Πανάξιες κυπελλούχες !!!

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, στην πρώτη παρουσία του στον τελικό του θεσμού, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Α.Ο. Θήρας, του οποίου και επικράτησε με 0-3 σετ και στέφθηκε άξιος Κυπελλούχος Ελλάδος 2021!

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τις: Κούμπουρα, Ποτόκαρ, Τσιόγκα, Μερτέκη, Βεργίδου, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου στην αρχική του σύνθεση, πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα (3-4 και 4-5), ανοίγοντας στη συνέχεια τη διαφορά σε 7-8 και 7-11. Αν και οι αντίπαλες προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 12-13, οι "ασπρόμαυρες" δεν πτοήθηκαν, χτίζοντας και πάλι μία διαφορά των +4 πόντων (14-18 και 18-20), κάνοντας τελικά με 20-25 σκορ το 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 4-5 και, χωρίς να χάσει στιγμή το προβάδισμα, διατήρησε το προβάδισμα του ενός πόντου μέχρι το 12-13, οπότε και άνοιξε τη διαφορά σε 14-18 και 14-20. Ο αντίπαλος Α.Ο. Θήρας προσπάθησε να βγάλει τη δική του αντίδραση, μικραίνοντας το άνοιγμα της ψαλίδας, ωστόσο, αυτό δεν στάθηκε ικανό να εμποδίσει τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, που έκανα το 0-2 σετ με 21-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα +3 πόντων, δεν κατάφερε να το διατηρήσει, με την εξέλιξη να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες μέχρι το 13-13, οπότε και οι "ασπρόμαυρες" προηγήθηκαν με 13-15, ανοίγοντας στη συνέχεια την ψαλίδα στο +5, 14-19. Σε αυτό το σημείο, οι "ασπρόμαυρες" επέτρεψαν στις αντιπάλους τους να μειώσουν σε 18-19, να ισοφαρίσουν σε 19-19 και να περάσουν τελικά μπροστά στο σκορ 20-19, ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα, φέρνοντας και πάλι το παιχνίδι στα "ίσια", 20-20. Ο Δικέφαλος, σήκωσε και πάλι "κεφάλι", κάνοντας το 20-21 και 20-22, ωστόσο η ισοπαλία ξαναήρθε στο 22-22. Ο ΠΑΟΚ, μην αφήνοντας τις αντιπάλες να πάρουν κάτι παραπάνω από το σημερινό παιχνίδι, έκανε το 23-25, το 0-3 σετ και στέφθηκε... Κυπελλούχος Ελλάδος 2021!

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ πανηγυρίζει τον πρώτο του τίτλο στο βόλεϊ γυναικών στην μεγάλη κατηγορία, αλλά κοιτάζοντας πίσω του, αισθάνεται την πικρία της διακοπής του Πρωταθλήματος, εκεί όπου ήταν το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και κατ' επέκταση και του νταμπλ. Όπως και να έχει όμως... Ο ΠΑΟΚ ήρθε για να μείνει και στο βόλεϊ γυναικών, με τα κορίτσια του, πλέον, να αποτελούν τις αρχόντισσες του αθλήματος!

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 23-25) σε 90'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 3 (3/6 επ.), Ντάλκε 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Βλαχάκη 10 (10/23 επ., 43% υπ. - 27% άριστες), Διώτη 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 80% υπ. - 70% άριστες), Κοντούδη, Γουάλας 8 (6/14 επ., 2 άσσοι).

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 8 (3/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 44% άριστες), Κούμπουρα 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Βεργίδου 1 (1/3 επ.), Πότοκαρ 13 (10/27 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. - 40% άριστες), Τσιόγκα 2 (2/4 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 83% υπ. - 83% άριστες), Καλαντάτζε, Κλέπκου (25% υπ. - 25% άριστες).