Λάρισα – ΠΑΟΚ: 79-79 στο τελευταίο φιλικό

Ο Jermaine Love πέτυχε 27 πόντους, μεταξύ των οποίων και το τρίποντο στη λήξη του σημερινού φιλικού στη Λάρισα, που δεν έβγαλε νικητή.

Ο Αμερικανός ευστόχησε στο τελευταίο τρίποντο, ισοφάρισε 79-79 κι εκεί ολοκληρώθηκε το τελευταίο φιλικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ, που ήταν ένα ακόμη πολύ χρήσιμο τεστ για τον Κώστα Μέξα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Mitrou-Long, Love, Turner, Beech και Herndon και από την αρχή του αγώνα έχασε την επαφή με το σκορ. Η Λάρισα προηγήθηκε 20-9 στο 7'41'', σημείο στο οποίο ο Κώστας Μέξας πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ, έχοντας πολλά παράπονα από τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάστηκε στο παιχνίδι η ομάδα. Δεν άλλαξαν πολλά στα επόμενα λεπτά και η Λάρισα που ευστόχησε σε 6 τρίποντα, προηγήθηκε 28-13 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με Παπαντωνίου, Griffin, Καμπερίδη, Μαργαρίτη και Κακλαμανάκη ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, που βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Herndon (10 πόντοι) και μείωσε 30-21 και 37-31 (με καλάθι και φάουλ από τον Love), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο για να κλείσουν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (44-33).

Ο Κώστας Μέξας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με Παπαντωνίου, Love, Turner, Beech και Herndon και βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ με διαφορά 15 πόντων (48-33 στο 22΄). Ο ΠΑΟΚ όμως απάντησε άμεσα και με σερί 0-8, μείωσε 48-41 στο 24΄και με τον Jermaine Love να εκτελεί από παντού (15 πόντοι στο τέλος της τρίτης περιόδου), έφερε το παιχνίδι στα ίσια και πήρε το προβάδισμα (55-58). Το συνολικό σερί 7-25, σταμάτησε με καλάθι ο Brown, για να διαμορφώσει το 57-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με Παπαντωνίου, Griffin, Love, Μαργαρίτη και Κακλαμανάκη ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ (65-61). Βρήκε όμως και πάλι τις λύσεις, με Love και Παπαντωνίου στην επίθεση, για να πάρει ξανά το προβάδισμα (65-67 στο 36΄). Αν και προηγήθηκε 68-71, ο ΠΑΟΚ είδε το παιχνίδι να έχει περίεργη εξέλιξη, καθώς η Λάρισα με δύο τρίποντα του Παπαδάκη πέρασε μπροστά 77-71. Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε κι ένα φιλικό που έμοιαζε χαμένο, έκλεισε ισόπαλο με το buzzer beater του Love.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-33, 57-58, 79-79

ΛΑΡΙΣΑ BREAD FACTORY: Brown 11 (2), Goodwin 17, Webb 9 (3), Rush 13 (3), Κώττας, Smith 10, Καμπερίδης, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 17 (5).

ΠΑΟΚ: Beech 5 (1), Herndon 12, Love 27 (3), Griffin 6 (2), Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 9, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 13 (1), Turner 3, Mitrou-Long.