Πλήρωσε το κακό 3ο δεκάλεπτο!

Για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Igokea με 75-64 ...

Ο ΠΑΟΚ mateco ήθελε να πάρει τη νίκη και τη 2η θέση του ομίλου, αλλά τα πολλά προβλήματα των τελευταίων δύο εβδομάδων και τα εμφανή σημάδια που άφησε ο κορωνοϊός έκριναν το παιχνίδι με την Igokea. Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε 64-75, αλλά συνεχίζει στο Basketball Champions League και θα αντιμετωπίσει την Strasbourg από τη Γαλλία, με μειονέκτημα έδρας και σε μία μάχη για τις δύο νίκες που θα οδηγήσουν στους «16» της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε 9-4 με καλάθι του Γιάνκοβιτς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά (11-13 στο 50 λεπτό) με καλάθι του Ilic. Με 5 συνεχόμενους πόντους του DiLeo ο ΠΑΟΚ mateco πήρε και πάλι το προβάδισμα (16-15) και προηγήθηκε 18-17 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Igokea προηγήθηκε 19-23, αναγκάζοντας τον κόουτς Λυκογιάννη στο πρώτο του τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ mateco κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Love (30-29), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 0-7, δημιουργώντας τη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στο παιχνίδι (30-36). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σερί 8-2 από τον ΠΑΟΚ mateco και ισχνό προβάδισμα (37-38) για την Igokea.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε ουσιαστικά την εξέλιξη του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ mateco δεν είχε λύσεις στην επίθεση, πέτυχε μόλις 5 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά της τρίτης περιόδου και η Igokea με σερί 5-16 στο διάστημα αυτό, άνοιξε τη διαφορά και προηγήθηκε 42-54!

Η προσπάθεια επιστροφής στο παιχνίδι δεν στέφθηκε με επιτυχία, καθώς το τρίποντο του Γ.Καμπερίδη ακολούθησε ένα σερί 0-7 των φιλοξενούμενων που προηγήθηκαν 45-61 στο 30ό λεπτό και έφτασαν τη διαφορά και στους 18 (45-63) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Το μόνο που κατέφερε ο ΠΑΟΚ mateco ήταν να μειώσει τη διαφορά, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει τους φιλοξενούμενους ως το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-38, 45-61, 64-75

ΠΑΟΚ (20/36δ, 6/22τρ, 6/9β, 34ρ, 12ασ, 6κλ, 18λ): Λοβ 20 (8/16σ, 3ρ, 3ασ), Μ. Καμπερίδης, Καμαριανός, Ντι Λέο 7 (1/3τρ, 7ρ), Μάντζαρης 7 (5ασ), Ρούμογλου, Γ. Καμπερίδης 6 (2/10σ), Τζόουνς 9 (4/6δ), Τολιόπουλος 4, Ογκμπέιντε 3, Γιάνκοβιτς 8 (4/8σ, 7ρ, 2ασ, 5λ)

Ιγκόκεα (22/43δ, 8/23τρ, 7/9β, 36ρ, 12ασ, 11κλ, 12λ): Σταρκς 10 (5/15σ, 5ασ), Ρόμπινσον 10 (4/8σ, 4ρ, 3ασ, 4κλ), Τανάσκοβιτς 5, Ραντάνοφ 2 (1/5σ), Τζόσιλο 5 (2/7σ), Τάλιτς 7 (2/2τρ), Ίλιτς 6 (8ρ), Στίβενς 19 (9/12σ, 9ρ), Γουάλερ 6 (2/5τρ), Τζόρτζεβιτς, Φούντιτς 5 (3ρ, 3ασ)