Τον πάτησε παίζοντας με "10" από το 29'...

Για την 15η αγωνιστική της περιόδου 1993-1994, σαν σήμερα στις 11/12/1993, ο ΠΑΟΚ "πάτησε" στην Τούμπα τον βάζελο, επικρατώντας με 3-1...

Ήταν η εποχή του Θωμά Βουλινού, με τον κόσμο να γυρίζει πλέον ξεκάθαρα την πλάτη στην τότε διοίκηση και στο συγκεκριμένο παιχνίδι κόπηκαν μόλις 6.728 εισιτήρια! Ίσως τα λιγότερα που έχουν κοπεί ever με την αθηναϊκή ομάδα!

Η σχετικά εύκολη νίκη ήρθε χάρη σε τέρματα που σημείωσαν ο Μάκης Χάβος στο 9' με δυνατό ευθύβολο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του ανήμπορου να αντιδράσει Βάντσικ (αρχική photo) και οχτώ λεπτά αργότερα ο Τσέχος φορ του Δικεφάλου Λούχοβι, να εκμεταλλεύτεται ασθενή απόκρουση του Βάντσικ και παίρνοντας το ριμπάουντ να σκοράρει, όπως μπορείτε να δείτε στην photo που ακολουθεί ...

Ο ΠΑΟΚ αγωνιζόταν από το 29' με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Τζώνυ Αναστασιάδης με δύο κίτρινες που δόθηκαν μέσα σε ένα λεπτό (!) από τον περιβόητο διαιτητή Χαρλαβάνη... Το μόνο που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μείώσουν το σκορ στο 38' με τον Βαζέχα, για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1 στο 82' με δράστη και πάλι τον Λούχοβι, το σουτ του οποίου ενόχλησε τις αράχνες που εκείνη την ώρα "συνουσιαζόντουσαν" στο παραθυράκι του Πολωνού τερματοφύλακα του βάζελου.

Βέβαια οι αθηναϊκές φυλλάδες -όπως συμβαίνει πάντα σε κλαρίνα των ομάδων του λεκανοπεδίου στην Τούμπα- είδαν το 3-1 από τη δική τους οπτική γωνία, όπως φαίνεται στο απόσπασμα που ακολουθεί και θυμίζει για μια φορά ακόμη το κλασικό πια: Πόσο πονάει όταν ο ΠΑΟΚ ... πετάει!!!

Δείτε στο video που ακολουθεί τα δύο πρώτα γκολ του Δικεφάλου...

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Παναγιωτίδης, Χάβος, Αλεξίου, Γιουκούδης (80' Τουρσουνίδης), Ζαγοράκης, Λαγωνίδης, Λούχοβι, Καρασαββίδης, Οικονομίδης (46' Μαλιούφας), Αναστασιάδης

* O ΠΑΟΚ εκείνη τη χρονιά τερμάτισε στην 5η θέση με 51 βαθμούς, έχοντας 14 νίκες, 9 ισοπαλίες, 11 ήττες και τέρματα 45-38

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο μας (26 ματς) και συνεχίστηκε με τον Σταύρο Σαράφη (8 παιχνίδια)