Ήττα στις λεπτομέρειες ...

Για την 13η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ  ηττήθηκε  εκτός έδρας  από το Λαύριο με σκορ  84-77 ...

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να φύγει από το Λαύριο με τη νίκη για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, καθώς ηττήθηκε με 84-77, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μια από τις πιο καθοριστικές ήταν οι διαφορά στις βολές: 37 για τους γηπεδούχους (εκ των οποίων οι 18 στην τελευταία περίοδο) και μόλις 19 για τον ΠΑΟΚ.

Το Λαύριο μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και έμενε κοντά στο σκορ στα πρώτα 6 λεπτά, με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να μειώνει σε 14-12. Στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου, όμως, το Λαύριο βρήκε ρυθμό και με ένα σερί 11-0, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-12.

Στην δεύτερη περίοδο, το Λαύριο κατάφερε να πάρει ακόμα και διαφορά 14 πόντων (31-17 στο 12΄), αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με τον Sagaba Konate και μείωσε σε 36-31 στο 17΄, ενώ ο Jermaine Love μείωσε σε 39-36 στο 19΄. Τελικά, το Λαύριο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +7, χάρη σε τρίποντο του Βασίλη Μουράτου με τη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την Τρίτη περίοδο με δύο γρήγορα τρίποντα που εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 πόντους (50-37). O ΠΑΟΚ, όμως ήταν πολύ καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο και με δύο διαδοχικά τρίποντα του Beau Beech μείωσε σε 56-52 στο 25΄, ενώ στο 27΄, ο Jermaine Love με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (59-58), πριν διαμορφωθεί το 62-60 στο 30΄.

Με ένα τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του ματς (62-63), αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα για πολύ. Με τρίποντο του Cosey, το Λαύριο προηγήθηκε με 74-67 στο 34΄, αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε μειώνοντας σε 74-71 με τον Elston Turner και σε 79-77 με ένα καλάθι του Beech στο 38΄. Στο τελευταίο δίλεπτο, όμως, οι επιλογές του ΠΑΟΚ στην επίθεση δεν ήταν καλές και έτσι το Λαύριο πήρε τη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-37, 62-60, 84-77

Λαύριο: Cosey 16 (1), Carter 11 (2), Savage 8 (2), Μουράτος 10 (2), Diallo 17 (2), Davis 7 (1), Περσίδης, Anosike 5, Γερομιχαλός 10 (1), Μαστρογιαννόπουλος

ΠΑΟΚ: Beech 8 (2), Konate 17, Love 20 (1), Griffin 14 (1), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 6, Κακλαμανάκης, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Turner 9 (1), Mitrou-Long