Λύγισε στο τάι μπρέικ...

Στο δεύτερο αγώνα της ημιτελικής φάσης, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena το απόγευμα της Τρίτης 26 Απριλίου 2022 τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 2-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τις: Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, Λι Ντα Γιονγκ και λίμπερο την Ξανθοπούλου, προηγήθηκε με 5-3, με τον αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 5-5 και την ισοπαλία να κρατάει μέχρι το 8-8, οπότε και οι «ασπρόμαυρες» έχτισαν και πάλι διαφορά +4 πόντων (12-8). Τα κορίτσια του Δικεφάλου, με το πόδι στο "γκάζι", άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς (16-10), ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν να προηγούνται με +8 πόντους (20-12) για να φτάσουν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 2-5, ενώ στη συνέχεια ένα σερί των αντιπάλων διαμόρφωσε το σκορ σε 2-8 και 3-10. Ο ΠΑΟΚ, αν και προσπάθησε να αντισταθεί, δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να δώσει το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με 9-18 και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ με 13-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, πήγε "χέρι-χέρι" με τον φιλοξενούμενο μέχρι το 4-4 και, παρ' ότι πήρε προβάδισμα με 7-5, η ισοπαλία ήρθε και πάλι στο 8-8. Οι παίκτριες του Μάρκο Φενόλιο δεν το άφησαν έτσι... και πήραν το προβάδισμα με +3 πόντους (11-8), ενώ διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι το 17-14, όταν οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν με ένα σερί 3-0 σε 17-17. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες μέχρι και το 25-25, οπότε και ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 27-25 και έκανε το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του σετ με 3-6 σκορ. Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να κρατήσουν μικρή τη διαφορά, πλησιάζοντας στο σκορ, όταν μείωσαν σε 6-8. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, τα κορίτσια του Δικεφάλου έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς και να προηγηθεί αρχικά με 9-16 και, έπειτα, με 12-12 σκορ και, τελικά, να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ, με 13-25 σκορ.

Στο τάι μπρέικ, ο Δικέφαλος, προηγήθηκε με 3-1, με τις αντίπαλες να μειώνουν σε 3-2 και τελικά να περνάν μπροστά στο σκορ με 3-5. Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν σε 4-5, ωστόσο, στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-8, χωρίς όμως να μένουν άπραγες, ισοφαρίζοντας σε 8-8 και περνώντας με 9-8. Ο Δικέφαλος, όμως, δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, μένοντας πίσω στο σκορ με 10-12. Στην εκπνοή του σετ, ο Δικέφαλος δεν πέτυχε την ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα με 2-3 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα, χάνοντας την πρόκριση στους τελικούς του Πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών.

Τα σετ: 2-3 (25-15, 13-25, 27-25, 13-25, 12-15) σε 114'

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (5/14 επ.), Μερτέκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 40% άριστες), Κογιάρ 30 (29/62 επ., 1 άσσος), Φιντόν 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 24% άριστες), Λι Ντα 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 35% υπ. - 15% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 2 (1/17 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 38% άριστες), Κυπαρίσση 1 (1/3 επ.), Τερζόγλου, Τσιόγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 8 (8/32 επ.), Κρος 16 (16/26 επ.), Γκρόθες 18 (18/50 επ., 54% υπ. - 27% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 15 (12/40 επ., 3 άσσοι, 37% υπ. - 23% άριστες) / Ρόγκα (λ, 33% υπ. - 19% άριστες), Στεπανένκο, Παπαστεργίου 1 (1 άσσος), Μεταξά 1 (1 άσσος).