Φιλική ήττα με 1-0 από την Ντνιεπρ

Την ήττα με 1-0 από την ουκρανική Ντνιεπρ γνώρισε ο ΠΑΟΚ, στο δεύτερο φιλικό της προετοιμασίας του επί ολλανδικού εδάφους...

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο προετοιμασίας (το σημερινό ήταν το 7ο φιλικό για την Ντνιεπρ), ήταν φανερή η έλλειψη παικτών που θα μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα στη μεσαία γραμμή, παρά την φιλότιμη προσπάθεια των νεαρών που προσπάθησαν όσο μπορούσαν, δείχνοντας μαχητικότητα στον τρόπο παιχνιδιού τους. Είναι χαρακτηριστικό πως από τον ΠΑΟΚ έλλειψαν οι τελικές προσπάθειες, αφού σε ολόκληρο το παιχνίδι "βγήκε" μόλις μία.

Ο Αναστασιάδης είχε την ευκαιρία να παρατάξει δύο διαφορετικές ενδεκάδες και να δει τον βαθμό ετοιμότητας των παικτών του, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα.  Το παιχνίδι κρίθηκε στο 68ο λεπτό, όταν ο Γιακουμής ανέτρεψε τον Κάλινιτς, δόθηκε πέναλτι για την Ντνιεπρ, το εκτέλεσε ο Ζελέζνιοφ και ευστοχώντας διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα φιλικά παιχνίδια κανείς δεν ασχολείται με το αποτέλεσμα, όμως η γενικότερη εμφάνιση του Δικεφάλου δείχνει ξεκάθαρα πως η ομάδα θέλει ακόμη πολλή δουλειά και οπωσδήποτε μεταγραφική ενίσχυση σε θέσεις νευραλγικές. Τα μηνύματα που απορρέουν από αυτό το στάδιο της προετοιμασίας είναι ολοφάνερα και ελπίζουμε οι υπεύθυνοι να τα ... λαμβάνουν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ α' ημίχρονο: Μελίσσας, Κίτσιου, Ρατς, Κατσικάς, Κιόσε, Παναγιωτούδης, Γκολάσα, Σαββίδης, Β. Παπαδόπουλος, Μάρτενς, Πόζογλου

ΠΑΟΚ β' ημίχρονο: Γιακουμής, Κωνσταντινίδης, Ποζατζίδης, Σκόνδρας, Μαντούρο, Πολύζος, Τζανδάρης, Πόποβιτς, Αθανασιάδης, Κουλούρης, Κάτσε

Ντνιέπρ: Μπόικο, Μαζούχ, Ντούγκλας, Φινέτσκι (73' Βλάντ), Κανκάβα (46' Πολιτίλο), Κονοπλιάνκα (73' Μπλιζνιτσένκο), Λεονάρντο Ντε Μάτος, Μπρούνο Γκάμα (46' Σελέζνιοφ), Ροτάν, Ζοζούλια (63' Κάλινιτς), Ματέους

......................................................................

Θυμηθείτε τα όσα έγιναν στο παιχνίδι

Ο Βίκτωρ Βιτόρ δεν θα πάρει μέρος στο σημερινό φιλικό, καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και προφυλάσσεται από το τεχνικό τιμ, για να αποφευχθούν τα χειρότερα.

Παρών στο γήπεδο και ο Ζήσης Βρύζας. Υπάρχουν φίλοι του ΠΑΟΚ στο γήπεδο, έχουν ήδη κρεμαστεί τα πρώτα πανό.

Με μαύρες εμφανίσεις  ο ΠΑΟΚ, με λευκές οι Ουκρανοί.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ  στη σέντρα...

2o λεπτό: Λάθος του Κιόσε ο Κονοπλιάνκα μπήκε στη φάση, όμως ο Μελισσάς απέκρουσε σε κόρνερ

15ο λεπτό: Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής χωρίς ιδιαίτερες φάσεις με τους Ουκρανούς πάντως να έχουν την κατοχή...

23ο λεπτό: Επικίνδυνη φάση για την Ντνιεπρ. Εκτέλεση φάουλ του Ροτάν απ' τα αριστερά, ο Ντάγκλας έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Ζοζούλια τη δεύτερη αλλά ο Κίτσιου έδιωξε πάνω στη γραμμή σε κόρνερ

25ο λεπτό: Αντεπίθεση των Ουκρανών, ο Ρατς κόβει την τελευταία στιγμή το γύρισμα που έγινε από τα δεξιά

Συμπληρώθηκε το 30λεπτο στο Άρνεμ

35ο λεπτό:  Γύρισμα του Κίτσιου απ' τα δεξιά, ο Σαββίδης δεν έκανε καλό πρώτο κοντρόλ και έτσι χάθηκε η ευκαιρία

39ο λεπτό: Εκτέλεση κόρνερ του Ροτάν απ' τα δεξιά, ο Παναγιωτούδης προσπάθησε να απομακρύνει με κεφαλιά αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα και πέρασε ξανά κόρνερ

45ο λεπτό: Σουτ του Ματέους από καλή θέση, μπλοκάρει ο Μελίσσας

Πιο ζωντανός ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι παίκτες μας παίρνουν πρωτοβουλίες και προσπαθούν να δημουργήσουν επιθέσεις

55ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Μάτος, αλλά ο Γιακουμής απέκρουσε σε κόρνερ

61ο λεπτό: Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Κουλούρη αλλά ο Ευθλυμης δεν έκανε καλό κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία να γίνει απειλητικός

67ο λεπτό: Σουτ του Κάλινιτς από τα δεξιά, ο Γιακουμής απέκρουσε

68ο λεπτό: Ο Γιακουμής ανέτρεψε τον Κάλινιτς, πέναλτι για την Ντνίπρο, το εκτέλεσε ο Ζελέζνιοφ και άνοιξε το σκορ

77ο λεπτό: Κεφαλιά του Μαζούκ εξ επαφής, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γιακουμή

89ο λεπτό: Σουτ του Ζελέσνιοφ από τα αριστερά, η μπάλα άουτ. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Κωνσταντινίδη στη μεσαία γραμμή

90ό λεπτό: Σουτ του Πόποβιτς άουτ