Το πάλεψε όσο μπορούσε

Ο ΠΑΟΚ mateco έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια, παρά τα πολλά του προβλήματα, κατάφερε να φέρει το παιχνίδια στα ίσια, αλλά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 73-84, για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco αγωνίστηκε χωρίς τον Anthony Lee, που βρέθηκε ουσιαστικά για τυπικούς λόγους στην αποστολή της ομάδας, ενώ δεν είχε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και τον Demetre Rivers που τραυματίστηκε στη διάρκεια του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και είχαν από την αρχή το προβάδισμα (9-14 στο 6ολεπτό). Έφτασαν τη διαφορά και στους 8 (13-21). Ο Καμπερίδης με τρίποντο και συνολικά 1/3 βολές στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ mateco μείωσε στους 4 (17-21) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Με δύο σερί τρίποντα από Greene και Rivers ο ΠΑΟΚ mateco ισοφάρισε 23-23 (12'), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί 0-8 και άνοιξε ξανά τη διαφορά (23-31), για να προηγηθεί και με 12 (25-37) στο 17'. O Jermaine Love κατάφερε να ρίξει και πάλι τη διαφορά (34-42), ωστόσο ο McKissic με τρίποντο διαμόρφωσε το 34-45 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι και με τον Phil Greene να φτάνει τους 11 πόντους, μείωσε 45-55 στο 26ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ήταν καλύτεροι και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με την διαφορά στους 15 (49-64).

Με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Χριστοδούλου, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 54-64 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά με 15 (54-69), με συνεχόμενα τρίποντα από DiLeo και Love, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε στους 5 (66-71) στο 35'30''. Η μεγάλη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ mateco δεν ολοκληρώθηκε, καθώς ο Ολυμπιακός με σερί 0-7, ξέφυγε 66-78 και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-45, 49-64, 73-84