Αγνώριστος ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ!

Την εκτός έδρας ήττα με 76-56 από την ΑΕΚ γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να φανεί ανταγωνιστικός.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ κακός στο πρώτο δεκάλεπτο και έχασε την επαφή του στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να προηγείται με 22-2 στο 9΄ και να κλείνει την πρώτη περίοδο, έχοντας το προβάδισμα με 26-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά. Με τον Sagaba Konate να βρίσκει σκορ, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 31-14 στο 14΄, ενώ με ένα καλάθι του Malcolm Griffin διαμορφώθηκε το 40-23 στο 18΄, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 44-27.

O ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να κρατάει τη διαφορά κοντά ή και πάνω από τους 20 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 61-39. Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 27 πόντους (76-49), με το σκορ στο τέλος του αγώνα να είναι στο 76-56.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56

ΑΕΚ: Moreira 4, Langford 14, Maciulis 18 (3), Ζήσης 6, Γόντικας, Μωραΐτης 5, Lojeski 11, Ρογκαβόπουλος 9 (1) Kingsley 6, Slaughter 3

ΠΑΟΚ: Beech 7 (1), Konate 13, Love 9, Griffin 8, Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 2, Turner 3 (1), Mitrou-Long 4