/9 στην Τούμπα και η ρεβάνς στις 27 του ίδιου μήνα στην Ελβετία, στο στάδιο "Σερμίν", έδρα της Σερβέτ.

Ο Παντελάκης σχολιάζοντας το αποτέλεσμα της κλήρωσης είχε δηλώσει: "Η Σερβέτ είναι μια από τις καλύτερες ομάδες της Ελβετίας, αλλά πιστεύω πως είναι στα μέτρα των δυνατοτήτων μας"

Αναλυτικά τα 15 ζευγάρια που προέκυψαν...

Σπόρτιγκ - Μπάνικ Οστράβας

Μπαρτσελόνα - Κυπελλούχος Ρωσίας

Μαγδεμβούργο (Ανατολικής Γερμανίας) -  Ρέγιαβικ (Ισλανδίας)

Μάρεκ (Βουλγαρίας) -  Αμπερντίν

Κυπελλούχος Ουγγαρίας - Κάλμαρ (Σουηδίας)