Εύκολο απόγευμα στα Ιλίσσια...

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 0-3, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Μερτέκη, Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Κογιάρ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Σ' ένα πρώτο σετ το οποίο δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, οι «ασπρόμαυρες» ήταν από την αρχή ισοπεδωτικές, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 6-16. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, και επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί, οι παίκτριες του Φενόλιο έφτασαν με το επιβλητικό 8-25, στο 0-1.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τις γηπεδούχες ωστόσο να στέκονται καλύτερα. Ο Μάρκο Φενόλιο μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριες του, οι οποίες τον έβγαλαν «ασπροπρόσωπο». Παίζοντας όμορφο βόλεϊ, με σωστές αποφάσεις, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν με 21-25, στο 0-2.

Το τρίτο σετ, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να κρατάει διαφορά ασφαλείας από τον αντίπαλό του καθ' όλη τη διάρκεια του σετ. Ο Δικέφαλος παίζοντας ελεύθερα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ηλυσιακού, και πήρε το σετ με 20-25 αλλά και το τρίποντο με 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, κόντρα στον Πανναξιακό, το Σάββατο 5 Φεβρουαρίου και ώρα 18:00, στο Ε.Γ. Μίκρας.