Ήττα στο φινάλε στη Σαρδηνία!

Για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ έχασε στη Σαρδηνία με 82-78 από τη Σάσαρι ...

Ο ΠΑΟΚ mateco έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσει από σήμερα την υπόθεση πρόκριση στα Play-In του Basketball Champions League, καθώς ηττήθηκε με 82-78 από την Dinamo Sassari στην Ιταλία. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο ΠΑΟΚ mateco είχε δύο ευκαιρίες για να φύγει από τη Σαρδηνία με μία σπουδαία νίκη.

Με τον ΠΑΟΚ mateco να είναι πίσω στο σκορ ένα πόντο (79-78) στα 28 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Hands έκλεψε την μπάλα, ωστόσο ο Franke έχασε τη μπάλα και η ομάδα μας την πρώτη ευκαιρία να κλέψει το παιχνίδι.

Μετά τις 1/2 βολές του Kruslin και το σκορ στο 80-78, ο Hands πήρε την τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ mateco σούταρε για τρεις από την κορυφή, αλλά αστόχησε και οι Ιταλοί πήραν τη νίκη, όχι όμως και τη διαφορά! Ο ΠΑΟΚ mateco έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αλλά θα χρειαστεί μία ακόμη νίκη στα δύο τελευταία παιχνίδια, για να μην εξαρτάται η τύχη του από τρίτους.

Ο ΠΑΟΚ mateco δεν ήταν καλός στο ξεκίνημα του αγώνα και ουσιαστικά σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 19-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν 26-14 και 30-19, ο ΠΑΟΚ mateco έριξε τη διαφορά στους 6 (36-30), αλλά το ημίχρονο έληξε με τη Sassari να προηγείται με 10 (40-30).

Η Sassari προηγήθηκε 52-39, για να έρθει ο Tyler Polley και με λύσεις στην επίθεση να δώσει τη δυνατότητας στην ομάδα μας να επιστρέψει στο παιχνίδι. Αρχικά στους 8 (63-55) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και στη συνέχεια ακόμη και στον πόντο με τους Riley, Hands να οδηγούν στην επίθεση. Στο 79-78 ήρθαν οι δύο χαμένες ευκαιρίες και το παιχνίδι κατέληξε στην Ιταλική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78

DINAMO SASSARI: Jones 10 (1), Robinson 14 (1), Kruslin 3, Devecchi, Treier 4 (1), Stephens 15, Bendzius 18 (2), Gentile 7 (1), Diop 5, Nikolic 6.

ΠΑΟΚ mateco: Franke 6 (1), Riley 20 (5), Τσιακμάς, Hands 19 (1), Μαργαρίτης 4, Polley 15 (3), Σλαφτσάκης, Χρηστίδης, Σαλούστρος 6 (2), Renfro 8.