Μόνο οι φανέλες θύμιζαν ΠΑΟΚ!

Για την 1η αγωνιστική των play ins του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ έχασε στο πρώτο ματς  στο Rhénus Sport, από τη γαλλική  Στρασμπούργκ ...

Έτσι η γαλλική ομάδα πήρε το προβάδισμα (1-0) στη σειρά των αγώνων για τα Play-Ins του Basketball Champions League. Η συνέχεια, την επόμενη Τετάρτη (12/1, στις 19:30) στη Θεσσαλονίκη.

Οι αριθμοί και τα ποσοστά της SIG Strasbourg τα λένε σχεδόν όλα. Οι Γάλλοι ξεκίνησαν τον αγώνα με 5/7 τρίποντα και προηγήθηκαν 21-12, με τον κόουτς Λυκογιάννη να παίρνει το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο ρυθμός δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 7 τρίποντα και τη διαφορά στους 13 (31-18), με την άμυνα του ΠΑΟΚ mateco να μην μπορεί να περιορίσει τον ρυθμό του αγώνα και να μην βρίσκει λύσεις στα μακρινά σουτ των γηπεδούχων.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά έφτασε στους 23 (57-34) με τη λήξη του ημιχρόνου και τους γηπεδούχους να έχουν 9/15 τρίποντα και να υπερισχύουν του ΠΑΟΚ mateco και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ mateco βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24 πόντους (63-39 στο 22'24''), απάντησε με ένα σερί 14-0 στα επόμενα τρία λεπτά και μείωσε τη διαφορά στους 10 (63-53 στο 25'28''). Οι γηπεδούχοι ωστόσο, κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά και πάλι στους 18 (77-59) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ mateco δεν κατάφερε να επανέλθει στο παιχνίδι, το οποίο ολοκληρώθηκε με κυριαρχία από τη γαλλική ομάδα, η οποία πήρε και το προβάδισμα στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78

Στρασμπούργκ (20/36δ, 13/26τρ, 26/31β, 32ρ, 25ασ, 5λ): Kαβαλιέρε 9 (3/3σ), Ούντανοχ 17 (7/10δ, 6ρ, 4ασ), Λάντσντοουν 10 (2/4τρ, 3ασ), Μίτσελ 13 (5/13σ, 7ρ), Μινίγκ 1, Μπόχατσικ 20 (5/12σ, 3ασ), Μαίγ 3, Έντι 26 (4/5τρ, 3/4δ, 8/10β, 5ρ, 3ασ), Κουριέ 4, Μπενγκουί 2, Βάαρα

ΠΑΟΚ (13/25δ, 15/28τρ, 7/7β, 22ρ, 18ασ, 17λ): Ρίβερς, Λοβ 10 (3/7σ), Καμαριανός, Ντι Λέο 14 (4/6τρ), Μάντζαρης 2 (1/5σ, 4ασ), Ρούμογλου 3 (1), Καμπερίδης 5 (1), Τζόουνς 18 (7/9δ, 13ρ), Τολιόπουλος 18 (6/9τρ), Ογκμπέιντε, Χριστοδούλου 5 (1)

.........................................

105-78 Τολιόπουλος

104-75

104-72

102-72 Καμπερίδης

101-69

Οι διαιτητές δίνουν ακόμα ένα ανύπαρκτο φάουλ στους Γάλλους.

90-64

89-64 Ντιλέο δινουν τεχνική ποινή στο Ντιλέο επειδή έπεσε στο παρκέ! Αν είναι δυνατόν..

89-61 Τζόουνς

89-59 νέο τρίποντο

86-59

Πάλι λάθος ο Μάντζαρης

84-59 μετά από 3 επιθετικά ριμπάουντ των Γάλλων

Κακές επιθέσεις από τον ΠΑΟΚ που δύσκολα θα μπει στο παιχνίδι ξανά.

73-56 3ποντο..

Επιθετικό φάουλ Καμαριανού και τεχνική ποινή στο Λυκογιάννη..κρίμα την ώρα που μαζέυτηκε η διαφορά