Wοmen's Fοοtbal League: Συνεχίζει το απόλυτο ο ΠΑΟΚ

Συνεχίζει με το απόλυτο «14 στα 14» ο ΠΑΟΚ, επικράτησαν με άνεση Παναθηναϊκός και ΑΕΚ. Αναλυτικά όλη η δράση της 14ης αγωνιστικής της Women's Footbal League.
Πηγή: sdna.gr
Photo Credits: @sdna.gr website

Νίκη με μπαράζ χαμένων ευκαιριών για τον ΠΑΟΚ

Μπορεί το 1-0 να δείχνει οριακό αλλά μόνο τέτοια δεν ήταν η νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στην Ολυμπιάδα Υμηττού. Ο Δικέφαλος είχε από νωρίς τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, με την Μήτκου να παίρνει το ριμπάουντ μετά από χαμένο τετ α τετ της Χέλμβαλ και με όμορφο πλασέ να κάνει το 1-0 στο 10'.

Γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ
Photo Credits: @acpaok.gr website

Η συνέχεια του παιχνιδιού επιφύλασσε την κυριαρχία των «ασπρόμαυρων», οι οποίες έφταναν με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή και δημιουργούσαν σωρεία απειλών. Παρόλα αυτά, η τελική προσπάθεια δεν ήταν η ιδανική για να μετουσιωθεί σε τέρμα και έτσι το 1-0 παρέμεινε έως το τελικό σφύριγμα, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει την εκπληκτική πορεία του στην κορυφή της βαθμολογίας.

«Πράσινη» ανατροπή στα γενέθλια

Με τον καλύτερο τρόπο πανηγύρισε τα γενέθλια του Παναθηναϊκού το σύνολο του Δημήτρη Ρούβαλη, επικρατώντας με 3-1 επί της ΡΕΑ. Αν και οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν το ματς με τον καλύτερο τρόπο, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με την Μαρκουτσά, το «τριφύλλι» δεν πτοήθηκε και ισοφάρισε με κεφαλιά της Κακαμπούκη στο 45'.

Στην επανάληψη, οι «πράσινες» ανέβασαν ρυθμούς και είδαν την πίεση τους να αποδίδει καρπούς. Την σκυτάλη ανέλαβε η Χαμαλίδου, η οποία με δύο προσωπικά της γκολ στο 49' και στο 68' πέτυχε την απόλυτη ανατροπή και χάρισε την νίκη στον Παναθηναϊκό με 3-1.

Δεύτερη σερί νίκη για την ΑΕΚ που «ανεβαίνει»

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία κερδίζοντας με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στα Σούρμενα. Η Ένωση πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς και δεν άργησε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ της Τζουτζουράκη στο 11ο λεπτό.

Στο 33' η ομάδα του Νίκου Κωτσοβού διπλασίασε τα τέρματα της με την Κόλλια, μετά από έξοχη ασίστ της Νίκα. Αν και οι φιλοξενούμενες έψαξαν απάντηση, το 2-0 παρέμεινε ως το τέλος και η ΑΕΚ κατέκτησε το δεύτερο διαδοχικό της «τρίποντο».