Εκτός έδρας θα παλέψει για τη νίκη-πρόκριση!

Στο Game 2 της Ημιτελικής Φάσης των θέσεων 5-8, ο ΠΑΟΚ Domus Ergo υποδέχθηκε τον Εθνικό Πειραιώς το μεσημέρι της Δευτέρας 16 Μαΐου 2022 στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 10-13.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έδωσαν εξίσου έμφαση σε άμυνα και επίθεση, διατηρώντας την ισοπαλία στο πρώτο οκτάλεπτο (2-2), ενώ την ίδια έκβαση είχε και το δεύτερο οκτάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 4-4.

Στην επανάληψη, οι «ασπρόμαυροι» δεν κράτησαν τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με 5-9. Παρά τις σκληρές τους προσπάθειες να φέρουν και πάλι το παιχνίδια στα "ίσια", οι παίκτες του ΠΑΟΚ γνώρισαν την ήττα με 10-13 σκορ.

Πλέον, ο Δικέφαλος στρέφει την προσοχή του στην επόμενη αναμέτρηση, όπου και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Εθνικό Πειραιώς την Τετάρτη 18 Μαΐου 2022, όπου και θα παλέψει για τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση όπου και θα παλέψει για την 5η θέση.

ΠΑΟΚ Domus Ergo - Εθνικός Πειραιώς: 10-13

Αναλυτικά τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 1-5, 5-4