Τρίποντη ανατροπή και ... διπλό!

Την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε με 66-69 του Ιωνικού, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 6-7 στη Stoiximan Basket League.

Ο Phil Greene IV με τρίποντο 13 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του αγώνα, έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (64-69) στον ΠΑΟΚ mateco και καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι, ωστόσο, είχαν προηγηθεί 5 καθοριστικοί πόντοι από τον Demetre Rivers. Ο Αμερικανός φόργουορντ έδωσε αρχικά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ mateco (62-63 στο 38'40'') και με τρίποντο αμέσως μετά έδωσε αέρα 4 πόντων (62-66) για να έρθει ο Greene και να κλειδώσει τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ mateco ακολουθούσε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Έκανε και πάλι κακό πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκε ακόμη και στο -13 (31-18), πριν το 40-31 των δύο πρώτων δεκαλέπτων. Με σφιχτή άμυνα και 26 μόλις πόντους παθητικό, η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν διαφορετική. Ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 56-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου και κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο, διάστημα στο οποίο δέχτηκε μόλις 10 πόντους.

Ο Jermaine Love πέτυχε μόλις 4 πόντους, όλους στην ίδια φάση. Με τρίποντο και φάουλ, ο Αμερικανός μείωσε 58-56 στο 31ο λεπτό κι από εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας. Ο Χριστοδούλου ισοφάρισε 58-58 και λίγο αργότερα ο Rivers με 1/2 βολές έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (58-59), προτού βάλει και την σφραγίδα του στο παιχνίδι.

Greene και Jones ήταν οι πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ mateco, με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ωστόσο, ο Demetre Rivers είχε καθοριστική παρουσία και συμμετοχή στο παιχνίδι, κυρίως με τους 5 πόντους που πέτυχε στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-31, 56-52, 66-69α