Την έσκισε...σαν χαρτί!

Για την 26η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ συνέτριψε την ΑΕΚ με 96-72 ...

Αυτό ήταν και το τελευταίο φετινό παιχνίδι του ΠΑΟΚ mateco, καθώς η ομάδα μας παρά τη νίκη της δεν κατάφερε να προλάβει τα πλέι οφ και μετά τη νίκη του Περιστερίου επί του Λαυρίου, έμεινε στην 9η θέση.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν καλύτερος από την αρχή του αγώνα και στα μισά της πρώτης περιόδου είχε ήδη δημιουργήσει διψήφια διαφορά πόντων (14-4). Με πλουραλισμό στην επίθεση και προσοχή στην άμυνα, ο ΠΑΟΚ mateco άνοιξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά και έφτασε μέχρι και το +14 (22-8), λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Μπορεί η ΑΕΚ να μείωσε 22-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 10-0 και η διαφορά εκτινάχτηκε στους 17 (34-17) στο 14'. Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν αναμενόμενη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 38-31, αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Greene και DiLeo, ο ΠΑΟΚ mateco δημιούργησε και πάλι διψήφια διαφορά (44-33) και τη διατήρησε ως τη λήξη του ημιχρόνου, έχοντας και πάλι τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ mateco συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και η όποια προσπάθεια της ΑΕΚ να επιστρέψει στο παιχνίδι, περιορίστηκε στη μείωση του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους 8 (55-47) στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά μέχρι εκεί. Ο ΠΑΟΚ mateco έτρεξε ένα σερί 19-8 και η διαφορά εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά στους 19 (74-55) στο 30ό λεπτό. Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια ως το τέλος του αγώνα με τον ΠΑΟΚ mateco να φτάνει σε εύκολη νίκη και παρά την απογοήτευση για τον τρόπο με τον οποίο εξελίχθηκε η χρονιά, οι φίλαθλοι της ομάδας χειροκρότησαν θερμά μετά το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 49-36, 74-55, 96-72