2 στα 2 με το μυαλό στη τελική φάση

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος κέρδισε ο ΠΑΟΚ Mateco, ο οποίος φιλοξενήθηκε από την ΑΕΣΧ Πυλαίας στο «Σπίτι του Χάντμπολ», της οποίας και επιβλήθηκε με 13-37.

Οι «ασπρόμαυρες» πήραν το προβάδισμα από νωρίς με 1-3 και παίζοντας με ηρεμία άνοιξε την διαφορά στα έξι τέρματα (4-10), 10’ πριν το τέλος του ημιώρου. Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με την διαφορά να ανεβαίνει στα δέκα γκολ, 5-15.

Στην επανάληψη, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τον ΠΑΟΚ να παραμένει σοβαρός και να διατηρεί την μεγάλη διαφορά τερμάτων. Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου το σκορ ήταν 10-26 με τον Δημήτρη Πελεκίδη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες της ομάδας. Το παιχνίδι έκλεισε με τις «ασπρόμαυρες» να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 13-37.

Στο δια ταύτα, ο Δικέφαλος ήταν σοβαρός και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη απέναντι στην ΑΕΣΧ Πυλαίας, όντας κατά διαστήματα ασταμάτητος επιθετικά με κλειδί την απροσπέλαστη άμυνά του.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ Mateco, εντός έδρας, με αντίπαλο την Προσοτσάνη Δράμας το Σάββατο 10 Απριλίου 2021.

ΑΕΣΧΠυλαίας-ΠΑΟΚMateco: 13-37

Ημίχρονο:5-15

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 4-7, 4-10, 4-13, 5-15 (ημχ), 9-18, 9-22, 10-26, 12-29, 13-31, 13-37(τλκ)

ΠΑΟΚ Mateco (Δημήτρης Πελεκίδης): Μπαλέσκα 2, Καγιούμοβα, Κουκμίση 1, Γκάτζιου 4, Νίκολιτς 5, Παναγιωτίδου, Καραχαρίση 1, Σεβδίλη 6, Γιοβανόφσκα, Μεντεσίδου 8, Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 7, Στογιάνοβιτς 2, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου 1, Κατσούνη