Εντυπωσίασε με το... καλημέρα!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Volleyleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Παναθηναϊκού στο PAOK Sports Arena με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Κρολ, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος έβγαλε άγχος στους πρώτους πόντους, επιτρέποντας στις παίκτριες του Παναθηναϊκού να πάρουν νωρίς προβάδισμα, 4-8, το οποίο διατηρούσαν μέχρι τα μέσα, 12-16. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ βρήκε τα πατήματα του και με ηγέτη επιθετικά την Στράντζαλη επέστρεψε στο σκορ. Στον... χορό μπήκε και η Κάφρεϊ, με την Αμερικανίδα ακραία να παίρνει πολύτιμους και κρίσιμους πόντους. Επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του στους τελευταίους πόντους, ο ΠΑΟΚ με 25-19 έκανε το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, με τη μία να διαδέχεται την άλλη στο σκορ, 6-8. Η συνέχεια ωστόσο ήταν διαφορετική για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχοντας χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, επέτρεψε στις «πράσινες» να πάρουν ένα προβάδισμα-ασφαλείας, το οποίο συνέχισαν να επεκτείνουν στους τελευταίους πόντους, 13-21. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 1-1 με 16-25.

Στο πιο συναρπαστικό σετ του αγώνα, το τρίτο, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε δύο πρόσωπα. Στους πρώτους μέχρι τα μέσα ο Δικέφαλος δεν πατούσε καλά στο... τάραφλεξ, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να πάρουν μία ικανή διαφορά, 12-16, την οποία συνέχισαν να επεκτείνουν, 16-21. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ γύρισε το κουμπί, και με επιθετική αποτελεσματικότητα και τρομερό μπλοκ επέστρεψε στο σετ, στέλνοντας το μάλιστα σε... παράταση, 24-24, χάρη στα τρομερά τεχνικά σερβίς της Τσιόγκα. Το σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ με αλλεπάλληλα σετ πόιντ, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν μοναδικό θέαμα και πάθος. Με τον ΠΑΟΚ να εμφανίζει μεγαλύτερη ψυχραιμία, το σετ κατέληξε σ' εκείνον με το συναρπαστικό 34-32.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ έβγαλε στο γήπεδο ενέργεια, δείχνοντας διάθεση πως θέλει να τελειώσει το παιχνίδι και να πάρει το πρώτο «καθαρό» τρίποντο της σεζόν. Μπορεί οι δύο ομάδες να ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα, 15-16, ωστόσο στους τελευταίους πόντους ο ΠΑΟΚ «πάτησε γκάζι» και ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς, με τις Στράντζαλη και Κάφρεϊ να ηγούνται επιθετικά. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φέρει το σετ στα ίσια, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος και με 25-23 έκανε το 3-1.