Προσπάθησε την ανατροπή, αλλά…

Για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ έχασε από τη γαλλική Ντιζόν με 66-70.

Η μεγάλη προσπάθεια του ΠΑΟΚ mateco στην τέταρτη περίοδο έμεινε ημιτελής και παρά το γεγονός ότι η ομάδα μας επέστρεψε από το -14 και διεκδίκησε τη νίκη, δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την JDA Dijon με 66-70 στην πρεμιέρα του Basletball Champions League.

H Dijon ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και καθώς ο ΠΑΟΚ mateco ήταν άστοχος, κατάφερε να πάρει διαφορά ακόμη και 13 πόντων (5-18 στο 7'30''). Με 5 σερί πόντους από τον Franke η διαφορά μειώθηκε στους 8 (10-18) και με τρίποντο του Hands στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου έπεσε στους 6 (13-19).

Ο Hands με νέο τρίποντο μείωσε στους 4 (22-26), αλλά η Dijon που είχε τον έλεγχο, πήγε στο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (28-37).

Με δύο τρίποντα του Riley σε λιγότερο από ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε στους 3 (34-37). Η προσπάθεια της ομάδας δεν είχε όμως την ανάλογη συνέχεια και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο για να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (37-49 στο 27') και να είναι στο +9 (46-55) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τον Simon να δημιουργεί μεγάλα προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ mateco, η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 14 (48-62) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο ΠΑΟK mateco έκανε την τελική του αντεπίθεση και άγγιξε μία επικών διαστάσεων ανατροπή. Με τον Jalen Riley να είναι ασταμάτητος και να τελειώνει το παιχνίδι με 25 πόντους, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε τη διαφορά ακόμη και στους 2 πόντους (64-66), με 20 δευτερόλεπτα για το τέλος. Η ύστατη προσπάθεια για τη νίκη δεν έφερε αποτέλεσμα, καθώς ο Hrovat ευστόχησε σε δύο βολές (64-69) και η ευκαιρία για τη μεγάλη ανατροπή χάθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-37, 46-55, 66-70

ΠΑΟΚ mateco: Franke 11 (1), Darko-Kelly 2, Riley 25 (6), Hands 8 (2), Μαργαρίτης 5, Polley, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης, Καμπερίδης 6 (2), Σαλούστρος, Renfro 9.

JDA DIJON: Mc Duffie 3, Rpusselle 5 (1), Simon 25 (4), Alingue 8, Holston 7 (1), Hrovat 9, Loum 3, Brembly 4, Nikolic 6 (1).