Το σερί σταμάτησε στο Περιστέρι

Μετά από τρεις διαδοχικές νίκες με τις οποίες έκλεισε το 2020, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στο πρώτο παιχνίδι του 2021, καθώς έχασε από το Περιστέρι με 76-67 στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Jermaine Love να είναι αποτελεσματικός προηγήθηκε με 5-10 στο 5΄ και με 8-14 6΄, πριν κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (15-17).

Με δύο γρήγορα καλάθια των Νώντα Παπαντωνίου και Sagaba Konate στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 15-21, αλλά στα επόμενα 8 λεπτά βρήκε μόλις 3 πόντους με τρίποντο του Konate, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -6 (30-24). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πάντως, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 32-32, χάρη σε lay up του Νώντα Παπαντωνίου μετά από ασίστ του Jermaine Love.

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και με αν τρίποντο του Ζώη Καράμπελα στο 26΄, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 10 πόντων (48-38). Με ένα τρίποντο του Γιώργου Τσαλμπούρη, πάντως, η διαφορά μειώθηκε στους 7 (57-50) με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο του έλειψαν κάποια μεγάλα σουτ που θα τον έφερναν σε απόσταση βολής και θα έβαζαν πίεση στους γηπεδούχους. Με τον Γιώργο Τσαλμπούρη, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 68-61 στο 36΄, αλλά σε εκείνο το σημείο το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 6-0 και καθάρισε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67

Περιστέρι: Σκορδίλης 2, Petteway 10, Μπουρούσης 4, Καράμπελας 5 (1), Βασιλόπουλος 8 (2), McLean 22 (5), Jones 6, Crockett, Gray 10 (2), Harrow 9 (1)

ΠΑΟΚ: Beech, Konate 8, Love 7 (1), Griffin 15, Τσαλμπούρης 9 (1), Κακλαμανάκης 9, Καμπερίδης 8 (2), Παπαντωνίου 4, Turner 7, Mitrou-Long