«Λύγισε» όταν έχασε την αρχηγό του...

Για την 16η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στον Πειραιά, προκειμένου να αντιμετωπίσει το απόγευμα του Σαββάτου 8 Ιανουαρίου, τον ΟΣΦΠ, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Λι-Ντα Γιονγκ, Μερτέκη, Καλαντάτζε, Φιντόν, Τσιόγκα, Κογιάρ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του πρώτου σετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με τον ΠΑΟΚ να έχει ως όπλο την Κογιάρ και το μπλοκ του, οι «ασπρόμαυρες» έβρισκαν λύσεις. Στην τελική ευθεία του σετ, οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες, 20-20, ωστόσο η κατάληξη δεν ήταν θετική. Με 5-0 σερί των γηπεδούχων, το σετ κατέληξε σε εκείνους με 25-20, 1-0.

Με διάθεση να επιστρέψει στο ματς μπήκε ο ΠΑΟΚ, παρουσιάζοντας αρκετά καλό πρόσωπο στα μέσα του δεύτερου σετ, το οποίο του έδωσε και σημαντικό προβάδισμα, 11-16. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, με τις γηπεδούχες να βρίσκουν τρόπο να επιστρέψουν, μετατρέποντας το δεύτερο σετ σε «θρίλερ», 19-21. Σ' εκείνο το σημείο, ο Φενόλιο ανακάτεψε την τράπουλα, περνώντας στο παιχνίδι την Ηλιοπούλου. Το δεύτερο σετ οδηγήθηκε στην «παράταση», 24-24, οπού εκεί ο ΠΑΟΚ όντας ψυχραιμότερος, πήρε το δεύτερο σετ με 27-29, 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε με μαχητικό πνεύμα, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, 8-6. Στην συνέχεια, μαζεμένα λάθη στις επιθετικές επιλογές, επέτρεψαν στις αντίπαλες να πάρουν σημαντικό προβάδισμα, 16-11, το οποίο συνέχισαν να διατηρούν, 21-12. Οι «ασπρόμαυρες» έκαναν την αντεπίθεση τους, και προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο το σετ με 25-17 κατέληξε στις αντίπαλες, 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε να διαχειριστεί και την απώλεια της αρχηγού του, Ευαγγελίας Μερτέκη, η οποία δεν μπόρεσε να προσφέρει τις πολύτιμες υπηρεσίες της. Ο Δικέφαλος στέρεψε από επιλογές, και επέτρεψε στις γηπεδούχες να πάρουν διαφορά, 16-10. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, οι «ασπρόμαυρες» δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν την απώλεια της αρχηγού τους, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 15 Ιανουαρίου, απέναντι στον Αίαντα Ευόσμου, εντός έδρας.