Σαρακοστή με γάβρο τηγανητό!

Για την 23η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ πάτησε στην Τούμπα τον γάβρο, κερδίζοντάς τον με 2-0, χάρη σε γκολ του Σάκχοφ και του Πρίγιοβιτς...

Σε μια κατάμεστη Τούμπα, ο Ίβιτς παρέταξε τον ΠΑΟΚ με τους Γλύκο κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα |Μάτος - Μαλεζά– Βαρέλα – Κρέσπο, στη μεσαία γραμμή Τσίμιροτ – Σάκοχφ – Ουάρντα και μπροστά τους οι Ενρίκε – Πρίγιοβιτς – Κάμπος

Οι παίκτες μας μπήκαν πολύ νωχελικά στο γήπεδο για ένα ακόμη παιχνίδι (!), έχασαν τη μάχη της μεσαίας γραμμής στην οποία ο Ίβιτς προτίμησε το δίδυμο Τσίμιροτ – Σάκχοφ και μέχρι το 15ο λεπτό παρακολουθούσαν τις κινήσεις των φιλοξενούμενων που είχαν δύο καλές στιγμές στο διάστημα αυτό! Η μία στο 3ο λεπτό, όταν στο σουτ του Σισοκό από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ, με την άμυνά μας να δείχνει μεγάλη ολιγωρία και στο 7ο λεπτό, όταν για μια φορά ακόμη τα τελευταία χρόνια είδαμε ένα φοβερό λάθος του Γλύκου που ευτυχώς δεν το πληρώσαμε!!! Έδωσε την μπάλα στον Ανσαριφάντ που βγήκε τετ α τετ, με τον Γλύκο ευτυχώς να σώζει το 0-1! Ήταν μια φάση που αν κατέληγε σε γκολ κανείς δεν ξέρει τι θα γινόταν!

Όσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα έβρισκε σταδιακά τα πατήματά της και μετά το 30ό λεπτό, απείλησε τον Λεάλι με πολύ καλές ευκαιρίες! Στο 34ο λεπτό, ο Κάμπος έκλεψε από τον Ρέτσο αλλά στο τετ α τετ πλάσαρε άουτ!!! Στο 35ο λεπτό, σε γύρισμα του Σάκχοφ, σουτ ο Ουάρντα από καλή θέση άουτ...Στο 44 λεπτό, ο Ενρίκε, βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά σούταρε με τη μία επίσης άουτ!!!

Στο 2ο ημίχρονο και μέσα σε επτά λεπτά η Τούμπα πήρε φωτιά. Ο ΠΟΑΚ μπήκε στην επανάληψη όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο αποφασισμένος να φύγει από το γήπεδο νικητής! Έτσι στο 54ο λεπτό ο Σάκχοφ με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ και στο 61ο λεπτό ο Πρίγιοβιτς με κοντινό σουτ μετά από εκπληκτικό γύρισμα του Ενρίκε τίναξε τα δίχτυα του Λεάλι, απογειώνοντάς μας στον 7ο ουρανό!!!

Ο γάβρος προσπάθησε στη συνέχεια να βγει στην επίθεση, αναλώθηκε σε σέντρες χωρίς να απειλήσει, αλλά την καλύτερη στιγμή στο ματς την είχε ο Ουάρντα που με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών του Λεάλι...

Το τελευταίο σφύριγμα του Κύζα, έφερε την αποθέωση τόσο στους παίκτες όσο και στον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ που καταχειροκροτήθηκε!!!

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς (77' Λέοβατς), Κρέσπο, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Ουάρντα, Κάμπος (73' Κάτσε), Ενρίκε (65' Μυστακίδης), Πρίγιοβιτς.

γάβρος: Λεάλι, Ρέτσος, Μποτία, Φιγκέιρας, Σισοκό, Ανδρούτσος (62' Μάρτινς), Ρομαό, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιονούσι (65' Μανθάτης), Ανσαριφάρντ (79' Καρντόσο).

....................................

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον γάβρο στη σέντρα

2ο λεπτό: Βουτιά του Ελιουνούσι, παρατηρήσεις στον Κρέσπο

3ο λεπτό: Σουτ του Σισοκό από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ, μεγάλη ολιγωρία της άμυνας

7ο λεπτό: Φοβερό λάθος του Γλύκου ευτυχώς δεν το πληρώσαμε!!! Έδωσε την μπάλα στον Ανσαριφάντ που βγήκε τετ α τετ με τον Γλύκο να σώζει τη μαλακία του!

19ο λεπτό: Τίποτε το ιδιαίτερο στο ματς

20ό λεπτό: Κίτρνη στον Φιγκέιρας για μαρκάρισμα στον Ενρίκε! Διαμαρτυρίες ο Μπέντο

21ο λεπτό: Ένταση στον αγωνιστικό χώρο με τον Ρομαό να προσπαθεί να δώσει κουτουλιά στον Ουάρντα, τίποτε ο Κύζας

28ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος

34ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία ο Κάμπος!!! Έκλεψε από τον Ρέτσο αλλά στο τετ α τετ πλάσαρε άουτ!!!

35ο λεπτό: Γύρισμα ο Σάκχοφ, σουτ ο Ουάρντα από καλή θέση άουτ

36ο λεπτό: Κίτρινη στον Ελιονουσι για φάουλ στον Ενρίκε, λίγο έξω από τη γραμμή

38ο λεπτό: Κόρνερ ο Ουάρντα, κεφαλιά ο Βαρέλα άουτ

39ο λεπτό: Ο Ουάρντα εκτέλεσε φάουλ η μπάλα πέρασε από Πρίγιοβιτς - Ενρίκε - Μάτος!!!

40ό λεπτό: Κίτρινη στον Βαρέλα

44ο λεπτό: Μόνος ο Ενρίκε, σούταρε με τη μία άουτ!!!

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

54ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σάκχοφ με κοντινό σουτ, φωτιά η Τούμπα

61ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς με κοντινό σουτ μετά από γύρισμα του Ενρίκε

62ο λεπτό: Μάρτινς στη θέση του Ανδρούτσου

65ο λεπτό: Μυστακίδης στη θέση του Ενρίκε

66ο λεπτό: Κίτρινη στον Κάμπος

Στο ίδιο λεπτό Μανθάτης στη θέση του Ελιονούσι

72o λεπτό: Κίτρινη στον Μυστακίδη

73ο λεπτό: Κάτσε στη θέση του Κάμπος που καταχειροκροτείται!

77ο λεπτό: Αναγκαστική αλλαγή, ο Λέοβατς στη θέση του Μαλεζά, που πριν μπει είδε την κίτρινη!!!!!! Μπήκε μέσα χωρίς να έχει δώσει το οκ ο Κύζας

Βάλτε  μέσα τον μπαρμπα Σάββα από όλο το γήπεδο!

79ο λεπτό: Καρντόσο στη θέση του Ανσαριφάρντ

92 λεπτό: Φοβερό δοκάρι ο Ουάρντα

..............................................................

Το pregame της αναμέτρησης...

Η 11άδα του ΠΑΟΚ

18:40 Γλύκος και Μπρκιτς βγήκαν για ζέσταμα, ακολούθησαν μέσα σε αποδοκιμασίες οι τερματοφύλακες του γάβρου

18:46 Αποδοκιμασίες και για τον Κύζα και τους βοηθούς του

18:48 Με την ιαχή γ@μήστε τον π@υστη τον ολυμπιακό, η Τούμπα υποδέχτηκε τους παίκτες μας που ξεκίνησαν ζέσταμα

18:55 Και ο γάβρος στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση

Γεμίζει σιγά σιγά η Τούμπα, πανό από διάφορους Συνδέσμους του ΠΑΟΚ είναι κρεμασμένα στα κάγκελα