Πήρε τη νίκη και συνεχίζει!

Την πρώτη του νίκη για το 2021 πέτυχε ο ΠΑΟΚ, καθώς επιβλήθηκε του Μεσολλογίου με 96-87 για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε την 5η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 5-5.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Malcolm Griffin και Γιώργο Καμπερίδη, προηγήθηκε με 10-0 στο 4΄. Το Μεσολόγγι έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 21-21 με τρίποντο του Toddrick Gotcher στο 9΄, αλλά με ένα τρίποντο του Elston Turner και ένα καλάθι του Γιώργου Τσαλμπούρη, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (26-21).

Το Μεσολόγγι ήταν καλύτερο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και πέρασε μπροστά στο σκορ (31-34 στο 13΄και 35-38 στο 15΄). Ο Beau Beech έδωσε λύσεις από την περιφέρεια και ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (51-47).

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ είχε συνεχώς το προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις από τον Jermaine Love, οποίος ήταν πολύ εύστοχος από την γραμμή των βολών και έτσι στο 30΄, ήταν μπροστά με 78-70.

Ο ΠΑΟΚ πήρε διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδο και με τον Elston Turner να δίνει λύσεις στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ πήρε την μέγιστη διαφορά των 14 πόντων (90-76) στο 35΄ και έτσι δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με το τελικό 96-87.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-47, 78-70, 96-87

ΠΑΟΚ: Beech 15 (3), Konate 6, Love 17, Griffin 24, Τσαλμπούρης 7 (1), Κακλαμανάκης 7, Καμπερίδης 4, Παπαντωνίου 2, Turner 12 (2), Mitrou-Long 2

Μεσολόγγι: Lawrence 8, Gotcher 32 (5), Langford 12, Ναούμης, Μοτσενίγος 3 (1), Χατζηνικόλας 6 (1), Γράβας 2, Amardi 8, Σταματογιάννης, Poirier 16