Ήττα στο ΟΑΚΑ

Για την 3η αγωνιστική της Basket League, ο  ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό με 96-67...

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός μόνο στα πρώτα 5 λεπτά, όταν το σκορ ήταν 9-9, αλλά στη συνέχεια της πρώτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 14-0 και προηγήθηκε με 23-9, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 23-11.

Όπως τελείωσε η πρώτη περίοδος, έτσι άρχισε και η δεύτερη, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν εύκολο σκορ στον αιφνιδιασμό και να σουτάρουν με πολύ καλά ποσοστά (76% στα δίποντα και 56% στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο). Τελικά, η διαφορά μετά τα πρώτα 20 λεπτά ήταν στους 23 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 51-28.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στον τομέα της επίθεσης, με τους Jermaine Love και Malcolm Griffin να έχουν 10 και 8 πόντους αντίστοιχα σε αυτό το διάστημα, αλλά δεν άλλαξε την εικόνα του στην άμυνα, οπότε ο Παναθηναϊκός άνοιξε τη διαφορά στους 27 πόντους, αφού προηγήθηκε με 57-50.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα σερί 0-10, μειώνοντας στους 17 (77-60), αλλά κάπου εκεί στέρεψε από δυνάμεις και επέτρεψε στον Παναθηναϊκός ανεβάσει την τελική διαφορά στους 29 πόντους, με το τελικό σκορ που αναγράφηκε στον ηλεκτρονικό πίνακα να είναι: Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 96-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 51-28, 77-50, 96-67

Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 12, Δίπλαρος 6 (1), Κασελάκης 3, Καλαϊτζάκης 8, Foster 9, Περσίδης 2, Nedovic 9 (3), White 9, Μήτογλου 13 (1), Sant Roos 15 (2)

ΠΑΟΚ: Beech 3 (1), Herndon 4, Love 17 (1), Griffin 12 (2), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 2, Παπαντωνίου 3 (1), Turner 15 (1), Mitrou-Long 3 (1)