Την πάτησε και συνεχίζει!!!

Για τον 2ο αγώνα της προημιτελικής φάσης των play offs, o ΠΑΟΚ νίκησε στο Παλατάκι την αεκ με 81-73 και πάει τη σειρά σε 3ο αγώνα!

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και η κυριαρχία του ουσιαστικά δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Με το δεύτερο τρίποντο του Love ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-10, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με σερί 0-5, πήρε το προβάδισμα (11-15 στο 4'). O ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να επανέλθει και με τον Τσαλμπούρη να πετυχαίνει 8 πόντους (2/2 τρίποντα), προηγήθηκε 26-20. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεσή της και ισοφάρισε 32-32, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 8-2, πήρε ξανά προβάδισμα (40-34) στη λήξη του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με διαφορά 7 πόντων (45-38), ωστόσο, πολύ γρήγορα η ΑΕΚ επανήλθε και μείωσε στο καλάθι (45-43). Ο Νώντας Παπαντωνίου με 9 πόντους βοήθησε σημαντικά για να ανοίξει και πάλι η διαφορά για τον ΠΑΟΚ (52-45 στο 25') και παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ να μειώσει, η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα ως τη λήξη της τρίτης περιόδου (60-55).

O Griffin με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά στον ΠΑΟΚ διαφορά 9 πόντων (71-62 στο 34'30'') και αμέσως μετά ο Beech με νέο τρίποντο στο +10 (74-64 στο 35΄). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμη και με 12 (76-64) και έφτασε καθαρά και δίκαια στη νίκη...

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73

ΠΑΟΚ: Beech 6 (2), Konate 1, Love 16 (2), Griffin 13 (2), Τσαλμπούρης 11 (2), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 11, Ρούμογλου, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου 9 (1), Carter 8 (2), Turner 3 (1).

ΑΕΚ: Moreira 19, Macon 11 (1), Maciulis 2, Jankovic, Κατσίβελης 12 (2), Χρυσικόπουλος 8 (1), Ζήσης 3, Γκίκας 7 (1), Lojeski 9 (1), Kingsley 2.