Πεντάρα και κορυφή για την Κ20!

Στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής, η Κ20 του "Δικεφάλου" διέλυσε με 5-0 την αντίστοιχη της Δόξας και εκμεταλλευόμενη την ήττα του Παναθηναϊκού στην Τρίπολη, βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας!

Οι παίκτες του Νίκου Κολομπούρδα έκαναν μια πολύ καλή εμφάνιση και με γκολ που σημείωσαν οι Παπαδόπουλος (6'), Ταουσιάνης (8'), Πέλκας (37', 92') και Κίτσιου (71') πήραν το τρίποντο που τους ανέβασε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Πέλκας, Τσανδάρης και Πόποβιτς οι κορυφαίοι του Δικεφάλου, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

ΠΑΟΚ: Μελισσάς, Λαμπάκης, Ποζατζίδης (46' Κωνσταντινίδης), Αγγελίδης (56' Κρινίτσας), Ιντζίδης, Τσανδάρης, Πόποβιτς, Κιόσε, Παπαδόπουλος, Πέλκας και Ταουσιάνης (46' Κίτσιου).

Δόξα Δράμας: Χαραλαμπίδης, Βασιλειάδης, Σιαρόπουλος, Τουνγκελίδης (60' Πετζερίδης), Αθανασιάδης, Ράδος (62' Βασλής),  Χριστοφορίδης, Περσίδης, Κιντασέλι, Κελεσίδης (55' Δημητριάδης), Νικολαίδης.

...................................................................................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού

Λίγος ο κόσμος που δίνει το παρόν στη Σουρωτή για να δει το παιχνίδι, μεταξύ αυτών και ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ζήσης Βρύζας. Δεν είναι σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος λόγω της βροχής που προηγήθηκε, αλλά και συνεχίζει να πέφτει (ψιλόβροχο). Υπάρχουν λίμνες με νερό μπροστά στις 2 εστίες και στο χώρο του κέντρου. Με μαύρες εμφανίσεις ο ΠΑΟΚ με λευκές η Δόξα Δράμας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Δόξα στη σέντρα...

1ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ, όταν κοντινή προβολή του Παπαδόπουλου κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ (πάνω από το οριζόντιο)

5ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Δόξας, Χαραλαμπίδη, που μάρκαρε αντικανονικά τον Πέλκα.

6ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Παπαδόπουλο, που κέρδισε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα σε σουτ του Πόποβιτς και από κοντά έγραψε το 1-0

8ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον Δικέφαλο με τον Ταουσιάνη, που με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ποζατζίδη έγραψε το 2-0. Ο ΠΑΟΚ παίρνει από πολύ νωρίς σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη

20ό λεπτό: Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα μετά το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο του ΠΑΟΚ, καθώς οι φιλοξενούμενοι ισορόπησαν το παιχνίδι

24o λεπτό: Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ αρχικά με τον Πέλκα που βρέθηκε τετ α τετ με τον Χαραλαμπίδη και νικήθηκε από τον τερματοφύλακα και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Πόποβιτς που σούταρε αλλά και πάλι ο πορτιέρο είπε όχι

25ο λεπτό: Πρώτη επικίνδυνη στιγμή για τους φιλοξενούμενους, όταν το φάουλ που εκτέλεσαν πέρασε άουτ, με τον Μελισσά πάντως να ελέγχει την πορεία της μπάλας

28ο λεπτό: Σουτ του Ιντζίδη μέσα από την περιοχή και λίγο πλάγια, η μπάλα πήρε πορεία προς το "Γ", αλλά αμυντικός της Δόξας την τελευαταία στιγμή απομάκρυνε με κεφαλιά

35ο λεπτό: Κίτρινη στον Πέλκα

37ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα μετά από ατομική προσπάθεια και έξυπνο πλασέ

Σε παιχνίδι που ξεκίνησε νωρίτερα στην Τρίπολη και ενδιαφέρει τον ΠΑΟΚ, Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 3-1 (τελικό)

38ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Ταουσιάνη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Χαραλαμπίδης

44o λεπτό: Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με Ταουσιάνη και Πέλκα

Τέλος ημιχρόνου

Ξεκίνησε η επανάληψη, με τον Νίκο Κολομπούρδα να κάνει δύο αλλαγές. Στη θέση του Ποζατζίδη μπήκε ο Κωνσταντινίδης και στη θέση του Ταουσιάνη ο Κίτσιου

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο απείλησε την εστία του Χαραλαμπίδη με τους Παπαδόπουλο και Πόποβιτς

56o λεπτό: 3η αλλαγλη για τον ΠΑΟΚ. Ο Κρινίτσας στη θεση του Αγγελίδη

59ο λεπτό: Σέντρα του Κρινίτσα δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ο Πέλκας

61ο λεπτό: Ο Πέλκας εκτέλεσε φάουλ και ο Χαραλαπίδης απέκρουσε δύσκολα

71ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Κίτσιου, μετά από πάσα του Παπαδόπουλου

73ο λεπτό: Σέντρα του Τσανδάρη, κεφαλιά του Πέλκα ελάχιστα άουτ

92ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα μετά από σέντρα του Κρινίτσα