Λύγισε από τις απουσίες

Παίζοντας με σημαντικά προβλήματα στο Σινάν Ερντέμ κόντρα στην πλήρη και πρωτοπόρο Γαλατάσαραϊ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 87-75 για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League, όμως ελπίζει στην πρόκριση.

Ο Δικέφαλος, παρουσιάστηκε χωρίς τους τραυματίες Γκρίφιν και Γιάνκοβιτς, όπως και τον χρόνια απόντα Κάρτερ, ενώ και ο Τζόουνς δεν ήταν απόλυτα έτοιμος. Πάλεψε για ένα ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι ήταν... εκνευριστικά εύστοχοι στα τρίποντα, έχοντας 14/34.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς, ο οποίος στο πρώτο του ματς μετά την περιπέτεια με τον κορωνοϊό, είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και τον ακολούθησε ο Ζερμέιν Λοβ με 12 πόντους, μένοντας όμως στην εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Για τη Γαλατάσαραϊ πρώτος σκόρερ ήταν ο ΝτεΒόν Ακούν-Παρσέλ με 20 πόντους και 4/8 τρίποντα.

Με αυτή τη νίκη η Γαλατάσαραϊ κλείδωσε την πρώτη θέση του 5ου ομίλου (ρεκόρ 4-1) και ο ΠΑΟΚ πήγε στο 2-3 μαζί με τις Ιγκοκέα και Νίμπουρκ. Στην τελευταία αγωνιστική ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Ιγκοκέα (22/12) και αν κερδίσει συνεχίζει σίγουρα στα προκριματικά για τους "16", και την ίδια μέρα και ώρα η Νίμπουρκ παίζει με τη Γαλατάσαραϊ.

ΑΝΤΕΞΕ ΣΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ

Ανταγωνιστικός παρουσιάστηκε στο ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ και με τον Λοβ να σκοράρει 6 πόντους προσπέρασε με 10-12. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έχοντας τρομερή ευστοχία από τα 6,75μ. με 6/9 τρίποντα πήγαν στο 28-20, με τον Τολιόπουλο να σκοράρει στο μεσοδιάστημα και αυτός 2/2 τρίποντα σε ένα παιχνίδι που είχε αποκτήσει υψηλό ρυθμό από πολύ νωρίς.

Με 4/4 τρίποντα ο Ακούν-Παρσέλ και με άμυνες... κολλημένες πάνω του η διαφορά άνοιξε στο +10 (36-26), ενώ με τα τρίποντα να συνεχίζουν να πέφτουν... βροχή (9/13) το σκορ έφτασε στο 44-28. Όταν η τουρκική ομάδα έχασε τρία σερί τρίποντα, ο Δικέφαλος βρήκε την ευκαιρία και με τους Τολιόπουλο και Τζόουνς μπόρεσε να μειώσει στο 48-40 του ημιχρόνου.

ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

Με τρίποντο ο Μιχάλης Καμπερίδης μείωσε σε 60-52, ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να ρίξει κι άλλο τη διαφορά, όμως δεν έκανε τις σωστές επιλογές στην επίθεση. Έτσι, ο Καμπατσά άνοιξε την απόσταση ξανά στο +16 (68-52) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 76-58. H συνέχεια έμοιαζε περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς η διαφορά κυμαινόταν κοντά στους 20 πόντους διαφοράς. Ο ΠΑΟΚ με ένα μικρό σερί 0-6 μείωσε σε 83-69, χωρίς όμως να υπάρχει ανάλογη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 28-22, 48-40, 76-58, 87-75.